Unai Emery przedłużył kontrakt z Aston Villą… drugi raz w tym roku

28.05.2024

Lekko ponad miesiąc temu informowaliśmy, że Unai Emery przedłużył kontrakt do 2027 roku. Już wtedy zapowiadaliśmy, że władze klubu mają w planach spotkać się z hiszpańskim szkoleniowcem i przedłużyć tę umowę na jeszcze dłużej. Do spotkania doszło, obie strony ustaliły warunki i 52-letni trener podpisał umowę do 2029 roku. To ewenement, by w tak krótkim czasie przedłużyć umowę dwa razy. 

Projekt długoterminowy

Unai Emery doprowadził Aston Villę do czwartego miejsca w Premier League w 150. roku od powstania klubu. Wynik ten gwarantuje zespołowi udział w rozgrywkach Ligi Mistrzów w przyszłym sezonie. Będzie to powrót do najważniejszych europejskich rozgrywek po ponad 40 latach. Po raz ostatni w Pucharze Europy drużyna z Birmingham grała w sezonie 1982/1983 i… od razu je wygrała. Wtedy grali tam tylko mistrzowie krajów. Właściciele klubu Nassef Sawiris i Wes Edens widzą w hiszpańskim szkoleniowcu swoją wersję sir Alexa Fergusona, który przez dziesiątki lat budował potęgę Manchesteru United.

– Budujemy coś wyjątkowego w Aston Villi z Unaiem u jej podstaw i cieszymy się, że podpisał on nową umowę z klubem do 2029 r. Wkraczając w rok naszej historycznej, 150. rocznicy, mamy na co czekać z Unaiem u steru. – powiedział Nassef Sawiris w oficjalnym komunikacie klubu.

Unai Emery liczy na więcej

Wygląda na to, że hiszpański szkoleniowiec jest idealnym wyborem dla zdobywców Pucharu Europy A.D 1982. Do klubu trafił w 2022 roku i był jednym z pierwszych elementów przemiany całego klubu. Sprowadzenie byłego szkoleniowca Arsenalu, PSG czy Sevilli pokazało, że Aston Villa nie zamierza się zadowalać miejscem w środku tabeli Premier League i liczy na więcej.

Po sprowadzeniu do klubu trenera, rok później sprowadzono również twórcę potęgi Sevilli w okresie, w którym pracował tam Unai Emery. Ramón Rodríguez Verdejo lepiej znany jako Monchi pojawił się w klubie, by pełnić funkcję prezesa klubu do spraw operacji piłkarskich. Unai Emery przy okazji przedłużenia kontraktu do 2029 roku pochwalił klub oraz sposób w jaki jest zarządzany.

Odkąd przybyłem do Villi z Wesem i Nassefem, zawsze znajdowaliśmy najlepsze środowisko i strukturę do rozwijania projektu o najwyższych ambicjach.(…) Z Monchim oraz właścicielami dzielimy tę samą wizję i te same cele. W Aston Villi panuje świetna chemia. A element wsparcia fanów również robi różnicę, aby poczuć się jak w domu. Jesteśmy naprawdę podekscytowani, że możemy kontynuować tę podróż bez granic naszych marzeń.

Hiszpański szkoleniowiec zdaje sobie sprawę, że aby w dalszym ciągu się rozwijać – musi do klubu sprowadzać nowych zawodników. Angielskie media informują, że na celowniku Aston Villi znalazł się już jeden potencjalny nowy nabytek. Jest nim Ross Barkley, doświadczony 30-letni pomocnik znany z występów chociażby w londyńskiej Chelsea, ostatnio pomocnik (i jeden z najlepszych piłkarzy) beniaminka Premier League – Luton Town.

fot. screen YouTube/Aston Villa Football Club

Tworzymy codziennie nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. SŁOWENIA
 10. DANIA
 11. SERBIA
 12. ANGLIA
 13. POLSKA
 14. HOLANDIA
 15. AUSTRIA
 16. FRANCJA
 17. SŁOWACJA
 18. BELGIA
 19. RUMUNIA
 20. UKRAINA
 21. CZECHY