Everton z nowym właścicielem – to zwierzchnik włoskiego klubu

16.06.2024

Everton w ostatnich kilkunastu miesiącach przeżył wiele perturbacji. Farhad Moshiri zapragnął sprzedać klub, pojawiły się komplikacje, a do tego podupadła sama forma sportowa „The Toffees”. Dziś wiemy, że będący właścicielem włoskiej AS Romy Amerykanin Dan Friedkin wraz z synem Ryanem prawdopodobnie staną się nowymi właścicielami klubu. Zapowiada się na czas ulgi dla kibiców z Goodison Park.

Everton z nowym właścicielem

Friedkin pokonał czterech innych oferentów i ma zamiar nabyć 94% udziałów obecnego właściciela Farhada Moshiriego w angielskiej drużynie. Everton w sezonie 2024/25 zagra w Premier League, jednak po raz ostatni na Goodison Park. Przenieść się ma bowiem na 52-tysięcznik w rejonie Bramley-Moore Dock.

Jak podaje 'Il Messangero’, Dan Friedkin, aby kupić angielski klub, zgodził się zapłacić kwotę około 650 milionów euro plus pokryć około 400 milionów euro długów poprzedniego właściciela. Będzie to jego trzeci klub piłkarski w portfolio po Romie i francuskim Cannes (od 2023 roku).

Friedkin Group jest właścicielem AS Romy od 2020 roku. Od tej pory, klub z Rzymu zanotował dwa europejskie finały, z czego jeden wygrany – mowa o Tiranie w 2022 roku i finale Ligi Konferencji Europy. Rok później nastąpił kontrowersyjny finał w Budapeszcie, w którym to Sevilla wygrała po karnych, a sam właściciel miał dość narzekania Mourinho po meczu i myślał nawet o jego zwolnieniu.

Jego majątek wynosi około 6,1 miliarda dolarów i jest niezwykle doświadczonym biznesmenem w branży motoryzacyjnej, hotelarskiej i filmowej. Friedkin w Stanach był dealerem Toyoty, ma on w swojej kolekcji także samolot Spitfire, którym lata na pokazach i występuje jako stunter. Za jeden z występów filmowych otrzymał nawet nagrodę.

Everton w ostatnim sezonie otrzymał osiem punktów karnych za nieprawidłowości w swoich finansach. Mimo to, Sean Dyche utrzymał w ryzach zespół, który balansował w okolicach strefy spadkowej. 'The Toffees” zajęli w Premier League 2023/24 miejsce piętnaste.

Fot. PressFocus

Stworzyliśmy nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. SŁOWENIA
 10. DANIA
 11. SERBIA
 12. ANGLIA
 13. POLSKA
 14. HOLANDIA
 15. AUSTRIA
 16. FRANCJA
 17. SŁOWACJA
 18. BELGIA
 19. RUMUNIA
 20. UKRAINA
 21. CZECHY
 22. PORTUGALIA
 23. GRUZJA
 24. TURCJA