Liechtenstein pisze piłkarską historię

09.05.2024

Liechtenstein to jedna z najmniejszych europejskich nacji i nie ma on za dużo do powiedzenia na arenie międzynarodowej. To nie znaczy jednak, że nie może zapisać się w księgach z rekordami i to w dodatku pozytywnymi. Miejscowy FC Vaduz po raz 50. w historii wygrał Puchar Liechtensteinu. W finale pokonał Triesenberg 5:0. Rywale hegemona zagrali w finale dopiero drugi raz w historii.

Liechtenstein pisze piłkarską historię

Puchar Liechtensteinu to bardzo unikalne rozgrywki. Siedem profesjonalnych zespołów może w drabince na przykład bez żadnych przeszkód trafić na swoje rezerwy. Mowa o: FC Vaduz, FC Balzers, FC Triesen, USV Eschen/Mauren, FC Schaan, FC Ruggell oraz FC Triesenberg. Spotkanie pierwszej drużyny z drugą? Ostatnie takie miało miejsce jedną edycje temu – półfinał 2022/23 i mecz „wewnątrzbalzersowy”. Wygrała „jedynka” 3:0.

I tutaj ten pozytywny rekord historyczny – FC Vaduz jako pierwszy w historii klub wygrał 50 krajowych pucharów. Jest prawdziwym hegemonem. Sygrał puchar po raz dziesiąty z rzędu (dwie edycje podczas pandemii koronawirusa zostały odwołane). Ostatni raz ten największy klub piłkarski z Liechtensteinu zszedł z boiska pokonany w 2012 roku, gdy sposób na niego w serii jedenastek znalazła drużyna USV Eschen/Mauren. Vaduz jest dominatorem do tego stopnia, że w XXI wieku poza wyżej wymienionym finałem… wszystkie pozostałe wygrał. Żeby znaleźć ich kolejną porażkę, to trzeba się cofnąć do… 1997 roku. Ostatni finał bez ich udziału to z kolei 1994.

Dla odmiany – piłkarska reprezentacja Liechtensteinu z wieloma zawodnikami FC Vaduz na pokładzie pisze inny rozdział piłkarski, gdyż nie wygrała już od 24 meczów. Ostatnio prowadziła od 1. minuty z Łotwą, ale skończyło się na remisie 1:1.

Vaduz a futbol ligowy

Zwycięzcy Pucharu Liechtensteinu 2024 to jedna z tych drużyn, które grają na tzw. wygnaniu. Podobnie jest choćby z AS Monaco, które jak doskonale wiadomo, gra w lidze francuskiej. W żużlu łotewski Lokomotiv Daugavpils z różnych względów występuje w polskiej lidze. Liechtenstein nie ma swojej ligi, dlatego drużyny z tego państwa grają w ligowych rozgrywkach szwajcarskich.

Vaduz jednak kwalifikuje się do europejskich pucharów dzięki zwycięstwom w Pucharze Liechtensteinu. Aby jednak trafił do Ligi Mistrzów… najpierw musi wygrać Ligę Konferencji, a sezon później Ligę Europy. Gra aktualnie w drugiej lidze szwajcarskiej i zajmuje tam trzecią lokatę. W razie większych sukcesów nie może (w przypadku zajęcia pucharowej pozycji) wystąpić jako przedstawiciel ligi szwajcarskiej w Europie.

Fot. Instagram/ FC Vaduz

Może zaciekawi Was odrobina nostalgii! Zerknijcie na nasz cykl ”Słynne drużyny EURO”:
 1. CZECHY 2004
 2. HISZPANIA 2012
 3. HOLANDIA 2000
 4. DANIA 2020
 5. DANIA 1992
 6. GRECJA 2004
 7. FRANCJA 1984
 8. ŁOTWA 2004
 9. CZECHY 1996
 10. TURCJA 2008
 11. HOLANDIA 1988
 12. WALIA 2016


A także inny cykl pt. „Polskie turnieje EURO”:

 1. EURO 2008 – świetne eliminacje za Beenkahhera, a na turnieju parady Boruca, gol Rogera Guerreiro, pogrążający nas „Poldi”
 2. EURO 2012 – wielki turniej u siebie, wielkie nadzieje, i wielkie rozczarowanie, nigdy już tak łatwej grupy nie będzie…
 3. EURO 2016 – najlepszy występ reprezentacji Polski na wielkim turnieju w XXI wieku
 4. EURO 2020(1) – kapitalne eliminacje, zmiana trenera tuż przed turniejem i spore rozczarowanie


Tworzymy codziennie także nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA