Historyczny transfer Sevilli. Pierwszy Nigeryjczyk w historii klubu

19.06.2024

Sevilla ogłosiła transfer Chidery Ejuke. 26-letni Nigeryjczyk przeniesie się do klubu 1 lipca po tym jak wygaśnie jego kontrakt z rosyjskim CSKA Moskwa. 

Solidne wzmocnienie Sevilli

Klub zakomunikował, że Chidera Ejuke zostanie pierwszym nabytkiem w letnim okienku transferowym. Nigeryjski skrzydłowy w ostatnim czasie występował w barwach belgijskiego Royal Antwerp. W sezonie 2023/2024 w 39 spotkaniach zdobył pięć bramek i zanotował sześć asyst.

Reprezentant Nigerii do Europy trafił w 2017 roku. Wówczas podpisał kontrakt z norweską Vålerengą. W Eliteserien spisał się na tyle dobrze, że przeniósł się do Heerenveen. Po roku w Holandii za niespełna 12 milionów euro trafił do CSKA Moskwa. W barwach rosyjskiego klubu występował przez dwa lata. Po ataku Rosji na Ukrainę zawodnik zdecydował się odejść na wypożyczenie – najpierw do Herthy Berlin, następnie do wspomnianego już Royal Antwerp.

Jestem szczęśliwy i bardzo podekscytowany możliwością bycia częścią tej rodziny i nie mogę się doczekać zrobienia wielu, wielu wspaniałych rzeczy, które możemy tutaj osiągnąć. (…) To wyjątkowe być tutaj pierwszym Nigeryjczykiem. Myślę, że dobrze się czuję będąc częścią tego zespołu i nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, co mogę wnieść do zespołu do zespołu.

W reprezentacji Nigerii zadebiutował w październiku 2020 roku. Od tego czasu rozegrał w kadrze „Superorłów” zaledwie osiem spotkań nie zdobywając żadnej bramki.

Szybko się zaaklimatyzuje?

Klub liczy na to, że Nigeryjczyk szybko odnajdzie się w nowym środowisku. W Sevilli Chidera Ejuke spotka Dodiego Lukébakio, z którym grał już w zespole z Berlina. Dodi obecnie przebywa on wraz z reprezentacją Belgii podczas mistrzostw Europy w Niemczech. Najbardziej znanym Afrykańczykiem w historii Sevilli jeszcze przez długi czas będzie Frédéric Kanouté z Mali. Występował tu przez siedem lat i stał się prawdziwą legendą. Potrafił strzelić nawet 30 goli we wszystkich rozgrywkach w sezonie 2005/06. Ejuke miał wówczas osiem lat.

Klub w poprzednim sezonie zajął dopiero 13. miejsce w tabeli La Liga. Drużynę z czerwonej strony miasta czekają spore zmiany. Nie tak dawno Sevilla ogłosiła, że Sergio Ramos nie zostanie na przyszły sezon. Co bardzo istotne w tej sprawie – była to decyzja samego zawodnika. W oficjalnym komunikacie klub podziękował doświadczonemu stoperowi i życzył mu powodzenia w dalszej karierze.

fot. screen YouTube/Sevilla FC

Stworzyliśmy nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. SŁOWENIA
 10. DANIA
 11. SERBIA
 12. ANGLIA
 13. POLSKA
 14. HOLANDIA
 15. AUSTRIA
 16. FRANCJA
 17. SŁOWACJA
 18. BELGIA
 19. RUMUNIA
 20. UKRAINA
 21. CZECHY
 22. PORTUGALIA
 23. GRUZJA
 24. TURCJA