Problemy Lechii Gdańsk. Nie otrzymali licencji na grę w Ekstraklasie

Lechia Gdańsk jest liderem 1. ligi. Musi zdobyć jeszcze tylko punkt, by wywalczyć awans. Kibice drużyny z Trójmiasta ostatnio byli w dobrych nastrojach, ale musiała je pogorszyć decyzja Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN. To gremium bowiem nie przyznało gdańszczanom prawa do gry w Ekstraklasie. Podano, że jest pięć dni na odwołanie od tej decyzji.

Jaki jest powód odrzucenia wniosku?

Do końca rozgrywek na zapleczu Ekstraklasy zostały trzy kolejki. Tymczasem Lechia jest na czele ligowej tabeli i ma aż dziewięć punktów przewagi nad trzecim GKS Katowice. Jeśli w Tychach zespół z Katowic nie zdobędzie trzech punktów, to Lechia w teorii mogłaby cieszyć się z powrotu na najwyższy szczebel rozgrywkowy tego samego dnia. Jednak pojawiły się problemy pozaboiskowe. Od razu zaznaczmy, że nie po raz pierwszy, bo w 2017 roku klub z Gdańska dostał karę: odjęty punkt i 200 tys. złotych do zapłaty.

Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN, rozpatrując wnioski o przyznanie licencji dla klubów 1. ligi, które mogą awansować do Ekstraklasy, odrzuciła ten złożony przez Lechię. Z 10 klubów, które były pod lupą, tylko jeden zatem nie dostał licencji. Lechia bowiem nie spełnia kryterium F.04 Podręcznika Licencyjnego.

Lechia ma problem z płynnością finansową, zalega z płatnościami. Tymczasem kryterium F.04 wskazuje na brak przeterminowanych zobowiązań wobec pracowników oraz na rzecz ZUS i Urzędu Skarbowego (w związku ze wszelkimi zobowiązaniami prawnymi wobec pracowników), jak też z tytułu kar nałożonych przez właściwe organy dyscyplinarne, z tytułu prawomocnych wyroków Piłkarskiego Sądu Polubownego PZPN i wobec Wojewódzkiego ZPN z tytułu płatności składek członkowskich, opłat za uczestnictwo w rozgrywkach oraz opłat w związku ze zmianami przynależności klubowej zawodników na rzecz PZPN, oraz Wojewódzkiego ZPN.

Od wnioskodawcy wymaga się udowodnienia, że na 31 marca roku kalendarzowego, kiedy rusza dany sezon licencyjny, nie ma żadnych wyżej wymienionych przeterminowanych zobowiązań, które powstały do 31 grudnia roku kalendarzowego poprzedzającego rok, w którym rozpoczyna się dany sezon licencyjny.

Stanowisko Lechii Gdańsk

Lechia wydała oficjalny komunikat, w którym podaje, że decyzja komisji wynika z zaległości wobec Davida Steca, Mario Malocy i agencji Wolak Management. Stec nadal jest zawodnikiem Lechii, przy czym w tym sezonie nie zagrał ani minuty, natomiast Maloca odszedł z Lechii w ubiegłym roku po spadku.

Od początku procesu licencyjnego trwały wytężone prace, by mimo trudnych okoliczności Lechia otrzymała licencję w pierwszym terminie. Odwołujemy się od negatywnej decyzji i zrobimy wszystko, by jak najszybciej zakończyć proces, uzyskując pozytywną decyzję w drugim terminie. Prosimy wszystkich kibiców o cierpliwość i dalsze wsparcie w walce o powrót do ekstraklasy i odbudowę klubu. Do czasu zakończenia procesu licencyjnego klub nie będzie udzielał kolejnych komentarzy. – czytamy w komunikacie klubu.

Do sprawy odniósł się również prezes Lechii Gdańsk Paolo Urfer:

Mimo usilnych starań nie znaleźliśmy żadnego rozwiązania w sprawie 3 zaległości, które nasz klub nadal ma wobec zawodników Malocy i Steca, a także agencji Wolak Management za prowizję należną w związku z bramkarzem Zlatanem Alomeroviciem. Nasz klub ureguluje wszystkie należności zgodnie z żądaniem PZPN w ciągu 5 dni od złożenia odwołania.

fot. PressFocus

Może zaciekawi Was odrobina nostalgii? Zerknijcie na nasz cykl ”Słynne drużyny EURO”:
 1. CZECHY 2004
 2. HISZPANIA 2012
 3. HOLANDIA 2000
 4. DANIA 2020
 5. DANIA 1992
 6. GRECJA 2004
 7. FRANCJA 1984
 8. ŁOTWA 2004
 9. CZECHY 1996
 10. TURCJA 2008
 11. HOLANDIA 1988
 12. WALIA 2016


A także inny cykl pt. „Polskie turnieje EURO”:

 1. EURO 2008 – świetne eliminacje za Beenkahhera, a na turnieju parady Boruca, gol Rogera Guerreiro, pogrążający nas „Poldi”
 2. EURO 2012 – wielki turniej u siebie, wielkie nadzieje, i wielkie rozczarowanie, nigdy już tak łatwej grupy nie będzie…
 3. EURO 2016 – najlepszy występ reprezentacji Polski na wielkim turnieju w XXI wieku
 4. EURO 2020(1) – kapitalne eliminacje, zmiana trenera tuż przed turniejem i spore rozczarowanie


Tworzymy codziennie także nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY