Mikel Merino powtórzył wyczyn… swojego ojca

06.07.2024

Mikel Merino w 119. minucie ćwierćfinałowego meczu EURO 2024 z Niemcami strzelił gola na wagę awansu Hiszpanii do półfinału. Po bramce na 2:1 piłkarz Realu Sociedad wykonał dokładnie taką samą cieszynkę, jak jego ojciec Angel… na stadionie w Stuttgarcie, czyli tam, gdzie odbywał się mecz Hiszpanii z Niemcami.

Merino powtórzył wyczyn swojego ojca

Mikel Merino jest obecnie bohaterem całej Hiszpanii. Jego bramka głową ze 119. minuty meczu z Niemcami wprowadziła ”La Furia Roja” do półfinału EURO 2024. Po strzeleniu gola piłkarz Realu Sociedad podbiegł do chorągiewki i zakręcił się dookoła niej. Było to nawiązanie do cieszynki jego ojca Angela, który dokonał jej… na stadionie w Stuttgarcie, czyli tam, gdzie odbywał się mecz Hiszpanii z Niemcami.

Ojciec Mikela – Angel Merino celebracji dookoła chorągiewki dokonał w listopadzie 1991 roku, gdy jego Osasuna mierzyła się w II rundzie Pucharu UEFA z VfB Stuttgart. W Pampelunie padł remis 0:0, ale w rewanżu Osasuna już po 47 minutach prowadziła 3:0. Angel Merino w 17. minucie strzelił gola na 2:0.

Co ciekawe, największym bohaterem w zespole Osasuny był Jan Urban, który w 8. minucie otworzył wynik rewanżowego spotkania, a tuż po przerwie podwyższył na 3:0. Osasuna z Angelem Merino i Janem Urbanem w składzie dotarła do 1/8 finału Pucharu UEFA, co było jej największym sukcesem do czasu półfinału tych rozgrywek w sezonie 2006/07.

Sam stadion w Stuttgarcie nie jest jednak jedynym wspólnym mianownikiem między Angelem i Mikelem. Mecz Stuttgartu z Osasuną na antenie ”Segunda Cadena” (hiszpański odpowiednik TVP2) komentował 30-letni wówczas Juan Carlos Rivero. Ten sam, już 62-letni i znany dziś w Hiszpanii Rivero komentował mecz Hiszpanii z Niemcami na antenie ”La Primera” (hiszpański odpowednik TVP1).

Można też uznać, że w meczach Osasuny i Hiszpanii znalazł się polski akcent. Tak, jak wspomnieliśmy, Angel Merino występował w jednym zespole z Janem Urbanem. Z kolei w meczu Hiszpanii z Niemcami jednym z trzech sędziów VAR był Bartosz Frankowski. Jednak zarówno polski sędzia, jak i Rivero zaliczyli słaby występ. VAR nie interweniował choćby w kontrowersyjnej sytuacji z ręką Marca Cucurelli we własnym polu karnym. W przypadku Rivero mowa zaś o wpadkach podczas komentarza, jak choćby… pomylenie hymnów Hiszpanii i Niemiec.

Coś dla sentymentalnych! Oto cykl dla pod tytułem: „Słynne drużyny EURO”, o reprezentacjach, które zasłynęły na tym turnieju w przeszłości: