Oficjalnie: Raków Częstochowa latem zmieni trenera

07.05.2024

Raków Częstochowa ma za sobą historyczny sezon. Pierwszy od kilku lat bez Marka Papszuna, pierwszy jako urzędujący mistrz Polski, pierwszy z graniem w fazie grupowej europejskiego pucharu. Był to także pierwszy sezon w roli trenera jakiejkolwiek pierwszej drużyny dla Dawida Szwargi. Szkoleniowiec z końcem sezonu pożegna się z posadą, co ogłosił klub grający przy ul. Limanowskiego.

Oficjalnie: Raków Częstochowa latem zmieni trenera

Latem 2023 Dawid Szwarga jako 32-letni trener został absolutnym trenerskim debiutantem jako „jedynka” i od razu wskoczył w bardzo duże buty. Zastąpienie legendy klubu jaką niewątpliwie jest Marek Papszun od początku zapowiadało się na bardzo trudne wyzwanie, a co dopiero po historycznym sezonie dla klubu, zakończonym tytułem mistrza kraju.

Sceptycy mogą teraz czuć smak zwycięstwa, gdyż mistrzowie Polski 2023 pod jego wodzą prezentowali się bardzo w kratkę. Druga najlepsza ekipa u siebie i tylko osiem straconych bramek to jedna twarz drużyny Szwargi – inna to bycie 10. drużyną w lidze na wyjazdach (13. w tej klasyfikacji Piast ma tylko dwa punkty mniej). W Europie także były wielkie ciężary, choć łatwa przeprawa na kontynentalnym gruncie byłaby tutaj ogromną niespodzianką. Trudności wynikały głównie z powodu urazów, ale nie można też zapominać o chaotycznych transferach, czasem robionych wręcz na siłę. Brakowało w tym jedynym sezonie Szwargi ładu i składu, ale od początku dało się przewidzieć, że tak właśnie będzie.

Dawid Szwarga poprowadził drużynę w 49 spotkaniach. W Ekstraklasie „Medaliki” wygrały 13 spotkań, 10 zremisowały a osiem przegrały. Wcześniej szkoleniowiec młodego pokolenia był w ponad 200 spotkaniach asystentem zarówno przy Limanowskiego, jak i w GKS-ie Katowice (tutaj: 110 spotkań). Co się przede wszystkim rzuca w oczy? Kompletny brak stabilności. Raków nie potrafi wygrać dwóch ligowych meczów z rzędu od… początku października! Dopiero co przegrał z Zagłębiem Lubin, remisował z ŁKS-em, Ruchem czy Puszczą, skompromitował się w Pucharze Polski z Piastem… dużo było tych kamyczków w ogródku.

Spotkania kryzysowe

W lutym – po odpadnięciu z Pucharu Polski z Piastem Gliwice (0:3) – miało miejsce spotkanie kryzysowe, po którym ogłoszenie było takie: dalej ufamy dalej trenerowi, więc zostaje. Po długiej rozmowie została podjęta decyzja, by nie robić gwałtownych ruchów i pozostawić szkoleniowca na swoim stanowisku. Wcześniej właściciel klubu Michał Świerczewski opublikował szeroko komentowanego tweeta, nazywając Raków „średniakami”.

Na początku kwietnia doszło do kolejnego kryzysu i spotkania ze sztabem oraz zawodnikami. Świerczewski znów nie ukrywał frustracji związanej z wynikami. 33-letni szkoleniowiec został jednak obdarzony zaufaniem władz i znów mu się upiekło. Właściciel podkreślił, że wina za rozczarowujące wyniki nie spoczywa wyłącznie na trenerze i sztabie, ale również na zawodnikach. Było to po spotkaniu z Radomiakiem (1:2). Od tamtego momentu Raków wygrał tylko 1:0 z Widzewem i to grającym przez 80 minut w 10, a przegrał z Górnikiem Zabrze i przeciętnym Zagłębiem Lubin.

Co dalej?

Trudno w tym momencie stwierdzić co czeka szkoleniowca kojarzonego z grupą Deductor. Niewątpliwie, ma on spore szanse na pozostanie w Ekstraklasie. Mówi się o tym, że nowego trenera w elicie będzie szukać kilka z drużyn, więc z automatu możemy połączyć nazwisko trenera Rakowa choćby z Wartą Poznań, Cracovią. Trudno wyobrazić sobie, aby po szkoleniowca sięgnął Lech Poznań.

Fot. PressFocus

Może zaciekawi Was odrobina nostalgii! Zerknijcie na nasz cykl ”Słynne drużyny EURO”:
 1. CZECHY 2004
 2. HISZPANIA 2012
 3. HOLANDIA 2000
 4. DANIA 2020
 5. DANIA 1992
 6. GRECJA 2004
 7. FRANCJA 1984
 8. ŁOTWA 2004
 9. CZECHY 1996
 10. TURCJA 2008
 11. HOLANDIA 1988
 12. WALIA 2016


A także inny cykl pt. „Polskie turnieje EURO”:

 1. EURO 2008 – świetne eliminacje za Beenkahhera, a na turnieju parady Boruca, gol Rogera Guerreiro, pogrążający nas „Poldi”
 2. EURO 2012 – wielki turniej u siebie, wielkie nadzieje, i wielkie rozczarowanie, nigdy już tak łatwej grupy nie będzie…
 3. EURO 2016 – najlepszy występ reprezentacji Polski na wielkim turnieju w XXI wieku
 4. EURO 2020(1) – kapitalne eliminacje, zmiana trenera tuż przed turniejem i spore rozczarowanie


Tworzymy codziennie także nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA