Serbia grozi wycofaniem się z EURO 2024

21.06.2024

Serbia grozi wycofaniem się z mistrzostw Europy w Niemczech. Jest to spowodowane zachowaniem kibiców podczas meczu Chorwacja – Albania. Tamtejsi fani mieli dopuścić się obraźliwych haseł pod adresem Serbów. Wcześniej jednak sami poszkodowani wywieszali kontrowersyjne transparenty.

Serbia wywołuje kontrowersje

Serbscy kibice ponownie znaleźli się w centrum uwagi. W pierwszym meczu ich drużyny na EURO 2024 prowokacyjnie wywieszali rosyjskie flagi oraz skandowali hasła popierające Władimira Putina. Dodatkowo otrzymali karę od UEFA za rzucanie przedmiotów na boisko przy okazji starcia z Anglikami. Za postawę swoich fanów, serbska federacja musiała zapłacić karę w wysokości 12 tys. funtów. UEFA zapowiedziała, że nie zamierza promować podczas turnieju sporów politycznych między poszczególnymi krajami.

Podczas spotkania Chorwacja – Albania kibice tych drużyn również dopuścili się kontrowersyjnego zachowania. W odpowiedzi na czyny Serbów zaczęli skandować obrażające hasła, których treść propagowała śmierć serbskich obywateli. Teraz sekretarz generalny serbskiego związku piłki nożnej Jovan Surbatović domaga się sankcji wobec Chorwatów i Albańczyków. Jeżeli UEFA nie podejmie w tej sprawie żadnych kroków, zagroził wycofaniem się Serbii z mistrzostw Europy.

Przede wszystkim chcę podziękować naszym kibicom za wsparcie w meczu z Anglią. To co się wydarzyło, to był skandal. Zapytamy UEFA o wyciągnięcie konsekwencji, nawet jeśli będzie oznaczało to, że nie będziemy już grali na turnieju. Będziemy żądać od UEFA ukarania obu federacji. Nie chcemy w tym uczestniczyć, ale jeśli UEFA ich nie ukarze, zastanowimy się, jak postępować – mówił Surbatović.

Serbowie byli także oburzeni zachowaniem dziennikarza z Kosowa. Arlind Sadiku wykonał w stronę ich kibiców prowokujący gest „Wielkiej Albanii”. Serbia nie uznaje niepodległości Kosowa, które wcześniej było częścią ich państwa, a obecnie zamieszkiwane jest głównie przez Albańczyków. Tuż po meczu Serbów ze Słowenią ponownie zrobiło zrobiło się głośno o ich fanach. Na trybunach znów pojawiły się rosyjskie flagi, tak jak miało to miejsce podczas starcia z Anglią. Mimo kary ze strony UEFA, groźby nie przyniosły żadnych efektów.

Szanse Serbii na wyjście z grupy

Serbia po dwóch rozegranych meczach znajduje się na ostatnim miejscu w tabeli grupy C z zaledwie jednym punktem na koncie. Nadal mają jednak szanse na awans. Pierwsza w grupie Anglia zdobyła cztery punkty, a Dania i Słowenia uzbierały po dwa oczka. W ostatnim meczu Serbia ma zmierzyć się z Danią. Jeśli jednak Serbowie spełniliby swoją groźbę i wycofali się z EURO 2024, wówczas Duńczykom przysługiwałby walkower.

Fot. PressFocus

Stworzyliśmy nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. SŁOWENIA
 10. DANIA
 11. SERBIA
 12. ANGLIA
 13. POLSKA
 14. HOLANDIA
 15. AUSTRIA
 16. FRANCJA
 17. SŁOWACJA
 18. BELGIA
 19. RUMUNIA
 20. UKRAINA
 21. CZECHY
 22. PORTUGALIA
 23. GRUZJA
 24. TURCJA