Szkocja ogłosiła ostateczną kadrę na EURO 2024

08.06.2024

7 czerwca Szkocja zremisowała w towarzyskim meczu z Finlandią 2:2. Po spotkaniu rozegranym na Hampden Park w Glasgow selekcjoner reprezentacji Szkocji Steve Clarke podał ostateczną, 26-osobową kadrę na EURO 2024. Clarke odrzucił dwóch zawodników – bramkarza Heart of Midlothian Craiga Gordona i obrońcę Rangers FC Johna Souttara.

Szkocja z ostateczną kadrą na EURO 2024

Pierwotnie selekcjoner reprezentacji Szkocji Steve Clarke powołał 28 zawodników. Zaskakująca była obecność Bena Doaka z Liverpoolu, który od grudnia ubiegłego roku nie zagrał ani jednego meczu z powodu kontuzji łąkotki. Wszystko jednak wskazywało, że 18-latek pojedzie na EURO do Niemiec.

Niestety, Doak doznał kolejnego urazu i wypadł ze składu. W jego miejsce Clarke powołał reprezentacja Szkocji U21 – Tommy’ego Conway’a z Bristol City. W trakcie zgrupowania urazu doznał także napastnik Queens Park Rangers Lyndon Dykes. 28-latek został zastąpiony przez zawodnika New York Red Bulls Lewisa Morgana.

Przed mistrzostwami Europy Szkoci rozegrali dwa mecze towarzyskie. 3 czerwca w portugalskim Faro mierzyli się z Gibraltarem. Podopieczni Clarke’a długo męczyli się z drugą najgorszą europejską drużyną w rankingu FIFA i dopiero w 58. minucie po raz pierwszy zdołali przełamać defensywę rywala. Ostatecznie, Szkocja pokonała Gibraltar 2:0 po bramkach Ryana Christie i Che Adamsa.

Cztery dni później na Hampden Park w Glasgow Szkocja podejmowała Finlandię. Wyspiarze wyszli na prowadzenie w 54. minucie po trafieniu samobójczym zawodnika Cracovii Arttu Hoskonena. Po kilku minutach na 2:0 podwyższył Lawrence Shankland. Niemal kwadrans później na listę strzelców wpisał się inny piłkarz Cracovii – Ben Kallman. Ten jednak trafił do prawidłowej bramki i Finowie złapali kontakt. Asystę przy golu Kallmana zaliczył Oliver Antman, który w 85. minucie trafieniem z rzutu karnego ustalił wynik spotkania na 2:2.

W 69. minucie Angusa Gunna zmienił Craig Gordon. Bramkarz Heart of Midlothian stał się najstarszym zawodnikiem, który zaliczył występ w reprezentacji Szkocji. 41-latek nie znalazł się jednak w ostatecznej kadrze na mistrzostwa Europy. Oprócz Gordona, Steve Clarke odrzucił także stopera Rangers FC Johna Souttara. Tak prezentuje się ostateczna, 26-osobowa kadra Szkotów na EURO 2024:

Bramkarze: Zander Clark (Heart of Midlothian), Angus Gunn (Norwich City), Liam Kelly (Motherwell)

Obrońcy: Liam Copper (Leeds United), Grant Hanley (Norwich City), Jack Hendry (Al-Ettifaq), Ross McCrorie (Bristol City), Scott McKenna (Nottingham, poprzedni sezon na wypożyczeniu w FC Kopenhaga Nottingham Forrest), Ryan Porteous (Watford), Anthony Ralston (Celtic), Andy Robertson (Liverpool), Greg Taylor (Celtic), Kieran Tierney (Arsenal, poprzedni sezon na wypożyczeniu w Realu Sociedad)

Pomocnicy: Stuart Armstrong (Southampton), Ryan Christie (Bournemouth), Billy Gilmour (Brighton & Hove Albion), Ryan Jack (Rangers), John McGinn (Aston Villa), Callum McGregor (Celtic), Kenny McLean (Norwich City), Scott McTominay (Manchester United),

Napastnicy: Che Adams (Southampton), Tommy Conway (Bristol City), James Forrest (Celtic), Lewis Morgan (New York Red Bulls), Lawrence Shankland (Heart of Midlothian)

Szkoci wraz z Niemcami jako pierwsi staną do boju w mistrzostwach Europy. Mecz otwarcia pomiędzy tymi drużynami odbędzie się w piątek 14 czerwca o godzinie 21 na Allianz Arena w Monachium. 19 czerwca o tej samej porze podopieczni Clarke’a zmierzą się w Kolonii ze Szwajcarią, a zmagania grupowe zakończą starciem z Węgrami w Stuttgarcie. To spotkanie odbędzie się 23 czerwca, również o godzinie 21.