Szybko poszło. Warta Poznań zwalnia trenera po sześciu meczach

22.08.2024

Warta Poznań została drugim klubem Betclic 1 Ligi, który już teraz dokonał zmiany trenera. Po zmianach w Polonii Warszawa, przyszedł czas, aby po zaledwie sześciu meczach zwolniony został Piotr Jacek. Pod jego wodzą Warta poniosła aż cztery porażki i straciła najwięcej bramek w całej I lidze – 14.

Warta Poznań w kryzysie

Po czterech porażkach w pięciu ostatnich meczach poprzedniego sezonu Warta Poznań niespodziewanie spadła z Ekstraklasy. W trakcie letniej przerwy panowało ogromne zamieszanie z miejscem rozgrywania meczów w nowym sezonie, ale ostatecznie Komisja ds. Licencji Klubowych warunkowo pozwoliła na kontynuowanie gry w Grodzisku Wielkopolskim.

Kuriozalne były doniesienia „Radia Poznań”, które w połowie czerwca informowało, że zespół po letniej przerwie przygotowuje… Dawid Szulczek, który przed zakończeniem poprzedniego sezonu ogłosił odejście z Warty. Co więcej, w treningu byli zawodnicy, którzy wraz z końcem czerwca mieli opuścić Wartę po wygaśnięciu ich umów. Wkrótce doszło do gigantycznych zmian w kadrze, bowiem z klubu odeszło aż 17 piłkarzy, a w ich miejsce pojawiło się kilkunastu nowych zawodników.

Szybkie zwolnienie

Ostatecznie drużynę przejął Piotr Jacek, który w latach 2022-24 prowadził trzecioligowe rezerwy Legii. Kibice ”Wojskowych” krytykowali go, że nie potrafił wprowadzić klubu do II ligi mając takich zawodników, jak Michał Kucharczyk i Mateusz Możdżeń na czele. Oficjalny debiut Jacka był brutalny, bowiem na inaugurację rozgrywek Betclic 1. Ligi Warta została rozbita przez Bruk-Bet Termalicę 0:3, a jeszcze po pierwszej połowie nic nie zwiastowało takiego rozmiaru porażki, bowiem spadkowicz z Ekstraklasy prezentował się solidnie.

W drugiej kolejce ”Zieloni” ulegli w Grodzisku Wlkp. Wiśle Płock 1:2, choć otworzyli wynik tego spotkania. Porażka ta była podwójnie bolesna, bowiem Warta przegrała z zespołem Mariusza Misiury, który miał przejąć ten klub od nowego sezonu, ale spadek z Ekstraklasy pokrzyżował te plany. Dopiero w trzeciej kolejce podopieczni Jacka zdobyli pierwszy punkt, gdy w 90. minucie wyszarpali w Tychach remis z GKS-em 1:1.

Jedyne zwycięstwo pod wodzą Jacka miało miejsce w czwartej kolejce, gdy pokonał w Grodzisku Wlkp. 1:0 najgorszą wówczas drużynę I ligi Stal Stalową Wolę, która miała na koncie trzy porażki w trzech pierwszych meczach. Nawet i wtedy niekoniecznie trzy punkty mogły zostać w Grodzisku, bowiem w ostatniej minucie meczu bohaterską interwencją wykazał się Jędrzej Grobelny. Warta na własne życzenie drżała o wynik do samego końca, gdyż kilkadziesiąt minut wcześniej Rafał Adamski nie wykorzystał rzutu karnego.

Ostatnie dwa mecze pogrążyły trenera Jacka. W piątej kolejce Warta została rozbita w Rzeszowie 0:4 przez rewelację początku sezonu Betclic 1. Ligi – Stal. Trzy dni później ”Zieloni” znów stracili w meczu cztery bramki, gdy w Grodzisku ŁKS wygrał 4:2. Dodajmy, że dla łodzian było to pierwsze zwycięstwo w tym sezonie. Mało tego, bezpośredni udział przy pierwszej bramce dla ŁKS-u miał były kapitan Warty – Mateusz Kupczak. który opuścił klub po spadku z Ekstraklasy.

Choć Warta nie znajduje się w strefie spadkowej, bowiem jeszcze gorzej wygląda dorobek punktowy Stali, Pogoni Siedlce i Polonii Warszawa, z 14 straconymi bramkami w sześciu meczach jest najgorszą defensywą  Betclic 1. Ligi. Także tylko te trzy wymienione wyżej drużyny mają na koncie więcej porażek od ”Zielonych”.

Dwa dni po porażce z ŁKS-em klub podjął decyzję o zwolnieniu Piotra Jacka. 47-letni szkoleniowiec został zwolniony zaledwie dzień przed wyjazdowym meczem z Polonią Warszawa. Klub poinformował, że zespół w meczu ”Czarnymi Koszulami” poprowadzą jego asystenci – Jędrzej Łągiewka i Daniel Ledzion, a nazwisko nowego trenera zostanie ogłoszone wkrótce.

Warta jest drugim klubem Betclic 1. Ligi, który już na początku sezonu dokonał zmiany szkoleniowca. Po porażce w czwartej kolejce 1:3 z Górnikiem Łęczna po ponad trzech latach funkcję trenera Polonii Warszawa przestał pełnić Rafał Smalec. W piątek 23 sierpnia o godz. 20:30 oba te kluby zmierzą się w Warszawie w ramach siódmej kolejki Betclic 1. Ligi.