Adidas nałożył zakaz. Niemieckiej koszulki z tym numerem już nie kupisz

02.04.2024

Na początku marca Adidas zaprezentował nowe stroje reprezentacji Niemiec, które zakładać oni będą podczas Euro 2024. Choć domowe koszulki zostały dobrze przyjęte, pojawił się pewien problem. Dobrana czcionka sprawiła, że koszulka z numerem ”44” przypominała symbol SS. Adidas zablokował więc możliwość kupna koszulki z takim numerem.

Spore zamieszanie

Prawdopodobnie premiera żadnych innych strojów nie wywołała takiego szumu, jak w przypadku koszulek reprezentacji Niemiec. Choć domowe stroje przyjęły się dobrze ze względu na nawiązanie do koszulek, w których Niemcy występowali podczas Euro 2004, to wyjazdowy trykot przyczynił się do dużej dyskusji. Część kibiców nie była bowiem zadowolona z faktu, że drugi strój ”Die Mannschaft” jest w kolorze różowym. W tygodniku ”Die Weltwoche” postawiono także tezę, czy nie jest przesadą skojarzenie tej koszulki z flagą osób biseksualnych.

Niedługo od premiery nowych koszulek pojawiła się zaś szokująca informacja, że po ponad 70 latach Adidas zakończy współpracę z niemiecką federacją. DFB podpisała bardziej korzystny kontrakt z Nike, który od 2027 roku ubierać będzie zawodników ”Die Mannschaft”. Amerykański koncern ma płacić niemieckiej federacji nawet 70 milionów euro rocznie.

W trakcie marcowej przerwy reprezentacyjnej rozgorzała kolejna dyskusja. Obrońca Bayeru Leverkusen Jonathan Tah w meczach z Francją i Holandią wystąpił z numerem ”4”, który skojarzył się ludziom z symbolem Waffen-SS, czyli nazistowskiej organizacji paramilitarnej, która po zakończeniu II wojny światowej została uznana za zbrodniczą. Symbol SS jeszcze bardziej przypominał z kolei numer ”44”, który można było wybrać podczas personalizacji koszulki na stronie Adidasa, bo z takim numerem żaden zawodnik na Euro zagrać nie może.

Po kilku dniach Adidas wraz z DFB podjęli decyzję, by zakazać sprzedaży koszulek z numerem ”44”. „Śmieszkom” zabroniono także personalizacji koszulki nazwiskiem ”Hitler”. Internauci zauważyli jednak, że wciąż możliwe było kupno koszulki z nazwiskiem ”Goebbels”, czyli ministra propagandy w III Rzeszy Josepha Goebbelsa. Zmodyfikowana ma być także czcionka numeru ”4”, który zawsze będzie musiał przywdziać jeden z zawodników, bo przepisy są takie, że obowiązują numery od 1 do 23, a jeżeli UEFA zdecyduje, że kadry zostaną powiększone o trzy osoby, to do 26.

Przedstawiciele DFB przekazali dziennikowi ”Bild” oświadczenie, w którym przeproszono za nieuwagę w trakcie projektowania koszulki oraz poinformowano, że trwają już prace nad zmianą typografii koszulki z numerem ”4”.

DFB prowadzi rozmowy z 11Teamsports (firma partnerska Adidasa – przyp. red.) w celu opracowania alternatywnego projektu typografii cyfry cztery, a następnie oficjalnego zastosowania go w porozumieniu z UEFA. Żadna z zaangażowanych stron nie widziała podobieństwa do symboliki nazistowskiej w procesie opracowywania projektu koszulki. Sama publiczna dyskusja na temat potencjalnego podobieństwa wystarczyła, abyśmy zainicjowali proces zmian.

fot. Adidas Football / YouTube