Legia pozyska nowego skrzydłowego? Są już pierwsze kroki

27.05.2024

Legia po kiepskim sezonie musi się wzmocnić. Umeh Emmanuel to 19-letni skrzydłowy z Nigerii, który obecnie gra w barwach bułgarskiego Botewu Płowdiw. W tym sezonie zagrał 26 spotkań, w których zdobył siedem bramek i miał też dwie asysty. W Bułgarii jest uważany za wielki talent. Kilka klubów chce go stamtąd wyciągnąć. Legia to jeden z nich.

Nowy nabytek Legii?

Bułgarskie media od rana piszą o tym, że zarząd Botewu odrzucił ofertę za 19-latka, która miała wynosić 500 tys. euro. Taką kwotę na stół miała rzucić Sparta Praga. Dzięki „Mach Telegrafowi” wiemy już że w walce o Nigeryjczyka aktywnie uczestniczy Legia. Lokalni dziennikarze donoszą, że Sparta nie odpuści tego transferu i będzie wymieniać się ofertami naprzemiennie z „Wojskowymi”. W tej walce na lepszej pozycji wydaje się być Sparta, która ma już obycie na bułgarskim rynku transferowym.

Kilka lat temu pozyskali już Martina Mincheva z Cherno More. Swoją drogą, transfer ten był rekordowy jeśli chodzi o sumę za jaką morski klub sprzedał piłkarza. To świadczy o tym, że Czesi nie boją się wyłożyć sporej ilości pieniędzy, pozyskując graczy z tego rynku. Szerszej publice młodziutki piłkarz pokazał się w finale puchar Bułgarii przeciwko CSKA Sofia. W nim zdobył jedyną bramkę dla swojej drużyny, która wygrała to trofeum.

Skauci pojechali do Bułgarii

W celach obserwacji talentów Legia wysłała swoich skautów do Płowdiw. Wiedząc, że jest nijako na straconej pozycji, głównym obiektem obserwacji miał być Samuel Akere, czyli drugi nigeryjski napastnik grający w bułgarskim klubie. Akere jest w Botewie od ponad dwóch lat, a transfer do Polski byłby jednym z pierwszych poważniejszych przejść w całej karierze 20-latka. W tym sezonie ligowym grał w 31 meczach Botewa, w których strzelił cztery gole i odnotował dwie asysty. Duet Akere-Emmanuel zdołał już nieraz postraszyć piłkarzy rywali w bułgarskiej Pyrva Lidze, a transfer chociaż jednego z nich wzmocniłby napad „Wojskowych”.

Akere jest typem piłkarza walecznego i technicznego. Szybki, wszechstronnie uzdolniony lewonożny skrzydłowy. Można powiedzieć – czego chcieć więcej? Musimy jednak pamiętać, że nie był on tak dobry w tym sezonie jak jego rodak. Pamiętajmy też, że to zupełnie inna liga niż PKO BP Ekstraklasa. Nie wiemy też jak na naszych boiskach odnalazłby się Akere. Bardziej ekscytującym talentem jest Emmanuel, jednak Legii może być trudno rywalizować finansowo z ekipą, która grała w Lidze Europy. Sparta zagra też w eliminacjach do Ligi Mistrzów – to kolejna przewaga.

Fot. screen Twitter

Tworzymy codziennie nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. SŁOWENIA
 10. DANIA
 11. SERBIA
 12. ANGLIA
 13. POLSKA
 14. HOLANDIA
 15. AUSTRIA
 16. FRANCJA
 17. SŁOWACJA
 18. BELGIA
 19. RUMUNIA
 20. UKRAINA
 21. CZECHY