Radunia Stężyca i Wisła Puławy wycofują się z rozgrywek II ligi!

28.06.2024

Radunia Stężyca i Wisła Puławy nie przystąpią do rozgrywek II ligi. W przypadku Raduni problemem jest zaprzestanie finansowania klubu z budżetu gminy przez nowego wójta. Z kolei kłopoty finansowe Grupy Azoty Puławy zmusiły spółkę do wycofania się z wszelkich działań sponsoringowych.

Radunia i Wisła Puławy nie zagrają w II lidze

Kilka dni po zakończeniu poprzedniego sezonu II ligi PZPN poinformował o nieprzyznaniu licencji Raduni Stężyca na rozgrywki II ligi w sezonie 2024/25. Radunia nie spełniała kryteriów F.01., F.03. i F.04. podręcznika licencyjnego. Przepisy te mówią o:

  • rocznym sprawozdaniu finansowym wraz z opinią i raportem biegłego rewidenta (F.01.)
  • braku przeterminowanych zobowiązań wobec klubów piłkarskich wynikających z tytułu działalności transferowej (F.03)
  • braku przeterminowanych zobowiązań wobec pracowników, organów podatkowych i w zakresie składek na ubezpieczenie społeczne, a także wobec PZPN, WZPN i UEFA (F.04)

Radunia złożyła wniosek do Komisji Odwoławczej ds.  Licencji Klubowych PZPN, a po jego rozpatrzeniu licencję na II ligę ostatecznie przyznano. Klub otrzymał jednak nadzór finansowy i musiał zapłacić pięć tysięcy złotych grzywny za naruszenie dyscypliny procesu licencyjnego.

Mimo otrzymania licencji, wciąż niepewne było, czy Radunia w ogóle przystąpi do rozgrywek II ligi. 7 kwietnia w Polsce odbywały się wybory samorządowe, a w gminie Stężyca wygrał je Ireneusz Stencel. Po 14 latach stanowisko wójta stracił Tomasz Brzoskowski, który finansował klub z budżetu gminy. Stencel zaś nie krył, że zamierza zaprzestać finansowania Raduni z publicznych pieniędzy i swoje obietnice spełnił.

Sytuacja Raduni po zakończeniu sezonu stała się dramatyczna. Zawodnicy zaczęli rozwiązywać kontrakty, a trener wraz ze sztabem odszedł. Kadra zespołu w pewnym momencie składała się jedynie z młodzieżowców. Na 27 czerwca zwołano walne zgromadzenie podczas którego podjęto decyzję o wycofaniu zespołu z rozgrywek II ligi. Klub oficjalnie poinformował o tym na swoim Facebooku.

Problemu z otrzymaniem licencji na II ligę w sezonie 2024/25 nie miała Wisła Puławy. Na klub nałożono jednak nadzór infrastrukturalny i finansowy oraz nałożono grzywnę w wysokości 3,5 tys. złotych za naruszenie wyżej przytoczonego kryterium F.04 Podręcznika Licencyjnego. Wisła miała jednak kłopoty finansowe, o czym informował Maksymilian Dyśko z ”Głosu Wielkopolskiego”. W rundzie wiosennej Miasto Puławy przeznaczyło na klub 270 tysięcy. Działacze Wisły wnioskowali z kolei o dofinansowanie klubu w wysokości ok. dwóch milionów złotych, ale miasto nie znalazło takich środków.

Dodatkowo, sponsor tytularny Wisły – Grupa Azoty Puławy przez problemy finansowe zaczął wycofywać się z inwestowania w sport. W kwietniu pełniący obowiązki rzecznika prasowego Grupy Azoty Puławy Marek Sieprawski mówił: – Sytuacja finansowa Grupy Azoty Puławy powoduje, że priorytetem nowych władz spółki jest zapewnienie ciągłości funkcjonowania firmy oraz opracowanie i wdrożenie planu naprawczego. Z tego powodu, podobnie jak w przypadku innych spółek Grupy Azoty, podjęte zostały trudne decyzje o rezygnacji z działań sponsoringowych. Wszystkie kluby sportowe są traktowane przez naszą spółkę w podobny sposób.

Anonimowa osoba związana z Wisłą Puławy mówiła zaś ”Głosowi Wielkopolskiemu”, że klub od trzech miesięcy zalega z wypłatami: – Zaległości wobec większości piłkarzy sięgają trzech miesięcy. Klub jest w bardzo trudnej sytuacji. Z tego co wiem, dzisiejszy trening został zakończony przedwcześnie, bo trwał kilkadziesiąt minut. Zawodnicy mówili, że zostali poinformowani o tym, że nie wiadomo, czy klub przystąpi do rozgrywek.

Teraz wiemy już, że Wisła Puławy nie przystąpi do rozgrywek II ligi w sezonie 2024/25. Wycofanie się klubów oznacza, że wkrótce rozpoczną oni zmagania w IV lidze, czyli na piątym szczeblu rozgrywkowym. Dominik Pasternak z TVP Sport informował, że dzięki temu do II ligi wracają zdegradowane rezerwy Lecha. Poznaniacy otrzymali bowiem licencję na grę w sezonie 2024/25 bez żadnych zarzutów.

O powrót do II ligi powalczy także zdegradowana Skra. Częstochowianie pierwotnie nie otrzymali licencji na grę w przyszłym sezonie II ligi w związku z niespełnieniem kryteriów F.03 oraz F.04 Podręcznika Licencyjnego. Po odwołaniu się Skra licencję otrzymała, ale z nadzorem finansowym, a za niespełnienie wyżej przytoczonych kryteriów klub musi zapłacić grzywnę w wysokości 15 tysięcy złotych.

fot. PressFocus

Coś dla sentymentalnych! Oto cykl dla pod tytułem: „Słynne drużyny EURO”, o reprezentacjach, które zasłynęły na tym turnieju w przeszłości: