Bayern finalizuje pierwszy letni transfer

09.06.2024

Bayern Monachium osiągnął porozumienie z pomocnikiem Fulham João Palhinhą. Uzgodnione zostały jego zarobki, a kontrakt leży na stole. Wciąż trwają jednak rozmowy między klubami. Fulham chce otrzymać za Portugalczyka kwotę w wysokości 45 milionów euro.

Bayern wzmacnia środek pola

Dopiero co informowaliśmy o planowanej wyprzedaży w zespole Bayernu, podczas z której z klubem mogą pożegnać się kluczowi piłkarze środka pola – Joshua Kimmich i Leon Goretzka. Prawdopodobieństwo odejścia któregoś z tych zawodników wzrasta wraz z informacją o porozumieniu Bayernu z pomocnikiem Fulham João Palhinhą. Portugalczyk miał już uzgodnić zarobki w nowym klubie, a kontrakt leży na stole. Palhinha podpisze z Bayernem cztero- lub pięcioletnią umowę.

Wciąż jednak trwają rozmowy między Bayernem a Fulham ws. kwoty transferu. Jak informuje Florian Plettenberg z niemieckiego oddziału ”Sky Sports”, klub z zachodniego Londynu ma otrzymać za Palhinhę od 40 do 45 milionów euro. Byłby to więc szósty najdroższy transfer przychodzący w historii Bayernu i zarazem druga największa sprzedaż w historii Fulham. ”The Cottagers” drożej sprzedali jedynie Aleksandara Mitrovicia, który rok temu przeniósł się do Al-Hilal za ok. 53 mln euro.

Palhinha miał być priorytetem transferowym Bayernu. Do porozumienia udało się dojść jeszcze przed mistrzostwami Europy i obie strony liczą, że formalności zostaną dopięte jeszcze przed startem turnieju. Póki co, Portugalczyk do rywalizacji w środku pola będzie miał Joshuę Kimmicha, Leona Goretzka, Konrada Laimera, Aleksandara Pavlovicia oraz jego rodaka – Raphaela Guerreiro. Wszystko jednak wskazuje na to, że konkurencja dla Palhinhi na tę pozycję się zmniejszy.

Bayern byłby dla Palhinhi szóstym klubem w karierze, z czego drugim z ligi TOP 5. W sezonie 2016/17 zadebiutował w pierwszym zespole Sportingu, mając za sobą wypożyczenia do Moreirense i Belenenses. W latach 2018-20 był wypożyczony do Bragi, a w pierwszym sezonie po powrocie do Sportingu sięgnął z tym klubem po pierwsze od 19 lat mistrzostwo Portugalii. W 2022 roku za kwotę 22 mln euro trafił do Fulham, co było wówczas czwartym najdroższym zakupem w historii tego klubu.

W Premier League rozegrał 68 spotkań i stał się jedną z najbardziej docenianych ”szóstek” w tej lidze. W sezonie 2022/23 wykonywał średnio 4,2 wślizgów na mecz, co było najwyższym wynikiem w Premier League. Podobnie było w minionym sezonie, kiedy to jego średnia wślizgów na mecz wzrosła do 4,6.

Z drugiej strony – w obu ostatnich sezonach Premier League żaden inny zawodnik nie obejrzał tylu żółtych kartek. W sezonie 2022/23 Palhinha otrzymał 14 napomnień, w minionym sezonie zaś 13. Dla porównania, ostatni raz do takiej liczby żółtych kartek w rozgrywkach Premier League dobił Etienne Capoue, a miało to miejsce w sezonie 2018/19 – trzy lata przed przenosinami Palhinhi do Anglii.

Stworzyliśmy nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. SŁOWENIA
 10. DANIA
 11. SERBIA
 12. ANGLIA
 13. POLSKA
 14. HOLANDIA
 15. AUSTRIA
 16. FRANCJA
 17. SŁOWACJA
 18. BELGIA
 19. RUMUNIA
 20. UKRAINA
 21. CZECHY
 22. PORTUGALIA
 23. GRUZJA
 24. TURCJA