TOP 5 meczów Kamila Grosickiego w reprezentacji Polski

25.06.2024

Na ostatniej konferencji prasowej wieloletni reprezentant Polski Kamil Grosicki ogłosił zakończenie kariery w kadrze narodowej. Jest to duża strata dla polskiego futbolu i mimo tego, że ostatnie lata zawodnika Pogoni Szczecin nie były najlepsze, to za zasługi dla reprezentacji Polski należy bezwzględnie docenić „TurboGrosika”. W tym tekście przypomnimy jego najlepsze występy dla „Biało-Czerwonych”. 

5. miejsce vs Gibraltar (7:0) – eliminacje EURO 2016

Dość niskie miejsce, jednak klasa rywala, a właściwie jej brak zrobił tutaj swoje, Mimo tego należy docenić występ Grosickiego. Zdobył on wówczas dwie bramki (pierwsze w kadrze) i przy słabych gibraltarskich obrońcach wyglądał jak najlepszy skrzydłowy świata. Na szczególną uwagę zasługuje jego gol, przy którym dwukrotnie „nawinął” zarówno defensora, jak i bramkarza rywali. To właśnie ten występ na dobre sprawił, że Adam Nawałka zaczął postrzegać Grosickiego jako zawodnika na miarę pierwszego składu. No i pamiętajmy też, że trochę nie wiedzieliśmy czego się spodziewać po Gibraltarze, gdyż poszliśmy „na pierwszy ogień”.

4. miejsce vs Finlandia (2016) – mecz towarzyski

Jedno ze spotkań przygotowujących kadrę Adama Nawałki do gry na francuskich boiskach podczas zbliżających się wielkimi krokami mistrzostw Europy. I chociaż ważniejsze było ono dla innego skrzydłowego reprezentacji Polski – Jakuba Błaszczykowskiego (później okazało się, że gdyby zagrał słabo, nie pojechałby na turniej), to show skradł Grosicki. Wówczas polski skrzydłowy Stade Rennais bezsprzecznie przeżywał swój szczytowy okres formy i potwierdził to również w starciu przeciwko Finom. „TurboGrosik” zdobył wówczas dwie z pięciu bramek. Asystował także przy trafieniu Pawła Wszołka, a przy bramce numer cztery odegrał dużą rolę. Zatem miał udział przy czterech z pięciu bramek.

3. miejsce vs Niemcy (1:3) – eliminacje EURO 2016

Mecz przegrany, choć dla Grosickiego jak najbardziej udany. Polski skrzydłowy zaliczył wówczas swoją najpiękniejszą asystę do reprezentacji Polski, gdy w pełnym biegu, mając koło siebie niemieckiego obrońcę, zewnętrzną częścią stopy pokierował piłkę idealnie na głowę Roberta Lewandowskiego. We Frankfurcie ulegliśmy wówczas mistrzom świata 1:3, jednak według niektórych ekspertów zagraliśmy lepsze spotkanie niż rok wcześniej na Stadionie Narodowym, gdy pokonaliśmy naszych zachodnich sąsiadów 2:0. Przede wszystkim Polacy grali odważnie i bezkompromisowo. Kapitalną okazję z woleja zmarnował m.in. Robert Lewandowski. Doskonałą paradą popisał się wówczas Neuer. Jeden strzał, stojąc na linii bramkowej, wybił Mario Goetze.

2. miejsce vs Rumunia (2017) – eliminacje do mistrzostw świata 2018

Być może najbardziej rozpoznawalna bramka Grosickiego w reprezentacji. Wokół kadry atmosfera zaczynała się wówczas robić coraz bardziej gęsta, a ciągnął się za nią – nomen omen – smród po niedawnej aferze alkoholowej, która ogarnęła nasz zespół. W Bukareszcie na trudnym terenie mierzyliśmy się z Rumunami, a ostatecznie zwyciężyliśmy aż 3:0, ustawiając sobie dywan prowadzący do upragnionego awansu na mundial. Zwycięstwa być może by nie było gdyby nie wspaniały występ i co najważniejsze otwierający gol zdobyty właśnie przez Grosickiego. – Grosik włączył swoje turbo – krzyczał wówczas Mateusz Borek. Bramkę tę należy kojarzyć z numerem 11, gdyż:

  • padła 11 listopada (jedenasty miesiąc)
  • w 11. minucie
  • przez zawodnika z numerem jedenastym na plecach

1. miejsce vs Finlandia (2020) – mecz towarzyski

Jedyny hat-trick Grosickiego zdobyty w barwach reprezentacji Polski. Co prawda wówczas najlepsze lata miał już za sobą, ale mimo to właśnie spotkanie rozgrywane przeciwko Finom na stadionie w Gdańsku jest najjaśniejszym wspomnieniem Kamila z kadry. Oprócz trzech bramek polski skrzydłowy na murawę wyszedł wówczas jako kapitan, więc wieczór ten był dla niego podwójnie szczęśliwy. Co ciekawe, mecz ten nie pomógł „Grosikowi” w wywalczeniu sobie powołania na zbliżające się EURO – ostatecznie odrzucił go Paulo Sousa.

fot. PressFocus

Stworzyliśmy nasz przewodnik po EURO 2024:

  1. NIEMCY
  2. SZKOCJA
  3. WĘGRY
  4. SZWAJCARIA
  5. HISZPANIA
  6. WŁOCHY
  7. CHORWACJA
  8. ALBANIA
  9. SŁOWENIA
  10. DANIA
  11. SERBIA
  12. ANGLIA
  13. POLSKA
  14. HOLANDIA
  15. AUSTRIA
  16. FRANCJA
  17. SŁOWACJA
  18. BELGIA
  19. RUMUNIA
  20. UKRAINA
  21. CZECHY
  22. PORTUGALIA
  23. GRUZJA
  24. TURCJA