Najszybsze gole w historii EURO

03.07.2024

Aż cztery najszybsze gole spośród ośmiu w historii mistrzostw Europy strzelono podczas EURO 2024. Kolejny rekord dotyczący bramek na turnieju tej rangi ustanowił turecki defensor Merih Demiral.

Niezbyt długo kibice zgromadzeni na stadionie RB Lipsk musieli czekać na bramkę w starciu Turcji z Austrią. W 57. sekundzie meczu środkowy obrońca Merih Demiral wykorzystał zamieszanie w polu karnym i strzelił gola. Tym samym pobił jeden z rekordów EURO. Turek stał się strzelcem najszybszej bramki w historii fazy pucharowej EURO. Do tej pory rekord ten należał do Roberta Lewandowskiego. Polak w meczu ćwierćfinałowym EURO 2016 przeciwko Portugalii potrzebował jedynie 100 sekund, aby znaleźć się na liście strzelców.

Kibice z całego świata doznali szoku, kiedy w 23. sekundzie meczu Włochy – Albania, bramkarz „Azzurich” Gianluigi Donnarumma musiał wyjmować piłkę z siatki. Nedim Bajrami wykorzystał wyśmienite zagranie z autu i zaskoczył Włochów. Albańczyk zapisał się w annałach historii jako strzelec najszybszej bramki w historii piłkarskich mistrzostw Europy.

Oto lista ośmiu najszybciej strzelonych goli w historii EURO:

1. 23 sekunda, Nedim Bajrami, Włochy – Albania 2:1 (faza grupowa), EURO 2024
  2. 57 sekunda, Merih Demiral, Austria – Turcja 1:2 (1/8 finału), EURO 2024
  3. 67 sekunda, Dmitrij Kiriczenko, Rosja – Grecja 2:1 (faza grupowa), EURO 2004
  4. 73 sekunda, Youri Tielemans, Belgia – Rumunia 2:0 (faza grupowa), EURO 2024
  5. 82 sekunda – Emil Forsberg, Szwecja – Polska 3:2 (faza grupowa), EURO 2020
  6. 93 sekunda – Chwicza Kwaracchelia, Gruzja – Portugalia 2:0 (faza grupowa), EURO 2024
  7. 99 sekunda – Yussuf Poulsen, Dania – Belgia 1:2 (faza grupowa), EURO 2020
  8. 100 sekunda – Robert Lewandowski, Polska – Portugalia 1:1 (ćwierćfinał), EURO 2016

Najszybsze gole na EURO 2024?

Jak widać, wszystkie wymienione przypadki dotyczą turniejów z XXI wieku. W poprzednim stuleciu najszybszą bramkę na EURO zdobył Siergiej Alejnikow. Gracz ZSRR podczas meczu fazy grupowej EURO 1988 z Anglią strzelił gola, gdy zegar na stadionie we Frankfurcie wskazywał drugą minutę i siódmą sekundę.

Dziewiątej najszybciej zdobytej bramki trzeba szukać w wielkim finale. Miało to miejsce w 2021 roku na Wembley. Wówczas w 117. sekundzie do siatki trafił Luke Shaw w starciu z Włochami. Nie wystarczyło to jednak do zwycięstwa i „futbol nie wrócił do domu”.

Każdy turniej ma swoją specyfikę. Dla przykładu – EURO 2008 słynęło z dramatycznych końcówek i małej liczby zdobywanych bramek w pierwszych dziesięciu minutach. Na tegorocznym turnieju aż trzy gole padły w pierwszych dwóch minutach co może świadczyć o tym, że drużynom brakuje koncentracji na początku spotkania.

Coś dla sentymentalnych! Oto cykl dla pod tytułem: „Słynne drużyny EURO”, o reprezentacjach, które zasłynęły na tym turnieju w przeszłości: