Historyczny wyczyn Pepe. Stał się rekordzistą EURO

19.06.2024

Bez wątpienia portugalski defensor Pepe jest długowiecznym piłkarzem. Zawodnik pobił kolejny rekord. Tym razem chodzi o nie byle jaką statystykę. Pepe został bowiem najstarszym graczem w historii EURO.

Niebywały rekord Pepe

W meczu fazy grupowej EURO 2024 pomiędzy Portugalią a Czechami doszło do dwóch historycznych wydarzeń. Cristiano Ronaldo został pierwszym piłkarzem w historii piłkarskich mistrzostw Europy, który zagrał na sześciu turniejach. Inny wyczyn dotyczy Pepe. Defensor, a jednocześnie były klubowy kolega CR7 zagrał na mistrzostwach Europy, mając 41 lat i 113 dni. Tym samym został najstarszym graczem, który zagrał na EURO.

Dotychczas rekord dzierżył słynący z gry w szarych dresach węgierski bramkarz Gabor Kiraly, który w meczu 1/8 finału ME 2016 z Austrią (0:4), wystąpił na murawie w wieku 40 dni oraz 86 dni. Pepe to także pierwszy zawodnik z pola, który wystąpił na EURO po czterdziestym roku życia.

Długowieczni rekordziści

Na mistrzostwach świata „palmę starszyzny” trzyma Egipcjanin Essam El Hadary. Golkiper zagrał w spotkaniu grupowym mundialu 2018 roku z Arabią Saudyjską, gdy miał 45 lat i 161 dni. Natomiast najstarszym graczem z pola, który wystąpił na MŚ, jest legendarny Kameruńczyk Roger Milla. Miało to miejsce w trakcie imprezy w USA w 1994 roku. W starciu fazy grupowej z Rosją (1:6), Milla miał 42 lata i 39 dni. Co więcej, Milla strzelił wówczas gola.

Pepe jest również najstarszym piłkarzem w innych prestiżowych rozgrywkach. Środkowy obrońca w wieku 41 lat i 15 dni wystąpił w meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów w sezonie 2023/2024 pomiędzy FC Porto, którego jest kapitanem a londyńskim Arsenalem. Środkowy obrońca zagrał całe spotkanie, które zakończyło się rzutami karnymi. Jak widać, ten zawodnik jest niezłomny oraz niezniszczalny. Od czasu jego odejścia z Madrytu minęło już siedem lat, a barwy FC Porto reprezentuje od 2019 roku. I nadal jest podstawowym obrońcą mającej mnóstwo gwiazd reprezentacji.

Wyczyn zawodnika portugalskiej reprezentacji jest tym bardziej imponujący, że jest on… młodszy nawet od części trenerów drużyn EURO 2024. Pepe jest starszy od niemieckich selekcjonerów Domenico Tedesco oraz Juliana Nagelsmana. Z całą pewnością, portugalski obrońca będzie chciał poprawiać rekord. U zawodnika FC Porto nie widać upływu lat. Był on jednym z najlepszych piłkarzy na boisku w starciu Portugalii z Czechami. Doświadczenie, antycypacja boiskowych zachowań oraz nieustępliwość to walory, których nie traci się po czterdziestym roku życia. „Ciebie na wiele jeszcze stać” śpiewał Andrzej Rosiewicz w czołówce serialu „40-latek”. Słowa jak ulał pasują do Pepe.

fot. PressFocus

Stworzyliśmy nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. SŁOWENIA
 10. DANIA
 11. SERBIA
 12. ANGLIA
 13. POLSKA
 14. HOLANDIA
 15. AUSTRIA
 16. FRANCJA
 17. SŁOWACJA
 18. BELGIA
 19. RUMUNIA
 20. UKRAINA
 21. CZECHY
 22. PORTUGALIA
 23. GRUZJA
 24. TURCJA