Fernando Hierro będzie pracował w Arabii Saudyjskiej
Hierro dyrektorem nie pierwszy raz
Fernando Hierro przybył już do Rijadu. Lada dzień pojawi się ogłoszenie, że został dyrektorem sportowym Al-Nassr. Ważne jest to, by taki ruch dokonał się przed startem przygotowań do następnego sezonu. A może jeszcze istotniejsze jest dopięcie wszystkiego na ostatni guzik przed otwarciem okna transferowego. W końcu za politykę transferową saudyjskiego klubu będzie odpowiedzialny właśnie Hiszpan.
🚨 Real Madrid legend Fernando Hierro is joining Al Nassr as their new sporting director. @MatteMoretto 🇪🇸 pic.twitter.com/pIFnhJlgtA
— Madrid Zone (@theMadridZone) May 7, 2024
To nie jest pierwszyzna dla Hierro. Hiszpan, który ma w CV udaną grę w Realu Madryt i reprezentacji swojego kraju, był już dyrektorem sportowym w Meksyku, a konkretnie w klubie Chivas Guadalajara. Próbował też swoich sił na ławce trenerskiej. Z tym że pod tym względem nie ma w zasadzie czym się pochwalić. Był asystentem trenera w Realu Madryt w sezonie 2014/15. Później w kampanii 2016/2017 poprowadził Real Oviedo.
Były selekcjoner i dyrektor sportowy w reprezentacji
W 2018 roku nieoczekiwanie stanął na czele hiszpańskiej kadry w finałach mistrzostw świata w Rosji, kiedy to zastąpił na tym stanowisku zwolnionego Julena Lopeteguiego na dzień przed turniejem! Wszystko przez podpisanie kontraktu z Realem Madryt. Nie poinformował o tym krajowej federacji. Prezes hiszpańskiej federacji Luis Rubiales zareagował błyskawicznie, gdyż poczuł się oszukany i zdradzony.
Przed rosyjskim czempionatem wchodziło w grę to, że Hierro będzie kontynuował pracę na tym stanowisku, jeśli Hiszpania osiągnie satysfakcjonujący wynik. Tymczasem „La Roja” zawiodła. Odpadła już w 1/8 finału, przegrywając po rzutach karnych z gospodarzami imprezy. Co istotne, Hierro w reprezentacji Hiszpanii pełnił również funkcję dyrektora sportowego dwukrotnie – w latach 2007-2011 i od listopada 2017 do momentu przejścia na stanowisko selekcjonera.
Grał w Katarze
Hierro grał na Bliskim Wschodzie zanim to było modne. Wcześniej jednak spędził w Realu Madryt aż 14 lat. Był nazywany obrońcą z duszą napastnika. Na boisku potrafił zademonstrować niezwykły kunszt. Z Realem Saragossa skompletował nawet hat-tricka! Jeden gol padł po rzucie rożnym, drugi z karnego, a trzeci po pięknym strzale lewą nogą, gdy podłączył się do akcji ofensywnej.
W wyniku konfliktu z Florentino Perezem w 2003 r. opuścił Santiago Bernabeu. Co ciekawe, właśnie wtedy trafił do ligi… katarskiej. W drużynie Al-Rayaan rozegrał sezon 2004/2005. Później wrócił do Europy, by zakończyć karierę w Boltonie. Ciekawe jest to, że w zasadzie był jednym z pierwszych znanych graczy najwyższej klasy, którzy zdecydowali się na przenosiny na Półwysep Arabski. A przecież wtedy poziom sportowy był tam niższy niż obecnie. Już w tamtym okresie jednak, co oczywiste, można było zarobić krocie.
Fot. PressFocus
- CZECHY 2004
- HISZPANIA 2012
- HOLANDIA 2000
- DANIA 2020
- DANIA 1992
- GRECJA 2004
- FRANCJA 1984
- ŁOTWA 2004
- CZECHY 1996
- TURCJA 2008
- HOLANDIA 1988
- WALIA 2016
A także inny cykl pt. „Polskie turnieje EURO”:
- EURO 2008 – świetne eliminacje za Beenkahhera, a na turnieju parady Boruca, gol Rogera Guerreiro, pogrążający nas „Poldi”
- EURO 2012 – wielki turniej u siebie, wielkie nadzieje, i wielkie rozczarowanie, nigdy już tak łatwej grupy nie będzie…
- EURO 2016 – najlepszy występ reprezentacji Polski na wielkim turnieju w XXI wieku
- EURO 2020(1) – kapitalne eliminacje, zmiana trenera tuż przed turniejem i spore rozczarowanie
Tworzymy codziennie także nasz przewodnik po EURO 2024: