Getafe chce zatrzymać Masona Greenwooda na dłużej

08.05.2024

Mason Greenwood przebywa obecnie na wypożyczeniu w Getafe, które minie wraz z końcem tego sezonu. Prezes klubu Angel Torres w rozmowie z mediami powiedział, że zrobi wszystko, aby Anglik pozostał na Coliseum Alfonso Perez w następnym sezonie. 

Getafe chce zatrzymać Greenwooda

Dużo informacji krąży ostatnio wokół Masona Greenwooda. Anglik, który jest obecnie wypożyczony z Manchesteru United do Getafe nie ma pewności, gdzie będzie grał w przyszłym sezonie. Jego wypożyczenie do drużyny z LaLiga kończy się w czerwcu. Jak twierdzi prezes Getafe Angel Torres, 22-latek nie chce wracać do swojego macierzystego klubu. Wolałby zostać tu, gdzie obecnie jest.

Jeśli to będzie zależało od chłopaka i jego rodziców, to zostanie. Manchester niby chce go sprzedać, ale myślę, że zostanie u nas. Jeśli decyzja należałaby do niego, jego rodziny i naszego klubu, to sądzę, że zostałby u nas na kolejny rok. Jeśli jednak chodzi o Manchester, w ostatnim tygodniu, gdy nasz dyrektor sportowy pojechał do Anglii obejrzeć kilka spotkań i z nimi rozmawiać, usłyszeliśmy, że jeśli pojawi się dobra oferta, to będą chcieli go sprzedać i tam nie wróci.stwierdził prezes Getafe Angel Torres.

Niemal na pewno drogi piłkarza i Manchesteru United definitywnie się rozejdą. „Czerwone Diabły” są skłonne rozmawiać z Getafe, jednak bardziej woleliby sprzedać Greenwooda. Wykupienie może być jednak poza zasięgiem hiszpanów. ”The Times” twierdzi, że United oczekiwałoby za Greenwooda kwotę w wysokości od 30 do 40 milionów funtów. Dla porównania, najdroższy transfer w historii Getafe to Marc Cucurella, który latem 2021 roku za niecałe 12 mln euro został sprowadzony z Barcelony.

Tym wymaganiom zdecydowanie bardziej mogłyby sprostać inne drużyny LaLiga, na czele z Barceloną i Atletico Madryt, które również miały zabiegać o Masona Greenwooda. Prezes ”Barcy” Joan Laporta i dyrektor sportowy Deco mieli wypytywać właściciela Getafe o Greenwooda. Torres w ”Radio Marca” odpowiedział na te pogłoski: ”Atlético mnie o niego nie pytało. Jedynym, który mnie zapytał, był Laporta, kiedy tu był. Rozmawiałem z nim oraz Deco i poprosili mnie o pomoc, ponieważ lubią tego gracza”.

Anglik w tym sezonie był jednym z najlepszych, jak nie najlepszym piłkarzem „Azulones”. Jak dotąd rozegrał 32 mecze, w których zdobył dziesięć bramek oraz zanotował sześć asyst. 22-latek, obok Borjy Mayorala, jest najlepszym strzelcem drużyny w LaLiga. Z kolei jego kontrakt z Manchesterem United kończy się w czerwcu 2025 roku.

Konflikt z prawem

Mason Greenwood swego czasu był uważany za wielki talent. W seniorskiej drużynie Manchesteru United zadebiutował w meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów przeciwko PSG w 2019 roku, nie mając jeszcze ukończonych 18 lat. Pół roku później, gdy strzelił bramkę przeciwko Astanie w Lidze Europy, stał się najmłodszym strzelcem klubu w europejskich pucharach. Miał wtedy 17 lat i 353 dni.

Z czasem jednak kariera Anglika wyhamowała. Wszystko przez spory konflikt z prawem. W styczniu 2022 roku Mason Greenwood został aresztowany pod zarzutem napaści i gwałtu na swojej dziewczynie. Niemal od razu Manchester United zawiesił 22-latka i nie pozwolił mu trenować i grać w drużynie. Tak samo postąpiła angielska federacja. W 2020 roku Greenwood zanotował jedyny występ w seniorskiej reprezentacji.

Greenwood poniósł nie tylko konsekwencje sportowe, prawne, ale też wizerunkowe. Firma Nike po chwili ogłosiła, że zawiesza współpracę z piłkarzem. Z kolei firma EA Sports oświadczyła, że postać 22-latka została usunięta z gry FIFA. 2 lutego 2022 roku Greenwood wyszedł z aresztu za kaucją. Po tej informacji Nike zawieszenie współpracy zmieniła w zakończenie.

W październiku tego samego roku piłkarz ponownie został zatrzymany, w związku ze złamaniem warunków zwolnienia za kaucją poprzez usiłowanie kontaktu ze swoją była partnerką. Tego samego dnia usłyszał ponowny zarzut usiłowania gwałtu i napaści z 2021 roku. Kilka dni później Greenwood znów opuścił areszt za kaucją, tym razem jednak z warunkiem niekontaktowania ze świadkami w sprawie.

2 lutego 2023 roku wszystkie zarzuty wobec Anglika zostały oddalone z powodu ”wycofania się kluczowych świadków”. Choć mogło to skutkować powrotem do gry, Manchester United nie przywrócił jak gdyby nigdy nic Anglika i postanowił poszukać mu nowego klubu. Koniec końców Anglik wylądował latem w Getafe w ramach wypożyczenia.

Fot. PressFocus

Może zaciekawi Was odrobina nostalgii! Zerknijcie na nasz cykl ”Słynne drużyny EURO”:
 1. CZECHY 2004
 2. HISZPANIA 2012
 3. HOLANDIA 2000
 4. DANIA 2020
 5. DANIA 1992
 6. GRECJA 2004
 7. FRANCJA 1984
 8. ŁOTWA 2004
 9. CZECHY 1996
 10. TURCJA 2008
 11. HOLANDIA 1988
 12. WALIA 2016


A także inny cykl pt. „Polskie turnieje EURO”:

 1. EURO 2008 – świetne eliminacje za Beenkahhera, a na turnieju parady Boruca, gol Rogera Guerreiro, pogrążający nas „Poldi”
 2. EURO 2012 – wielki turniej u siebie, wielkie nadzieje, i wielkie rozczarowanie, nigdy już tak łatwej grupy nie będzie…
 3. EURO 2016 – najlepszy występ reprezentacji Polski na wielkim turnieju w XXI wieku
 4. EURO 2020(1) – kapitalne eliminacje, zmiana trenera tuż przed turniejem i spore rozczarowanie


Tworzymy codziennie także nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA