Przemysław Frankowski: ”Cel jest jeden – wyjść z grupy”

11.06.2024

Przemysław Frankowski, Krzysztof Piątek i Paweł Dawidowicz pojawili się po meczu w tzw. strefie mieszanej, gdzie odpowiadali na pytania dziennikarzy. Zawodnicy podkreślali, jak wiele zmieniło się za kadencji Michała Probierza. Nie brakowało też odważnych deklaracji, jak stawianie sobie za celu wyjścia z grupy na EURO.

Frankowski, Piątek i Dawidowicz po meczu z Turcją

Na pierwszy rzut oka widać, że reprezentacja odżyła pod wodzą Michała Probierza. W rozmowie z mediami Paweł Dawidowicz i Przemysław Frankowski nie kryli, że cenią sobie współpracę z tym szkoleniowcem:

Poprawiła się mentalność. W kadrze to jest podstawa. Trener Probierz kładzie na to duży nacisk. To podstawa, żeby iść do przodu” – mówił Paweł Dawidowicz

”Wszystko jest bardzo przejrzyste, jasne. Od pierwszego zgrupowania każdy z nas wiedział, jaki mamy pomysł. Trener zachęca nas do ryzyka. Z każdym meczem lepiej to wygląda i my też wierzymy w to, co trener nam przekazuje. Widać, że trener w to wierzy i napędza nas do tego, by ryzykować i grać ofensywnie” – dodawał Przemysław Frankowski

Frankowski nie krył, że Turcja wyglądała bardzo dobrze w drugiej połowie, ale mimo to udało się przechylić szalę zwycięstwa na naszą korzyść:

”To był na pewno przydatny przeciwnik (Turcja – przyp. red.) przed Holandią. Na pewno przeanalizujemy ten mecz, co było dobre, co było złe. Ale myślę, że wynik końcowy jest istotny. Cieszymy się z tego, że wygraliśmy mecz, gdzie druga połowa była dużo cięższa. Pokazaliśmy, że jesteśmy drużyną i czasem takie mecze też trzeba wygrać. Teraz z podniesioną głową jedziemy do Niemiec”

Piłkarz Lens zapytany, czy Francuzi mogą się nas obawiać odpowiedział:

”Rozmawiałem z Brice’m (Brice Samba, bramkarz Lens – przyp. red.) o reprezentacji Francji. On się zapytał o parę aspektów naszej drużyny. Wiadomo, że to jest trzeci mecz, a przed nami ważniejsze mecze z Holandią i Austrią, i dopiero później możemy się zastanawiać, co będzie z Francją.”

”To ciężcy przeciwnicy, ale tylko się cieszyć, że z takimi będziemy grać. Cel jest jeden – wyjść z grupy. Nie ma się czego obawiać, tylko wyjść i grać swoje. Najpierw trzeba się skoncentrować na Holandii, ten mecz jest bardzo istotny. Myślę, że po meczach z Holandią i Austrią będziemy gotowi, żeby powalczyć z Francją.”

”Z drzwiami” do reprezentacji wszedł Kacper Urbański. Podczas czerwcowego zgrupowania 19-latek zaliczył dwa pierwsze występy w seniorskiej kadrze. Swoją postawą zyskał nie tylko w oczach kibiców, ale i samych piłkarzy. Tak wypowiedział się o nim Frankowski:

”Widać, że Kacper Urbański ma dużo jakości w sobie, jest bezczelny w pozytywnym znaczeniu. Myślę, że może być tajną bronią na EURO.”

O komentarz po spotkaniu z Turcją poproszony także został Krzysztof Piątek:

”Na pewno były jakieś mankamenty w tym meczu. Ale mieliśmy też dużo kontuzji w trakcie meczu. To też nie jest łatwe, bo trzeba zmieniać taktykę, czy ustawienia Te 15-20 minut nie było najlepsze, ale dobrze się broniliśmy. Na EURO z większymi rywalami też będą takie momenty, że oni przejmą inicjatywę. Ale mamy nadzieję, że też będziemy się szczelnie bronić i dobrze zachowywać w obronie.”

”Nie mam osobistych nadziei na EURO. Bardziej patrzę na drużynę, a jako drużyna chcemy dobrze się zaprezentować. Jak drużyna będzie się dobrze prezentować, to mam nadzieję, że i ja swoją cegiełkę dołożę. Będziemy walczyć, żeby wygrać te mecze.”

fot. Maciej Bartkowiak

Ze Stadionu Narodowego

Maciej Bartkowiak

Stworzyliśmy nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. SŁOWENIA
 10. DANIA
 11. SERBIA
 12. ANGLIA
 13. POLSKA
 14. HOLANDIA
 15. AUSTRIA
 16. FRANCJA
 17. SŁOWACJA
 18. BELGIA
 19. RUMUNIA
 20. UKRAINA
 21. CZECHY
 22. PORTUGALIA
 23. GRUZJA
 24. TURCJA