Mundial w USA z udziałem Korei Północnej?

13.06.2024

W azjatyckiej strefie AFC rozegrano już dwie z pięciu rund eliminacji do mistrzostw świata 2026, które odbędą się w USA, Kanadzie i Meksyku. Do trzeciej rundy eliminacji dostała się Korea Północna. Mundial w USA z udziałem tego reżimowego kraju byłby więc spektakularnym wydarzeniem.

Eliminacje w strefie azjatyckiej

Mistrzostwa świata, które odbędą się w Ameryce Północnej w 2026 roku będą pierwszymi z udziałem aż 48 drużyn. Dzięki poszerzonej liczbie zespołów Azja zyskała dodatkowe kilka miejsc na turnieju. Na następnym mundialu ten kontynent reprezentować będzie osiem drużyn. Udział w eliminacjach w strefie AFC bierze 46 państw. Do pierwszej rundy przystąpiło 20 drużyn i odbyło się w niej 10 dwumeczów. Do kolejnej fazy awansowało więc 10 reprezentacji, które dokooptowywano do 26 zespołów. Wylosowano dziewięć grup po cztery drużyny w każdej z nich.

Korea Północna pojedzie na mundial do USA?

Korea Północna eliminacje rozpoczynała od drugiej rundy i trafiła do grupy z Mjanmą, Syrią i Japonią. W pierwszej kolejce mierzyli się w Arabii Saudyjskiej z Syrią i przegrali 0:1. Następnie w stolicy Mjanmy wygrali aż 6:1. Zmagania w 2024 roku rozpoczęli od porażki w Tokio z Japonią 0:1. Kilka dni później w Pjongjangu miał odbyć się rewanż, lecz Korea Północna zdecydowały o nieprzystąpieniu do tego meczu. Wcześniej władze federacji próbowały rozegrać ten mecz na neutralnym terenie z powodu ”obawy przed chorobami zakaźnymi’, lecz prośba ta nie została wysłuchana. Korea Północna oddała więc drugi mecz z Japonią walkowerem.

Na dwie kolejki przed końcem Korea Północna miała cztery punkty straty do drugiej Syrii. Koreańczycy wygrali jednak oba czerwcowe mecze, w tym z Syrią 1:0. Syryjczycy zaś ulegli także Japonii 0:5, przez co na ostatniej prostej zostali wyprzedzeni przez Koreę Północną. Drużyna z reżimowego kraju awansowała więc do trzeciej rundy i znalazła się o krok od wyjazdu na mundial do Ameryki Północnej.

Do trzeciej rundy przystąpi bowiem 18 drużyn, które zostaną podzielone na trzy grupy po sześć zespołów. Dwa pierwsze miejsce w każdej z grup premiowane będą bezpośrednim awansem na mistrzostwa świata. Drużyny z trzecich i czwartych miejsc będą grały w czwartej rundzie. Tam rozlosowane zostaną dwie grupy po sześć zespołów. Zwycięzcy obu grup również awansują bezpośrednio na mundial. Drużyny z drugich miejsc zagrają zaś w barażu, którego stawką będzie udział w barażach interkontynentalnych.

Korea Północna stoi więc przed ogromną szansą trzeciego w historii wyjazdu na mundial. Swoich rywali w trzeciej rundzie eliminacji pozna 27 czerwca, kiedy to w Malezji odbędzie się losowanie. Korea Północna przystąpi do niego jako drużyna nierozstawiona. W grupie eliminacyjnej zmierzy się z dwiema innymi nierozstawionymi drużynami oraz trzema rozstawionymi ekipami. Dla Korei Północnej to pierwszy awans do trzeciej rundy eliminacji od czasu ich ostatniego udziału w mundialu w 2010 roku.

Na turnieju w RPA byli jednak absolutnie najgorszą drużyną. W fazie grupowej nie zdobyli ani jednego punktu i stracili aż 12 bramek – najwięcej w całym turnieju. W drugiej kolejce zostali rozbici przez Portugalię 0:7, co było jedną z najwyższych porażek w historii mistrzostw świata. Wcześniej na mundialu zagrali w 1966 roku, gdzie doszli aż do ćwierćfinału. W fazie grupowej pokonali Włochy i zremisowali z Chile, a uznać musieli jedynie wyższość ZSRR. W ćwierćfinale rozegrali szalony mecz z Portugalią, który przegrali 3:5.

fot. Twitter

Stworzyliśmy nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. SŁOWENIA
 10. DANIA
 11. SERBIA
 12. ANGLIA
 13. POLSKA
 14. HOLANDIA
 15. AUSTRIA
 16. FRANCJA
 17. SŁOWACJA
 18. BELGIA
 19. RUMUNIA
 20. UKRAINA
 21. CZECHY
 22. PORTUGALIA
 23. GRUZJA
 24. TURCJA