Oficjalnie: Juventus ma nowego trenera

12.06.2024

Juventus bardzo rzadko zmienia szkoleniowców – od 2011 roku prowadziło go na stałe zaledwie czterech szkoleniowców. Mowa o Antonio Conte, Massimiliano Allegrim (choć ten dwukrotnie), Maurizio Sarrim oraz Andrei Pirlo. Teraz do tego grona dołączy trener rewelacyjnej w minionym sezonie Bologni, Thiago Motta.

Juventus ma nowego trenera

41-letni były środkowy pomocnik był bardzo szanowanym piłkarzem w trakcie swojej kariery – w swoim CV ma choćby występy w Barcelonie, Atletico czy PSG. Zdobył z Interem potrójną koronę w 2010 roku i wystąpił, po otrzymaniu paszportu, we włoskiej kadrze na EURO 2012. Jako trener, prowadził już młodzieżową drużynę PSG, gdzie mówiono o jego pomyśle na futbol o nazwie „2-7-2”.

Następnie miał krótki epizod w Genoi, gdzie w jednym z meczów jego drużyna wygrała po trzech bramkach zdobytych przez trzech różnych zmienników. Swój kunszt udowodnił w Spezii, gdzie grając futbol pragmatyczny osiągnął utrzymanie z dość przeciętną kadrą. W Bologni spędził dwa sezony, drugi zakończony miejscem w fazie grupowej Ligi Mistrzów oraz ligowym TOP5.

Jako trener Genoi poprowadził swój zespół 10-krotnie, jako trener Spezii poprowadził 'Aquilotich’ 40-krotnie, a Bolognę 76-krotnie. W stolicy włoskiej kuchni zanotował średnią 1,68 punktu na mecz.

Jakie plany transferowe ma Juventus?

Juventus planuje sprowadzić trenerowi Riccardo Calafioriego, rewelację sezonu Serie A. 22-letni Calafiori niedawno „pokarał” Juve dubletem, a to przecież środkowy obrońca. „Stara Dama” miałaby także sięgnąć po Michele Di Gregorio z Monzy oraz Lewisa Fergusona, ale ten drugi prawdopodobnie w tym roku już nie zagra.

W związku z tym nastąpiła zmiana planów i chęć sprowadzenia do linii pomocy zarówno Teuna Koopmeinersa, jak i kluczowego zawodnika Aston Villi – Douglasa Luiza. W planach klubu jest też sprowadzenie kontrowersyjnego z uwagi na przemoc domową Anglika Masona Greenwooda, który miałby być skrzydłowym klubu w miejsce Federico Chiesy.

Motta nie boi się odważnych decyzji. Posadził w swojej karierze już na ławce gwiazdę Spezii, M’Balę N’Zolę i wystawiał jego kosztem Reya Manaja. Opłaciło się to, podobnie jak wystawianie Jakuba Kiwiora na pozycji defensywnego pomocnika. Nie zawiodło też brazylijskiego Włocha wyczucie z wystawianiem na środku obrony ww. Calafioriego (piłkarz grający na boku obrony, wahadle) czy nominalnego wahadłowego/prawoskrzydłowego Alexisa Saelemaekersa w trójce pomocników.

Juventus w minionym sezonie zajął trzecie miejsce w lidze i wygrał Coppa Italia. Motta podpisał trzyletnią umowę.

Fot. PressFocus

Stworzyliśmy nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. SŁOWENIA
 10. DANIA
 11. SERBIA
 12. ANGLIA
 13. POLSKA
 14. HOLANDIA
 15. AUSTRIA
 16. FRANCJA
 17. SŁOWACJA
 18. BELGIA
 19. RUMUNIA
 20. UKRAINA
 21. CZECHY
 22. PORTUGALIA
 23. GRUZJA
 24. TURCJA