Siedem goli w jednym meczu? Wychowanek Arsenalu pobił rekord

27.04.2024
Ostatnia aktualizacja 29 kwietnia, 2024 o 01:02

Wychowanek Arsenalu Chidozie Obi strzelił siedem goli w wygranym 9:0 przez Arsenal U18 meczu z Norwich. To absolutny rekord rozgrywek Premier League do lat 18. Co więcej, w siedmiu ostatnich meczach Duńczyk zdobył dla ”Kanonierów” aż 24 bramki.

Supertalent w akademii Arsenalu

Chidozie Obi na Wyspy Brytyjskie trafił w 2021 roku. Rok później, już w wieku 14 lat, Duńczyk zadebiutował w zespole Arsenalu U18. 23 września 2023 roku po raz pierwszy wybiegł na murawę w wyjściowym składzie Arsenalu U18 i od razu popisał się hat-trickiem przeciwko Southampton (4:0). Choć Obi następnie zanotował serię trzech meczów bez gola (w tym obejrzał czerwoną kartkę), to 29 października zadebiutował w drużynie U21.

Arsenal pokonał Brighton 6:3 i co ciekawe, w tym meczu po raz pierwszy od półtora roku na boisko wybiegł Jakub Moder. Choć Obi zaliczył raptem 19 minut, na uwagę zasługuje fakt, że w zespole U21 zadebiutował już w wieku 15 lat. Duńczyk w najstarszym zespole młodzieżowym pojawił się później jeszcze tylko raz – w styczniu 2024 roku zaliczył kilkudziesięciosekundowy występ w meczu Premier League 2 z Middlesbrough (1:0).

W listopadzie 2023 roku Duńczyk został zaproszony przez Mikela Artetę na trening pierwszej drużyny. Wszystko dlatego, że kilka dni wcześniej strzelił aż 10 goli w wygranym przez Arsenal U16 14:3 meczu z Liverpoolem. Obi mógł więc już w wieku 15 lat poszczycić się treningami z pierwszą drużyną oraz zespołami U21, U19 i U18.

Siedem goli to rekord

Prawdziwy przełom nastąpił 16 marca. Wcześniej Obi miał na koncie 13 występów w zespole U18, w których strzelił cztery gole i zaliczył dwie asysty. Wystarczyło mu zaledwie 90 minut w meczu z Crystal Palace, by podwoić dotychczasowy dorobek strzelecki. Arsenal rozbił ”Orły” 8:3, a Obi zdobył aż cztery bramki. Od tamtego czasu w każdym z sześciu kolejnych meczów przynajmniej raz wpisywał się na listę strzelców. Czterokrotnie ustrzelił również Fulham (5:2), pięć bramek wbił West Hamowi (8:1), czy zaliczył dublet z Brighton (2:2). ”Najgorzej” zaprezentował się w starciach z West Bromem (2:2) i Aston Villą (4:2), gdzie strzelił ”tylko” po jednym golu.

Samego siebie Obi przeszedł jednak w wyjazdowym meczu z Norwich. Już do przerwy ”Kanonierzy” zdobyli pięć bramek, a każda z nich była autorstwa 16-latka. Na tym jego licznik się nie zatrzymał, bo po przerwie dołożył jeszcze kolejne dwa trafienia. Do strzelenia siedmiu goli Obi potrzebował zaledwie 64 minut.

Siedem goli w jednym meczu jest absolutnym rekordem na poziomie Premier League U18. W 16 meczach tego sezonu Premier League U18 Obi zdobył łącznie 28 bramek, z czego aż 24 w siedmiu ostatnich meczach.

Sezon Premier League U18 zakończy się już 11 maja, po czym Obiego czeka wyjazd wraz z reprezentacją Danii na Cypr, gdzie zagra na mistrzostwach Europy do lat 17. Już dziewięć dni później Duńczycy zmierzą się w Achnie z Walią, a ich pozostałymi grupowymi rywalami będą Austria i Chorwacja. W narodowej U17  Obi zadebiutował w sierpniu 2023 roku i już po 14 meczach ma na koncie 10 goli. Wcześniej zagrał sześć meczów w zespole Danii U16, a w lutym 2023 roku zaliczył także dwa występy w reprezentacji Anglii U16.

Obi ma więc za sobą grę w młodzieżowych drużynach Danii i Anglii, a o jego występy w przyszłości może zabiegać również Nigeria. Ojciec zawodnika pochodzi bowiem z tego kraju. Matka jest natomiast Dunką. Zanim w wieku dziecięcym wraz z rodziną przeniósł się do Anglii, wychowywał się na przedmieściach Kopenhagi i trenował w najstarszym duńskim klubie – Kjøbenhavns Boldklub.

Może zaciekawi Was odrobina nostalgii! Zerknijcie na nasz cykl ”Słynne drużyny EURO”: