Jagiellonia poznała pierwszego rywala w walce o Ligę Mistrzów

19.06.2024

Jagiellonia Białystok poznała swojego rywala w II rundzie eliminacji Ligi Mistrzów. Losowanie wydaje się wymarzone dla mistrzów Polski, bo na początek zmierzą się ze zwycięzcą dwumeczu FK Panevezys – HJK. Pierwsze mecze II rundy eliminacji rozegrane zostaną w dniach 23-24 lipca, a rewanże odbędą się tydzień później.

Z kim na początek zagra Jagiellonia?

Ze względu na słaby współczynnik Jagiellonia Białystok przez całą ścieżkę eliminacyjną nie może liczyć na rozstawienie. Kilka godzin przed losowaniem II rundy mistrzowie Polski poznali swoich potencjalnych rywali. ”Jaga” mogła trafić na Maccabi Tel Awiw, Karabach, zwycięzcę dwumeczu Slovan Bratysława – Struga lub zwycięzcę dwumeczu FK Panevezys – HJK. I to właśnie ze zwycięzcą tej ostatniej pary Jagiellonia zmierzy się w drugiej rundzie eliminacji.

Pierwszy mecz rozegrany zostanie 23 lub 24 lipca, a rewanż odbędzie się tydzień później. Ze względu na brak rozstawienia pierwszy mecz odbędzie się w Białymstoku, a na rewanż podopieczni Adriana Siemieńca udadzą się na Litwę bądź do Finlandii. Gdyby Jagiellonia zmierzyła się z HJK, byłaby to druga rywalizacja drużyny z Helsinek z Polakami. W 1967 roku Wisła Kraków mierzyła się z HJK w 1/16 finału Pucharu Zdobywców Pucharu. ”Biała Gwiazda” rozbiła swoich rywali w dwumeczu, bowiem wygrała 4:1 i 4:0.

Gdyby zaś zwycięzcą dwumeczu okazał się Poniewież, to po raz drugi w swojej niezbyt bogatej historii występów w europejskich pucharach Jagiellonia zmierzyłaby się z drużyną z Litwy. W 2015 roku ”Jaga” w I rundzie eliminacji Ligi Europy trafiła na Kruoję Pokroje. Pierwszy mecz wygrała 1:0, a w rewanżu rozbiła u siebie Litwinów 8:0. Hat-tricka – i to wchodząc z ławki w 62. minucie skompletował Przemysław Frankowski. Co ciekawe, miesiąc później Kruoja wycofała się z rozgrywek rodzimej ekstraklasy w związku z oskarżeniami o korupcję. W 2016 roku klub ten przestał istnieć.

Co ważne, polski klub zaczyna nie od I, ale od II rundy, a to oznacza, że wygranie tego dwumeczu daje zapewnienie sobie udziału przynajmniej w fazie grupowej Ligi Konferencji. „Jaga” zmagania w rozgrywkach 2024/25 rozpocznie meczem o Superpuchar Polski z Wisłą Kraków, który wstępnie zaplanowano na 7 lipca. ”Wstępnie”, bo stadion Jagiellonii nie będzie w tym czasie dostępny do organizacji meczu. Kilka dni przed pierwszym starciem w II rundzie eliminacji Ligi Mistrzów Jagiellonia domowym meczem z Puszczą zainauguruje rozgrywki PKO BP Ekstraklasy.

fot. UEFA

Stworzyliśmy nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. SŁOWENIA
 10. DANIA
 11. SERBIA
 12. ANGLIA
 13. POLSKA
 14. HOLANDIA
 15. AUSTRIA
 16. FRANCJA
 17. SŁOWACJA
 18. BELGIA
 19. RUMUNIA
 20. UKRAINA
 21. CZECHY
 22. PORTUGALIA
 23. GRUZJA
 24. TURCJA