Red Bull rozpoczyna współpracę z Leeds United

30.05.2024

Leeds United poinformowało o zawarciu wieloletniego kontraktu z Red Bullem. Austriacki koncern nabył mniejszościowy pakiet udziałów w klubie z Elland Road, a piłkarze ”Pawi” występować będą z logo firmy na przodzie koszulek. Leeds jest piątym klubem piłkarskim, w który zainwestował Red Bull.

Red Bull inwestuje w Leeds United

Leeds United poinformowało o rozpoczęciu współpracy z Red Bullem. W oświadczeniu klubu czytamy o ”zawarciu wieloletniej umowy” z austriackim koncernem. Red Bull nabył mniejszościowy pakiet udziałów, a piłkarze męskiej oraz żeńskiej drużyny występować będą z logo firmy na przodzie koszulek. Także podczas wystąpień medialnych, jak np. konferencje prasowe, czy rozmowy z piłkarzami na ”ściankach” eksponowane będzie logo Red Bulla oraz puszki z napojem energetyzującym.

Leeds United jest piątym klubem piłkarskim, w który inwestuje Red Bull. Obecność Red Bulla w futbolu rozpoczęła się w kwietniu 2005 roku, kiedy to klub kupił Austrię Salzburg i zmienił nazwę na ”Red Bull Salzburg”. W tym samym roku koncern wykupił występujący w MLS zespół MetroStars, przez co klub z Nowego Jorku został przemianowany na New York Red Bulls.

W 2007 roku firma zainwestowała w występujący w niższych ligach brazylijski klub z miasta Campinas (stan Sao Paulo) i zmienił jego nazwę na Red Bull Brasil. Celem było wprowadzenie klubu do elity w ciągu najbliższej dekady, jednak plan się nie powiódł. Wobec tego Red Bull w 2019 roku wykupił występujący w Serie B Clube Atletico Bragantino. Klub w tym samym roku wywalczył awans do ekstraklasy, w której gra nieprzerwanie do dziś, a od 2020 roku rozgrywa swoje mecze pod nazwą ”Red Bull Bragantino”. Red Bull Brasil stał się natomiast drużyną rezerw Red Bulla Bragantino.

W 2009 roku Red Bull wrócił do inwestycji na rynku europejskim i przejął występujące w piątej lidze niemieckiej SSV Markranstädt. W sezonie 2009/10 klub stał się RB Lipskiem, a plan zakładał awans do Bundesligi w ciągu kolejnych 10 lat. Tym razem cel udało się zrealizować i to znacznie przed czasem, bo już w 2016 roku RB Lipsk awansował do elity. Już w pierwszym roku gry w Bundeslidze Lipsk został wicemistrzem Niemiec, a w kolejnych siedmiu sezonach jeszcze cztery stawał na podium. W 2022 roku Lipsk sięgnął po pierwszy w historii Puchar Niemiec, a rok później do kolejnego triumfu w tych rozgrywkach dołożył Superpuchar. W sezonie 2019/20, dopiero drugim w Lidze Mistrzów, Lipsk dotarł aż do półfinału tych rozgrywek.

Leeds w przeszłości współpracowało już z klubami spod szyldu Red Bulla. W 2019 roku z Lipska wypożyczony został Jean-Kevin Augustin, a po awansie ”Pawi” do Premier League Francuz został wykupiony za kwotę 21 mln euro. W sezonie 2022/23 Leeds zapłaciło łącznie Salzburgowi niemal 60 mln euro za transfery Brendana Aaronsona, Rasmusa Kristensena i Maximiliana Woebera. W tym samym roku za 17 mln euro z Lipska sprowadzony został także Tyler Adams.

Niewątpliwie, inwestycja Red Bulla w Leeds wiąże się z planem eksponowania marki podczas meczów Premier League. O powrót do elity ”Pawiom” może być jednak ciężko, bowiem po przegranym finale play-offów o awans z Southampton mówi się o masowych odejściach z klubu kluczowych piłkarzy, jak Crysencio Summerville, Wilfried Gnonto, Georginio Rutter, czy Archie Gray.

fot. Classic Football Shirts / Twitter

Stworzyliśmy nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. SŁOWENIA
 10. DANIA
 11. SERBIA
 12. ANGLIA
 13. POLSKA
 14. HOLANDIA
 15. AUSTRIA
 16. FRANCJA
 17. SŁOWACJA
 18. BELGIA
 19. RUMUNIA
 20. UKRAINA
 21. CZECHY
 22. PORTUGALIA
 23. GRUZJA
 24. TURCJA