Grzegorz Krychowiak zaliczył spadek z ligi

28.05.2024

Po raz drugi w karierze Grzegorz Krychowiak spadł ze swoim klubem z ekstraklasy. Jego Abha w ostatniej kolejce przegrała z Al-Hazem 1:2 i przez zwycięstwo Al-Akhdoud wylądowała w strefie spadkowej. W sezonie 2017/18 Krychowiak zaliczył już spadek, kiedy to wraz z West Bromwich Albion opuścił szeregi Premier League.

Dramat Krychowiaka

Przed ostatnią kolejką Saudi Pro League Abha znajdowała się tuż nad kreską, mając dwa punkty przewagi nad Al-Akhdoud. W finałowej serii gier klub Grzegorza Krychowiaka podejmował zdegradowane już Al-Hazem. Abha w 47. minucie objęła prowadzenie, ale w ciągu pół godziny sytuacja obróciła się o 180 stopni i zespół byłego reprezentanta Polski przegrywał 1:2. Dodatkowo Abha kończyła mecz w osłabieniu, bowiem w doliczonym czasie czerwoną kartkę obejrzał Marcel Tisserand.

Równolegle rywale Abhy w walce o utrzymanie – Al-Riyadh i Al-Akhdoud – wygrały swoje spotkania, przez co Abha wylądowała w strefie spadkowej. Co więcej, w 99. minucie Krychowiak nie wykorzystał rzutu karnego. Z drugiej strony jednak remis Abhy ”i tak by nic nie dał”, bowiem przy równej liczbie punktów pod uwagę brany jest bilans meczów bezpośrednich. A ten przemawiał na korzyść Al-Akhdoud i wynosił 6:3 (2:3, 4:0).

Abha po pięciu latach pożegnała się z rozgrywkami Saudi Pro League. Był to najdłuższy jej pobyt w saudyjskiej ekstraklasie, bowiem przed awansem w 2019 roku na najwyższym poziomie dwukrotnie spędziła tu tylko rok. Dla Krychowiaka zaś to drugi spadek w karierze. Sezon 2017/18 Polak spędził na wypożyczeniu w West Bromwich Albion, z którym zajął ostatnie, 20. miejsce w Premier League.

Krychowiak pocieszyć może się strzeleniem dziewięciu goli, co jest najlepszym wynikiem w zespole Abhy. Polak strzelił tyle samo goli, co Karim Benzema czy Roberto Firmino, a więcej od Yannicka Carrasco, czy Allana Saint-Maximina. Z drugiej strony zaś obejrzał osiem żółtych kartek. Więcej razy żółtym kartonikiem karanych było tylko dziewięciu zawodników. Grał czasami nawet jako napastnik., kiedy na przykład ładował dwa gole z Al-Fateh. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ. Nie wyrównał najlepszego wyniku z Rosji, kiedy strzelił 11 ligowych goli w barwach Lokomotiwu Moskwa.

Swoją cegiełkę do spadku Abhy ”dołożył” Czesław Michniewicz. Były selekcjoner reprezentacji Polski został trenerem wraz z początkiem sezonu 2023/24, ale poprowadził ją tylko w dziewięciu meczach. Pod jego wodzą Abha w ośmiu ligowych meczach dwa razy wygrała i aż sześć razy przegrała. W tym czasie Abha była szóstą najgorszą defensywą (14 straconych bramek) oraz najgorszą ofensywą ligi (ex aequo z Al-Akhdoud – pięć strzelonych goli). W momencie zwolnienia Michniewicz zostawiał Abhę na otwierającym strefę spadkową 16. miejscu, na którym zresztą Abha ostatecznie zakończyła rozgrywki ligowe.

fot. YouTube

Tworzymy codziennie nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. SŁOWENIA
 10. DANIA
 11. SERBIA
 12. ANGLIA
 13. POLSKA
 14. HOLANDIA
 15. AUSTRIA
 16. FRANCJA
 17. SŁOWACJA
 18. BELGIA
 19. RUMUNIA
 20. UKRAINA
 21. CZECHY
 22. PORTUGALIA