Legia Warszawa nawiązała współpracę z japońskim klubem

19.06.2024

Legia Warszawa poinformowała na swojej stronie internetowej o nawiązaniu współpracy z występującym w japońskiej J-League klubem FC Tokyo. Współpraca będzie polegać na wymianie informacji działów skautingowych na temat rynku europejskiego i azjatyckiego.

Legia skorzysta z japońskiej wiedzy

Zarówno klub ze stolicy Polski jak i ze stolicy Japonii mają spore doświadczenie w kwestii działalności skautingowej. Jak stwierdził właściciel i prezes Legii Warszawa Dariusz Mioduski w oficjalnym komunikacie:

– Wierzymy, że nawiązanie współpracy z FC Tokyo, uznawanym za silną piłkarską markę w Japonii, przyniesie dobre rezultaty dla obu stron. Ta inicjatywa między dwoma klubami ze stolic swoich krajów będzie mieć realne znaczenie. Japonia to dla nas bardzo atrakcyjny rynek, tamtejsi zawodnicy wyróżniają się wysoką kulturą pracy i jakością, a J-League cieszy się powszechnym zainteresowaniem. Polska staje się dla japońskich piłkarzy naturalnym krajem pierwszego wyboru w kontekście występów w Europie oraz adaptacji do innego stylu gry i życia.

Co to w ogóle za klub? Ano taki japoński średniak, który w ostatnich latach kończy rozgrywki ligowe gdzieś w środku tabeli. W FC Tokyo występuje dobrze kojarzony z europejskich boisk, mający już 37 lat na karku Yuto Nagatomo. To najbardziej znany piłkarz tego zespołu.

Japończycy lubią Ekstraklasę

W ostatnich latach zawodnicy z rynku japońskiego coraz częściej pojawiają się na boiskach Ekstraklasy. Nie tak dawno dobrą grą w Polsce wypromowali się Kanji Okunuki oraz Daisuke Yokota. Obaj zawodnicy reprezentowali barwy Górnika Zabrze dzięki czemu zwrócili uwagę zagranicznych klubów. Yokota został sprzedany za niezłą sumę – Górnik zarobił na nim aż 1,5 mln euro. Dobrze radzą sobie również Takuto Oshima z Cracovii czy Koki Hinokio ze Stali Mielec. Przy okazji sprowadzenia Ryoyi Morishity do Legii Warszawa zimą dyrektor sportowy klubu Jacek Zieliński stwierdził, że tamtejszy rynek Legia obserwowała od półtora roku.

– Kolejnym ważnym strategicznie aspektem jest dla nas poszerzenie możliwości szkolenia młodych zawodników. FC Tokyo ma bogate doświadczenie w rozwijaniu juniorów i adaptowaniu ich do futbolu seniorskiego. Wymiana doświadczeń i wiedzy w tych obszarach będzie bardzo cenna – powiedział Dariusz Mioduski.

Prezes FC Tokyo Shigeya Kawagishi stwierdził, że wymiana doświadczeń z „Wojskowymi” będzie istotnym elementem w promowaniu klubu ze stolicy Japonii poza Azją.

fot. PressFocus

Stworzyliśmy nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. SŁOWENIA
 10. DANIA
 11. SERBIA
 12. ANGLIA
 13. POLSKA
 14. HOLANDIA
 15. AUSTRIA
 16. FRANCJA
 17. SŁOWACJA
 18. BELGIA
 19. RUMUNIA
 20. UKRAINA
 21. CZECHY
 22. PORTUGALIA
 23. GRUZJA
 24. TURCJA