Brighton z transferem medycznym – dosłownie i w przenośni

02.05.2024

Brighton ma w aktualnym sezonie do czynienia z ogromną liczbą urazów. By zmniejszyć przypadek do minimum, klub zdecydował się na tranfer medyczny. Nie jest to jednak nagłe przybycie piłkarza. Klub podpisał umowę z jednym z najlepszych specjalistów medycyny sportowej w Niemczech, doktorem Florianem Pfabem, lekarzem Eintrachtu Frankfurt.

Brighton to klub-szpital

Sytuacja jest bardzo prosta. Brighton w lidze angielskiej miało w tym roku bardzo duże problemy z kontuzjami u swoich graczy. Praktycznie w każdym miesiącu Roberto De Zerbi musiał sobie radzić bez kilku najważniejszych graczy, a oto lista kontuzjowanych, często są to bardzo długie absencje:

  • Julio Enciso – kontuzja kolana od sierpnia do lutego; fatalna forma – zero goli i zero asyst
  • Jakub Moder – jego rehabilitacja i powrót bardzo długo się przeciągał
  • Danny Welbeck – kontuzja ścięgna podkolanowego, zszedł w 12. minucie z Arsenalem – absencja dwumiesięczna
  • Solly March – ciężka kontuzja kolana, niedostępny od końcówki października aż do teraz
  • Ansu Fati – kontuzja ścięgna podkolanowego – absencja dwumiesięczna; cień piłkarza, totalny niewypał
  • Pervis Estupinian – kontuzja mięśniowa – absencja prawie trzymiesięczna – w międzyczasie zagrał 12 minut z Ajaksem, gdzie wszedł na boisko i musiał z niego zejść, teraz znów jest kontuzjowany; dużo słabszy sezon niż poprzedni
  • Kaoru Mitoma – kontuzja pleców, niedostępny od końcówki lutego aż do końca sezonu
  • Evan Ferguson – kontuzja kostki, niedostępny od końcówki kwietnia aż do końca sezonu
  • Tariq Lamptey – bardzo podatny na kontuzje gracz, stracił cały początek sezonu od października aż do połowy stycznia – w międzyczasie zagrał z Nottingham, ale musiał zejść po 30 minutach, od połowy kwietnia znów niedostępny
  • James Milner – całe życie okaz zdrowia, a tu łapał pauzy, teraz znów niedostępny od początku lutego z powodu urazu uda
  • Billy Gilmour – kontuzja kolana – absencja miesięczna

Brighton z transferem medycznym

Eintracht Frankfurt od kilku lat znany jest z tego, że piłkarze unikali urazów mięśniowych, na czym wybitnie korzystał klub, który wraz z mądrze prowadzoną polityką transferową zaliczył znaczący progres, zwieńczony dwoma trofeami (2018 – Puchar Niemiec, 2022- Liga Europy). Klub z Commerzbank Areny wypuścił w świat: Sebastiena Hallera, Daichiego Kamadę, Evana N’Dickę, Lukę Jovicia czy Filipa Kosticia. Jest w tym też pewna zasługa 48-latka, który zadbał o to, aby konkretny trener drużyny z niemieckiej stolicy biznesu mógł skupić się jedynie na aspektach taktycznych. Pracował on w klubie od 2019 roku.

„Mewy” zapłacą w okolicach 250 tysięcy euro za przybycie jednego z najlepszych lekarzy sportowych w Niemczech. Klub z The Amex ogłosił już transfer na swoich mediach społecznościowych. Wraz z Pfabem do klubu przyjdzie Gary Walker z FC Cincinnati z ligi MLS. Rozpoczną oni swoją pracę od 1 lipca. Wygląda na to, że możemy być też coraz bardziej spokojni o zdrowie Jakuba Modera.

Fot. PressFocus

Może zaciekawi Was odrobina nostalgii! Zerknijcie na nasz cykl ”Słynne drużyny EURO”:

  1. CZECHY 2004
  2. HISZPANIA 2012
  3. HOLANDIA 2000
  4. DANIA 2020
  5. DANIA 1992
  6. GRECJA 2004
  7. FRANCJA 1984
  8. ŁOTWA 2004
  9. CZECHY 1996
  10. TURCJA 2008
  11. HOLANDIA 1988
  12. WALIA 2016

A także inny cykl pt. „Polskie turnieje EURO”:

  1. EURO 2008 – świetne eliminacje za Beenkahhera, a na turnieju parady Boruca, gol Rogera Guerreiro, pogrążający nas „Poldi”
  2. EURO 2012 – wielki turniej u siebie, wielkie nadzieje, i wielkie rozczarowanie, nigdy już tak łatwej grupy nie będzie…