Polska vs Reszta Świata: Masowe stawianie na (młodych) Polaków

18.07.2020

Cieszyliśmy się z rekordowej kolejki numer 35, tymczasem chwilę później było jeszcze lepiej. Liga niemal w pełni rozstrzygnięta, a to tylko zachęca trenerów, by dawać szansę młodzieży. Szkoda tylko, że tak późno, ale jest szansa, że ktoś swoje pięć minut wykorzysta i będzie grał również w przyszłym sezonie.

Arka – Górnik

Ponad połowa składu Górnika to Polacy? Spore zaskoczenie, skoro przez większość rundy miejscowi stanowili zaledwie dodatek do szerokiej gamy obcokrajowców. Skoro w podstawowym składzie zmiany, to i wśród rezerwowych również. Do tej pory to Polacy głównie wchodzili z ławki, a tym razem byli zmieniani przez przyjezdnych. W Arce bez zmian i oby tak zostało klasę niżej.

Liczba Polaków rozpoczynających mecz: 14
Liczba Polaków na boisku kończących mecz: 10
Liczba Polaków grających w meczu/wszystkich: 16/28

ŁKS – Raków

Po siedmiu porażkach z rzędu ŁKS znowu zapunktował i znowu z Rakowem. Niewiele to zmienia jednym i drugim w końcowym rozrachunku. W składzie obu ekip po siedmiu Polaków, co dla ŁKS-u nie jest niczym szczególnym, ale w przypadku częstochowian to jeden z najlepszych wyników w rundzie. Co ciekawe w tym spotkaniu zobaczyliśmy tylko cztery zmiany, które jednak poprawiły liczby naszych na boisku.

Liczba Polaków rozpoczynających mecz: 14
Liczba Polaków na boisku kończących mecz: 15
Liczba Polaków grających w meczu/wszystkich: 16/26

Polska vs Reszta Świata 36. kolejka

Wisła Płock – Korona

Najlepszy mecz w kolejce pod względem występów Polaków i nie tylko. Przede wszystkim dlatego, że w barwach kielczan w końcu pojawiają się młodzi Polacy. Jak widać można było kilku zawodnikom dać szansę. A tak ani nie ograli się młodzi, a obcokrajowcy spuścili klub z ligi. Wśród gospodarzy największego plusa zapisujemy przy nazwisku Dawida Kocyły. Lada moment 18. urodziny czekają na tego pomocnika, który zimą przyszedł z GKS-u Bełchatów i strzelił już trzy gole wiosną/latem!

Liczba Polaków rozpoczynających mecz: 15
Liczba Polaków na boisku kończących mecz: 15
Liczba Polaków grających w meczu/wszystkich: 20/28

Zagłębie – Wisła Kraków

Kolejny mecz i kolejne trafienie młodzieżowca. Tym razem Łukasz Poręba dla Zagłębia. Patrząc na to jak się rozwija ten zawodnik, wydaje się, że Miedziowi mogą mieć pożytek i pieniądze z kolejnego środkowego pomocnika po Filipie Jagiełło i Bartoszu Sliszu.
W tym spotkaniu padł najlepszy wynik kolejki pod względem Polaków kończących mecz na murawie.

Liczba Polaków rozpoczynających mecz: 13
Liczba Polaków na boisku kończących mecz: 18
Liczba Polaków grających w meczu/wszystkich: 19/28

Polska vs Reszta Świata 36. kolejka 2

Cracovia – Lech

Po super wynikach w grupie spadkowej, czas na trochę gorsze w grupie mistrzowskiej. Tutaj jednak dużym pozytywem akcja na 2:0 dla gości, w której asystę zaliczył Michał Skóraś, a wszystko wykończył Filip Marchwiński. Szkoda, że trochę gorzej ten mecz będzie wspominał debiutujący Karol Szymański w bramce Kolejorza. Golkiper powtórzył „wyczyn” Artura Boruca z Belfastu i zapewnił samobója Djordje Crnomarkovicowi.

Liczba Polaków rozpoczynających mecz: 9
Liczba Polaków na boisku kończących mecz: 9
Liczba Polaków grających w meczu/wszystkich: 12/28

Jagiellonia – Śląsk

Największy plus meczu w Białymstoku? Na pewno nie liczba Polaków po stronie gości. Każdy zapamiętał debiut 17-letniego Xaviera Dziekońskiego w bramce Jagiellonii. Już kilka lat temu taki debiut widzieliśmy w białostockim klubie i młodemu bramkarzowi trzeba życzyć pójścia w ślady starszego kolegi.

Liczba Polaków rozpoczynających mecz: 9
Liczba Polaków na boisku kończących mecz: 10
Liczba Polaków grających w meczu/wszystkich: 13/28

Polska vs Reszta Świata 36. kolejka 3

Lechia – Legia

Dziwnie wyglądają te liczby. Zazwyczaj Polaków kończących mecz jest więcej niż tych rozpoczynających. Tak jednak się nie stało w Gdańsku, głównie za sprawą gospodarzy. Tyle że miłym akcentem były występy Jakuba Kałuzińskiego(2002) i Kacpra Urbańskiego(2004) po stronie gospodarzy, a także Radosława Cielemęckiego(2003) po stronie gości. Zresztą w warszawskim klubie swoje szansę po przerwie dostali inni ligowi debiutanci, a zarazem synowie znanych piłkarskich tatusiów – Szymon Włodarczyk oraz Ariel Mosór(obaj 2003).

Liczba Polaków rozpoczynających mecz: 16
Liczba Polaków na boisku kończących mecz: 12
Liczba Polaków grających w meczu/wszystkich: 18/28

Pogoń – Piast

Status quo w przypadku Piasta, który praktycznie pożegnał się z marzeniami o srebrnym medalu. Z drugiej strony Pogoń, w której coraz więcej szans – jak co roku – dostaje klubowa młodzież. Być może już w przyszłym sezonie wielu z nich będzie odgrywać dużo większą rolę i na swoje szansę nie będą musieli czekać do końcówek spotkań czy sezonu.

Liczba Polaków rozpoczynających mecz: 11
Liczba Polaków na boisku kończących mecz: 12
Liczba Polaków grających w meczu/wszystkich: 15/28

Polska vs Reszta Świata 36. kolejka 4

Niestety w jednej materii wynik się nie zmienia. Nadal to obcokrajowcy strzelają więcej goli. Być może uda się to zmienić w ostatniej kolejce, choć trzeba przyznać, że ta statystyka po kilku zimowych odejściach, jest dla nas nie do zdobycia. Pocieszenie jest takie, że 40% polskich trafień, to gole młodzieżowców.