EURO: Hiszpania prawdziwą zmorą Niemców

06.07.2024

Gospodarze EURO 2024 – Niemcy już w ćwierćfinale pożegnali się z turniejem. Hiszpania pokonała podopiecznych Juliana Nagelsmanna 2:1 i skarciła ich w najbardziej możliwym bolesnym stylu, bo decydującego gola strzeliła tuż przed końcem dogrywki. Był to już siódmy z rzędu mecz o stawkę z Hiszpanią, którego Niemcy nie zdołali wygrać.

Hiszpania prawdziwą zmorą Niemców

Od czasu zjednoczenia Niemiec nasi zachodni sąsiedzi nie potrafią pokonać Hiszpanów w meczu o stawkę. Najlepiej z Hiszpanami radzili sobie, gdy występowali jako ”RFN”. Na mundialach w 1966 i 1982 roku RFN pokonało Hiszpanię 2:1. W eliminacjach do EURO 1976 najpierw zremisowali 1:1, a następnie wygrali 2:0. Dopiero podczas EURO 1984 Hiszpania po raz pierwszy zdołała pokonać Niemców, gdy wygrała z nimi w fazie grupowej 1:0. Cztery lata później RFN zrewanżowało się za tę porażkę i wygrało grupowy mecz 2:0.

Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku 12 razy mierzyli się oni z Hiszpanami. Bilans jest zatrważający, bo Niemcy odnieśli tylko dwa zwycięstwa i to w meczach towarzyskich – 4:1 w 2000 roku i 1:0 w 2014 roku. Doszło jeszcze do trzech meczów towarzyskich – w 2003 roku Hiszpania wygrała 3:1, a w 1995 i 2018 roku padały remisy 1:1.

W meczach o stawkę Niemcy nie potrafią sobie jednak poradzić z Hiszpanią od 36 lat. Na mundialach w 1994 i 2022 roku padały remisy 1:1 i to Niemcy musieli odrabiać straty. Remis 1:1 padł również w meczu fazy zasadniczej Ligi Narodów 2020/21, choć Niemcy byli o krok od zwycięstwa, bo w szóstej minucie doliczonego czasu drugiej połowy Jose Gaya zdobył wyrównującą bramkę.

Cztery razy Niemcy przegrywali z Hiszpanią w meczu o stawkę i w zasadzie wszystkie te porażki były bolesne. Pierwsza porażka miała miejsce w finale EURO 2008 – 0:1, a katem okazał się Fernando Torres. Dwa lata później Niemcy również przegrali z Hiszpanią 0:1, ale tym razem miało to miejsce w półfinale mistrzostw świata. Hiszpanię do pierwszego dla niej finału mistrzostw świata wprowadził ją Carles Puyol.

Dekadę później Hiszpanie brutalnie przejechali się po Niemcach, gdy w Lidze Narodów rozbili ich 6:0. Była to druga najwyższa porażka reprezentacji Niemiec w historii i pierwsza przegrana sześcioma bramkami od niemal 90 lat. Teraz Niemcy do trzech remisów dorzucili czwartą porażkę w meczach o stawkę z Hiszpanią. I znów przegrali oni w bolesny sposób, bo bramkę na 1:2, która wyeliminowała ich z EURO 2024 stracili w ostatnich minutach dogrywki.

Coś dla sentymentalnych! Oto cykl dla pod tytułem: „Słynne drużyny EURO”, o reprezentacjach, które zasłynęły na tym turnieju w przeszłości: