Sporty zimowe: Kolejny sukces panczenistów! Brąz w Stavanger

04.12.2023

Za nami kolejny emocjonujący weekend zimowy. Nie zawiedli panczeniści, którzy przywieźli medal z trzecich zawodów Pucharu Świata z rzędu. Dobrze pokazali się też podczas występów indywidualnych. Kolejne punkty w Pucharze Świata zdobyli nasi skoczkowie i nasze alpejki. Zapraszam na podsumowanie występów Polaków w sportach zimowych, które odbyły się 1 – 3 grudnia.

Futbolnews baner FB

Skoki narciarskie

Rozpoczynamy od dyscypliny, w której Polacy często plasowali się przez długie lata na czołowych pozycjach. Start sezonu jest trudny, ale wyniki były już lepsze niż w Ruce. W Lillehammer punktowali prawie wszyscy nasi skoczkowie – poza Aleksandrem Zniszczołem.

W sobotę odbył się konkurs na skoczni normalnej. Triumfował niezawodny na początku sezonu Stefan Kraft, którego dominacja przypomina na razie tę, jaką prezentował Verstappen w F1. Dla nas były to dużo bardziej udane zawody niż te w Ruce, ponieważ aż trzech Polaków znalazło się w czołowej trzydziestce i nieoczekiwanie w tym gronie nie znalazł się Kubacki. Punktowali: Paweł Wąsek (23), Piotr Żyła (24) i Kamil Stoch (28).

Niedziela była trochę mniej udana. Puchar Świata odbywał się na dużej skoczni i po raz kolejny najlepszy był Stefan Kraft. Punktowało tym razem dwóch Polaków. Dawid Kubacki uplasował się na 22. pozycji, a Piotr Żyła był 25.

Skoki narciarskie 23/24 – miejsca Polaków w klasyfikacji generalnej

• Dawid Kubacki – 24
  • Piotr Żyła – 25
  • Paweł Wąsek – 33
  • Kamil Stoch – 40

Biegi narciarskie

Wciąż czekamy na zawodnika światowej klasy w biegach narciarskich albo na wystrzelenie formy któregoś z naszych reprezentantów. W sobotę odbyły się zawody w stylu dowolny na 10 kilometrów zarówno mężczyzn jak i kobiet. Najwyżej w kategorii mężczyzn uplasowali się Dominik Bury (61) i Kamil Bury (62). Startowali także Maciej Staręga (70), Sebastian Bryja (71) i Robert Bugara (72). W kategorii kobiet pobiegła jedynie Monika Skinder (52).

W niedzielę odbyła się sztafeta. Nasi reprezentanci w biegu 4×7,5 km zajęli 11. miejsce.

Narciarstwo alpejskie

Kolejny weekend z narciarstwem alpejskim to kolejne pozytywne akcenty. W obu zawodach mogliśmy oglądać punktującą Polkę. W kanadyjskim Tremblant rozegrany dwa razy slalom gigant. W sobotnich zawodach na 21. pozycji uplasowała się Maryna Gąsienica Daniel, która po pierwszej rundzie była 18. Zmagania na 34. pozycji zakończyła młoda Magdalena Łuczak.

Niedzielne zawody były dużo bardziej udane dla naszej młodej zawodniczki. Tym razem to ona znalazła się w czołowej trzydziestce, zdobywając kolejne punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Magdalena po pierwszym przejeździe była 24., a zawody zakończyła na 28. pozycji. Drugi dzień zmagań był mniej udany dla Maryny Gąsienicy Daniel, ponieważ nie ukończyła zawodów.

Narciarstwo alpejskie 23/24 – miejsca Polek w klasyfikacji generalnej

• Maryna Gąsienica Daniel – 38
  • Magdalena Łuczak – 52

Kombinacja norweska

W zawodach Pucharu Świata w kombinacji norweskiej mogliśmy oglądać jedną naszą reprezentantkę – Joannę Kil. Pierwszy konkurs odbył się w piątek i była to dobra inauguracja Joanny. Zajęła 19. miejsce. Zdecydowanie lepiej poszedł jej bieg, dzięki któremu poprawiła swój końcowy wynik o siedem lokat.

W drugim dniu zmagań Asia Kil zanotowała progres. Uplasowała się pozycję wyżej. Po skokach była na 24. pozycji, aby finalnie ukończyć zawody na wysokim – 18. miejscu.

Kombinacja norweska 23/24 – miejsca Polaków w klasyfikacji generalnej

• Joanna Kil – 18. miejsce

Łyżwiarstwo szybkie

Był to kolejny udany weekend naszych panczenistów. Na razie odbyły się trzy weekendy Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim, a Polacy za każdym razem zdobywali medal. Jest to dobry prognostyk przed zawodami w Tomaszowie Mazowieckim.

Zmagania w łyżwiarstwie szybkim rozpoczęły się w piątek i już wtedy Polska otarła się o podium za sprawą Damian Żurka, brakowała naprawdę niewiele, a jeden z naszych najlepszych panczenistów uplasował się na czwartej pozycji. Czwarta była także Magdalena Czyszczoń w biegu masowym kobiet.

Sobota była mniej udana, a jedyną kategorią gdzie mogliśmy oglądać naszych reprezentantów były zmagania na 500 metrów mężczyzn.

Dużo lepsza była niedziela, która przyniosła naszej kadrze kolejny medal. Brąz w sprincie mężczyzn wywalczyli Marek Kania, Piotr Michalski i Damian Żurek. Na czwartym miejscu uplasowały się Polki w składzie: Wójcik, Baran, Bosiek.

Wyniki naszych panczenistów 01 – 03 grudnia