Ich piłkarz umierał na boisku. Odbudowali się po tragedii i zdobyli dublet

27.05.2024

W listopadzie 2023 roku piłkarze Egnatii przeżyli prawdziwą tragedię. Podczas meczu z FK Partizani ich kolega Raphael Dwamena zasłabł na boisku i niestety zmarł. Zawodnicy zdołali odbudować się po tym dramacie i zdobyli pierwsze w historii klubu mistrzostwo Albanii. Co więcej, Egnatia sięgnęła po dublet, bowiem obroniła Puchar Albanii.

Śmierć Raphaela Dwameny

11 listopada 2023 roku Egnatia mierzyła się przed własną publicznością z FK Partizani. W 23. minucie najlepszy strzelec zespołu Raphael Dwamena nagle stracił przytomność i zmarł w wyniku ataku serca. Wkrótce okazało się, że u byłego piłkarza Salzburga, Zurichu, czy Levante w 2019 roku wykryto problemy z sercem. Kardiolog Antonio Asso, który współpracował z Dwameną podczas jego pobytu w Saragossie, doradził mu wszczepienie defibrylatora, które było niezbędne, by ten mógł grę w piłkę. Ośmiokrotny reprezentant Ghany zgodził się, ale wkrótce okazało się, że po opuszczeniu Realu usunął on urządzenie.

Egnatia z dubletem

Po dwunastu dniach piłkarze Egnatii wrócili na boisko i dograli przerwany mecz z Partizani, który zakończył się wynikiem 1:1. Taki rezultat widniał już w trakcie przerwania meczu w 23. minucie. Ze względu na tylko dziesięciodrużynową ligę, w sezonie zasadniczym albańskiej ekstraklasy każdy z każdym mierzy się cztery razy. Egnatia nie przegrała żadnego z czterech meczów z Partizani, trzykrotnie remisując 1:1 i raz wygrywając 2:1. Dzięki temu Egnatia sezon zasadniczy zakończyła na pierwszym miejscu, choć miała równą liczbę punktów, co Partizani – 63.

Pierwsze cztery drużyny mierzyły się ze sobą w play-offach. Pierwsza Egnatia podejmowała trzecią Vllaznię, a drugi Partizani czwarte Skenderbeu. Choć Egnatia zremisowała 0:0, dzięki zajęciu wyższego miejsca w sezonie zasadnicznym awansowała do finału. Tam czekało na nią Partizani, które pokonało w półfinale Skenderbeu 1:0. W piątym starciu tych drużyn w tym sezonie Super Ligi Partizani znów nie znalazło sposobu na Egnatię i przegrało 0:1. Tym samym, Egnatia po raz pierwszy w historii sięgnęła po mistrzostwo Albanii.

Jednocześnie klub z Rrogozhinë sięgnął po pierwszy w historii klubu dublet. Dwa tygodnie wcześniej Egnatia pokonała Kukesi 1:0 w finale Pucharu Albanii i po raz drugi zdobyła krajowy puchar. Egnatia została także czwartą drużyną, która zdołała obronić trofeum za zwycięstwo w Pucharze Albanii. Przed rokiem pokonali oni w finale krajowego pucharu Tiranę 1:0.

Podczas fety mistrzowskiej piłkarze Egnatii ubrali koszulki zmarłego Dwameny. Następnie zapozowali oni do grupowego zdjęcia, prezentując koszulkę z nazwiskiem Ghańczyka. Warto dodać, że klub zastrzegł numer ”7”, z którym występował noszący opaskę kapitańską zawodnik. Przed śmiercią w wieku 28 lat Dwamena zdążył rozegrać 10 meczów w tym sezonie Super Ligi, w których strzelił dziewięć goli. Żaden z piłkarzy Egnatii nie zdołał w tym sezonie przebić tego wyniku.