GKS Katowice z hitowym transferem

21.06.2024

GKS Katowice na zasadzie wolnego transferu ściągnął Borję Galana. Wraz z końcem czerwca wygasała jego umowa z Odrą Opole i nie doszło do jej przedłużenia. W Opolu Hiszpan spędził ostatnie półtora roku, gdzie strzelił 13 goli i zaliczył 10 asyst w 48 meczach.

GKS Katowice ściąga gwiazdę I ligi

Borja Galan do Polski trafił zimą 2023 roku, kiedy to ściągnęła go walcząca wówczas o utrzymanie w I lidze Odra Opole. Hiszpan podpisał z Odrą kontrakt do końca sezonu 2022/23 z opcją przedłużenia jej o rok. Odra utrzymała się na zapleczu Ekstraklasy, więc skorzystano z tego zapisu. Swoją cegiełkę w utrzymaniu dołożył Galan, który w 13 meczach rundy wiosennej zdobył cztery bramki i zaliczył dwie asysty.

Choć był to ryzykowny ruch, bo przez pierwszą część sezonu 2022/23 Galan był bez klubu, wyszedł on Odrze na dobre. Pełnie swoich umiejętności Hiszpan zaprezentował w kolejnym sezonie, bo zanotował udział przy aż 16 z 44 bramkach Odry w rozgrywkach I ligi. Galan zaliczył po osiem goli i asyst. W klasyfikacji kanadyjskiej Odry nie miał sobie równych, a w całych rozgrywkach I ligi tylko sześciu zawodników wykręciło od niego lepsze liczby.

Odra sensacyjnie awansowała do baraży o Ekstraklasę, jednak zgodnie z przewidywaniami w półfinale nie zdołała przejść Arki Gdynia (2:4). O powtórzenie tego wyniku opolanom w przyszłym sezonie będzie jeszcze ciężej, bo Odra poinformowała, że wygasający wraz z końcem czerwca kontrakt z Galanem nie zostanie przedłużony.

Hiszpan nie opuści jednak Polski, a wręcz przeciwnie – awansował o szczebel wyżej. Na zasadzie wolnego transferu Galana do siebie ściągnął beniaminek Ekstraklasy – GKS Katowice. Galan podpisał z ”GieKSą” kontrakt do końca sezonu 2025/26. 31-latek w Odrze występował głównie w środku pola, ale też na pozycji skrzydłowego.

Galan jest pierwszym letnim transferem GKS-u Katowice. Na liście życzeń ”GieKSy” znajdują się inne gwiazdy pierwszoligowych zespołów – stoper Górnika Łęczna Lukas Klemenz, młodzieżowy reprezentant Polski Szymon Kądziołka ze Stali Rzeszów, czy autor dziesięciu goli i pięciu asyst dla Znicza Pruszków Shuma Nagamatsu. Mówi się także o sprowadzeniu do Katowic Bartosza Nowaka, który jeszcze przed rokiem sięgał po mistrzostwo Polski z Rakowem Częstochowa.

Galan szansę debiutu będzie miał przed własną publicznością. Na inaugurację rozgrywek PKO BP Ekstraklasy GKS Katowice zmierzy się przy Bukowej z Radomiakiem Radom. To spotkanie odbędzie się w sobotę 20 lipca o godzinie 14:45. Dla GKS-u będzie to pierwszy mecz w najwyższej klasie rozgrywkowej od ponad 19 lat.

fot. PressFocus

Stworzyliśmy nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. SŁOWENIA
 10. DANIA
 11. SERBIA
 12. ANGLIA
 13. POLSKA
 14. HOLANDIA
 15. AUSTRIA
 16. FRANCJA
 17. SŁOWACJA
 18. BELGIA
 19. RUMUNIA
 20. UKRAINA
 21. CZECHY
 22. PORTUGALIA
 23. GRUZJA
 24. TURCJA