Ndombele odchodzi z Tottenhamu. Ostatni mecz zagrał tam… 2,5 roku temu

12.06.2024

Tottenham poinformował o odejściu z klubu Tanguy’ego Ndombele. Francuz ostatni mecz w barwach Spurs rozegrał w styczniu 2022 roku, a ostatnie 2,5 roku spędził na wypożyczeniach w Lyonie, Napoli i Galatasaray. W tym czasie sięgnął po dwa mistrzostwa kraju.

Ndombele odchodzi z Tottenhamu

Tanguy Ndombele do Tottenhamu trafił latem 2019 roku za 62 miliony euro. Do dziś jest to najdroższy transfer w historii Spurs i zarazem najdrożej sprzedany piłkarz w historii Lyonu. 22-letni wówczas pomocnik podpisał z klubem sześcioletni kontrakt. W ostatnim sezonie przed przenosinami do Anglii znalazł się w XI rozgrywek Ligue 1.

Oczekiwania wobec tego zawodnika były więc spore, a pierwsze dwa występy zwiastowały, że będzie to udany transfer. W debiucie przeciwko Aston Villi wpisał się na listę strzelców, a tydzień później zanotował asystę w starciu z Manchesterem City. Tuż po tym przytrafił mu się uraz uda, a jesienią niczym bumerang wracały problemy z pachwiną. W 27 pozostałych meczach sezonu 2019/20 strzelił jednego gola i dołożył trzy asysty.

Najbardziej udany dla Ndombele był sezon 2020/21, w którym zanotował 46 występów i okrasił je sześcioma strzelonymi golami oraz czterema asystami. Zanim w kwietniu 2021 roku zwolniony został Jose Mourinho, 28 z 30 meczów Premier League rozegrał w wyjściowym składzie.

W kolejnym sezonie pozycja Ndombele mocno jednak osłabła. Pod wodzą Nuno Espirito Santo Ndombele wystąpił zaledwie w dziewięciu z 18 meczów, a kiedy Spurs przejął Antonio Conte Francuz dostał szansę tylko w siedmiu z 17 meczów. Ostatni mecz w barwach Tottenhamu rozegrał 9 stycznia 2022 roku w wygranym 3:1 meczu III rundy FA Cup z Morecambe.

Pod koniec zimowego okienka Ndombele wrócił do Lyonu, gdzie spędził pół roku na wypożyczeniu. W sierpniu 2022 roku Francuz udał się na kolejne wypożyczenie – tym razem do Napoli. Tam sięgnął z klubem po pierwsze od 33 lat mistrzostwo Włoch, ale odgrywał on marginalną rolę. Ndombele tylko 12 z 40 meczów zaczynał w wyjściowym składzie, a na boisku spędzał średnio pół godziny. Choć z Napoli przywitał się golem w debiucie w towarzyskim meczu z Juve Stabia (3:0).

Miniony sezon również spędził na wypożyczeniu, podczas którego grał w Lidze Mistrzów oraz sięgnął po mistrzostwo kraju. Ndombele został bowiem wypożyczony do Galatasaray, gdzie wystąpił w 26 z 46 możliwych meczów, a zaledwie pięć razy znalazł się w wyjściowym składzie. Łącznie zaliczył zaledwie 661 minut, czyli średnio 25 minut na mecz.

Nie było więc zaskoczeniem nieskorzystanie z opcji wykupu przez Galatasaray. Ndombele musiał zatem wrócić do Tottenhamu, bowiem jego kontrakt obowiązywał przez rok. Za porozumieniem stron doszło jednak do jego rozwiązania i wraz z końcem czerwca Francuz stanie się wolnym zawodnikiem. Jego licznik zatrzymał się na 91 występach dla Tottenhamu, okraszonych dziesięcioma golami i dziewięcioma asystami.

fot. Tottenham Hotspur / YouTube

Stworzyliśmy nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. SŁOWENIA
 10. DANIA
 11. SERBIA
 12. ANGLIA
 13. POLSKA
 14. HOLANDIA
 15. AUSTRIA
 16. FRANCJA
 17. SŁOWACJA
 18. BELGIA
 19. RUMUNIA
 20. UKRAINA
 21. CZECHY
 22. PORTUGALIA
 23. GRUZJA
 24. TURCJA