Kane ratuje Bayern! Pierwszy dublet Anglika w tym roku

24.02.2024

,,Topspielem” 23. kolejki Bundesligi było starcie Bayernu Monachium z RB Lipskiem. Bawarczycy musieli odnieść wyłącznie zwycięstwo, by ich strata do prowadzącego w tabeli Bayeru nie była już dwucyfrowa. Różnica punktowa pomiędzy ,,Die Roten” a Leverkusen utrzymała się na poziomie ośmiu oczek. Za sprawą dubletu Harry’ego Kane Bayern po raz pierwszy od lipca 2022 roku pokonał Lipsk. Anglik zapewnił zwycięstwo 2:1 swojej drużynie w doliczonym czasie gry.

Zmora Bayernu

Z żadną inną drużyną występującą w Bundeslidze Bayern nie miał za sobą tak długiej serii bez zwycięstw. Od czasu ostatniej wygranej Bawarczyków 5:3 z Lipskiem w meczu o Superpuchar 2022, monachijczycy w czterech kolejnych meczach z ,,Bykami” zanotowali po dwie porażki i dwa remisy. Co więcej, obie te porażki z Lipskiem Bayern odniósł przed własną publicznością.

Końcowe odliczanie

Do domowego meczu z Lipskiem Bayern przystępował po pierwszej od 2015 roku serii trzech porażek z rzędu. Gdyby mistrzowie Niemiec w sobotni wieczór ulegli ,,Bykom” na Allianz Arenie, po raz pierwszy od połowy lat 90. odnieśliby porażkę w czwartym kolejnym meczu. Ostatni raz tak niechlubny wynik przydarzył się Bayernowi pod wodzą Giovanniego Trapattoniego.

Wymykający się z rąk tytuł mistrzowski oraz niepewna sytuacja przed rewanżem z Lazio zmusiła szefów Bayernu do podjęcia radykalnej decyzji. W środowy poranek klub oficjalnie ogłosił, że wraz z końcem sezonu ,,Die Roten” opuści Thomas Tuchel. Do tej pory, 50-latek poprowadził w 44 meczach, przegrywając aż 11 z nich. Pod wodzą Tuchela Bayern punktował ze średnią 2,04 pkt./mecz, co jest najgorszym wynikiem od ponad dekady i ery Louisa van Gaala.

Bayern na musiku

Piątkowa wygrana Bayeru Leverkusen z Mainz 2:1 sprawiło, że ,,Aptekarze” odskoczyli drugim w tabeli Bawarczykom już na 11 oczek. Brak pierwszego od lipca 2022 zwycięstwa ,,Die Roten” nad Lipskiem oznaczałby już dwucyfrową stratę punktową do podopiecznych Xabiego Alonso i definitywne pogrzebanie szans na 12. tytuł mistrzowski z rzędu.

Po pierwszej połowie taki scenariusz był bliski realizacji, bowiem do przerwy utrzymywał się bezbramkowy remis. Jednak pod koniec pierwszego kwadransa drugiej połowy wynik tego spotkania otworzył Harry Kane. Anglik przełamał najgorszą po przenosinach do Monachium serię trzech meczów bez zdobytej bramki,

Niemal kwadrans później do wyrównania doprowadził Benjamin Sesko. Dla Słoweńca był to pierwszy gol od dwóch tygodni, kiedy to trafił do siatki przeciwko innej drużynie z Bawarii, Augsburgowi (2:2). Jednocześnie, wychowanek Salzburga zdobył 11. bramkę w tym sezonie we wszystkich rozgrywkach, co jest drugim najlepszym wynikiem w zespole Lipska.

Na trybunach Allianz Areny zasiadł selekcjoner reprezentacji Anglii, Gareth Southgate. Na jego oczach kapiitan ,,Synów Albionu” ustrzelił pierwszy w tym sezonie dublet. Swoim uderzeniem lewą nogą z początku doliczonego czasu gry Kane zapewnił Bayernowi pierwsze od trzech tygodni zwycięstwo. Anglik strzelił już 27. gola w tym sezonie Bundesligi, z czego aż 17 trafień zanotował on w meczach domowych.

Choć Bayern nie powiększył swojej straty do Bayeru Leverkusen, wciąż jest ona całkiem spora i wynosi osiem punktów. Niemniej, Bawarczycy w udany sposób uczcili tysięczny domowy mecz w historii ich występów w Bundeslidze. Żadnej innej niemieckiej drużynie nie udało się rozegrać tylu spotkań przed własną publicznością na najwyższym poziomie rozgrywkowym.