Dariusz Żuraw zwolniony z Wisły Płock

28.05.2024

Wisła Płock poinformowała, że Dariusz Żuraw przestał pełnić funkcję trenera pierwszego zespołu. To pokłosie porażki w ostatniej kolejce sezonu Fortuna 1. Ligi ze zdegradowaną Resovią Rzeszów 1:2, która skutkowała wypadnięciem poza strefę barażową.

Przyzwoity start

Dariusz Żuraw objął stanowisko trenera Wisły Płock 26 października 2023 roku, zastępując Marka Saganowskiego. Wówczas ”Nafciarze” zajmowali dopiero 11. miejsce po 12 kolejkach Fortuna 1. Ligi. W dodatkupożegnali się z Pucharem Polski już w pierwszej rundzie po porażce 1:3 z GKS-em Tychy.

Żuraw zaliczył przyzwoity start w Płocku, bo w sześciu pozostałych meczach, jakie czekały Wisłę w 2023 roku, spadkowicz z Ekstraklasy wygrał cztery mecze i przegrał tylko raz. Rok 2024 Wisła zaczęła od remisu 2:2 z walcząca o utrzymanie Resovią oraz porażki 1:3 z Lechią Gdańsk. Następnie Wisła odniosła tylko dwie porażki w 11 kolejnych meczach, wygrywając przy tym sześć razy.

Fatalna końcówka – Dariusz Żuraw zwolniony

Na trzy kolejki przed końcem Wisła zajmowała czwarte miejsce w tabeli. Terminarz zwiastował jednak, że spokojnie zapewni sobie baraże o awans do Ekstraklasy. Wisła musiała zagrać bowiem z dziewiątą Odrą Opole oraz walczącymi o utrzymanie Zniczem Pruszków i Resovią Rzeszów. W Opolu uległa jednak 0:3 i była to najwyższa porażka za kadencji Żurawia. Następnie przegrała w Pruszkowie 1:2, a Znicz dzięki tej wygranej zapewnił sobie utrzymanie.

Do ostatniej serii gier Wisła przystępowała z szóstego miejsca, jednak rzutem na taśmę wypadła poza strefę barażową. Płocczanie ulegli bowiem przed własną publicznością Resovii 1:2. Wygrana ta okazała się zresztą dla rzeszowian pyrrusowa, bo Polonia Warszawa pokonała 2:1 derbowego rywala Resovii – Stal i zapewniła sobie utrzymanie. Pozostanie na drugi sezon w I lidze z trzecią najdroższą kadrą w rozgrywkach kosztowało Dariusza Żurawia posadę. Wisła Płock poinformowała o rozstaniu za porozumieniem stron.

W komunikacie klubu czytamy, że wkrótce będzie informacja o decyzjach dotyczących sztabu szkoleniowego i piłkarzy. Dariusz Żuraw poprowadził Wisłę Płock w 22 meczach. Pod jego wodzą ”Nafciarze” zanotowali bilans 10-7-5 (wygrane, remisy porażki). Byli w tym czasie piątą najlepiej punktującą drużyną w I lidze. Do zajęcia miejsca w strefie barażowej zabrakło jednak Wiśle dwóch punktów.

fot. WisłaPłockTV / YouTube

Tworzymy codziennie nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. SŁOWENIA
 10. DANIA
 11. SERBIA
 12. ANGLIA
 13. POLSKA
 14. HOLANDIA
 15. AUSTRIA
 16. FRANCJA
 17. SŁOWACJA
 18. BELGIA
 19. RUMUNIA
 20. UKRAINA
 21. CZECHY
 22. PORTUGALIA