Barcelona ma wiele problemów i jednym z nich jest przygotowanie fizyczne. To coś na co kibice wręcz notorycznie skarżyli się w ostatnich miesiącach w kontekście swojego zespołu. Receptę na problemy ze zdrowiem piłkarzy ma znaleźć Julio Tous, który dołączy wkrótce do sztabu szkoleniowego Xaviego Hernandeza. Słynne rozmowy w domu Joana Laporty mogą doprowadzić do zmian na plus w otoczeniu trenera Blaugrany.
Barcelona się zbroi
Sylwetkę Julio Tousa przybliżył na platformie X Krystian Buszta, który miał z tym specem od przygotowania fizycznego do czynienia:
Po za pracą w najlepszych klubach i z najlepszymi piłkarzami Julio jest dyrektorem studiów podyplomowych w Barcelonie, które miałem przyjemność ukończyć. Razem z Paco Seirullo, Gerrard Moras, Joan Sole opowiadają o przygotowaniu piłkarza w sposób nieznany większości.
— Krystian Buszta (@buszta_krystian) April 30, 2024
„Jego podróż nie była usłana różami (i nie, praca z Antonio Conte taką nie była). 20 lat temu jako 32-latek trafił na półroczny staż do Barcelony, wprowadzając pierwsze urządzenia inercyjne. Wywodzi się z koszykówki i do tego okresu pracował głównie przy niej” – twierdzi Buszta.
Długoletnia współpraca z Conte i wysłuchanie sugestii „Lewego”
Polak zwraca też uwagę na to, że Tousa miał okazję współpracować z cenionym włoskim trenerem:
„Od 2011 do 2021 pracował z Conte, mając najdłuższy czas u jego boku. Jak opowiadał nam na zajęciach, praca z Conte nie była łatwa, głównie przez jego egocentryczny charakter, dlatego w 2021 zdecydował o odejściu” – nadmienił.
Znamienne, że Robert Lewandowski, który był przyzwyczajony do dużych obciążeń fizycznych podczas gry w Bayernie Monachium, zwrócił uwagę na to, że w Barcelonie jest zupełnie inne, zbyt łagodne podejścia do tego typu treningu.
W grudniu doszło do pewnej sytuacji z Xavim i Robertem Lewandowskim. Polak wziął trenera Barcelony na bok, aby porozmawiać z nim na osobności. Robert przekazał mu, że Xavi musi zwiększyć wymagania wobec zespołu. Była to wskazówka, którą podał w formie rady, a nie krytyki.…
— BarcaInfo (@_BarcaInfo) May 1, 2024
W marcu, przed meczami barażowymi do EURO 2024 w Niemczech, Lewandowski także odniósł się do tej kwestii:
Wiedziałem, że muszę trochę zmienić trening, podejść bardziej indywidualnie, czy to akcent, jeśli chodzi o fizyczność, czy interwały, czy nawet specyficzne ćwiczenia, po których też się lepiej czuje. W ostatnich tygodniach w drużynie zmieniliśmy też intensywność treningu, więc wydaje mi się, że nie tylko ja, ale i cała drużyna na tym korzysta, i mam nadzieję, że teraz będziemy iść tylko do przodu – powiedział na konferencji przed meczami reprezentacji Polski.
Wykład trenera przygotowania fizycznego
Pod koniec marca Josep María Tejedo (trener przygotowania fizycznego) wyjaśnił istotę treningu fizycznego w Barcelonie na łamach katalońskiego „Sportu” (tłumaczenie z fcbarca.com):
Idealny tydzień, „czysty”, przed meczem w weekend ma trzy fazy: pierwsza to regeneracja lub wyrównanie. To sesja dzień po poprzednim spotkaniu. Ci, którzy grali mniej, wykonują cięższą sesję treningową, by wyrównać wysiłki meczowe, a ci, którzy grali więcej, przeprowadzają sesję regeneracyjną. W idealnym świecie kolejny dzień to wolne, a w następnych czterech zaczynają się przygotowania do kolejnego meczu. Pierwsze dwie sesje to przeciążenie, gdzie szukamy wysiłku takiego, jak w meczu. Na pierwszej sesji szukamy stymulacji nerwowo-mięśniowej
Panuje przekonanie, że gdy Barcelona przestała uczestniczyć w innych rozgrywkach niż LaLiga, można prowadzić te treningi w sposób optymalny. Wynika to z tego, że znacznie zmniejszyło się natężenie meczów. A wielki powrót Tousa stanie się wkrótce faktem i kibice mogą z pewnością i przekonaniem patrzeć w nowy sezon. Fachowiec współpracujący wiele lat z Antonio Conte w latach jego triumfów jest oznaką, że Barcelona na każdym polu stara się usprawnić zespół, mimo swoich finansowych problemów.
Fot. PressFocus
Może zaciekawi Was odrobina nostalgii! Zerknijcie na nasz cykl ”Słynne drużyny EURO”:
- CZECHY 2004
- HISZPANIA 2012
- HOLANDIA 2000
- DANIA 2020
- DANIA 1992
- GRECJA 2004
- FRANCJA 1984
- ŁOTWA 2004
- CZECHY 1996
- TURCJA 2008
- HOLANDIA 1988
- WALIA 2016
A także inny cykl pt. „Polskie turnieje EURO”: