Polak ma nowego trenera – jego klub wpłacił klauzulę

21.06.2024

Karol Linetty jest już po kolejnym sezonie w Torino i wkrótce będzie miał okazję współpracować z nowym trenerem. Polak jest po kilku sezonach współpracy z Ivanem Juriciem. Teraz się to zmieni, gdyż z końcem czerwca wygaśnie umowa Serba. Torino nie czekało z decyzją i po pewnych negocjacjach wykupiło z Venezii Paolo Vanolego. Dla byłego piłkarza Rangers i zwycięzcy Pucharu UEFA 1999 z Parmą będzie to pierwsza praca we włoskiej elicie.

Polak ma nowego trenera

Paolo Vanoli pracował w Venezii przez niecałe dwa sezony. Uwolnił klub z marazmu i wielkiej pomyłki jaką był wtedy będący na fali wznoszącej z racji awansu z Sudtirolem do Serie B Ivan Javorcić. Chorwat totalnie nie poradził sobie w Wenecji, okazały się to dla niego za duże buty. Vanoli (m in. były trener Spartaka Moskwa) znakomicie poradził sobie z misją posprzątania po nim stajni Augiasza z Pier Luigi Penzo.

 

Venezia Vanolego zajęła w sezonie zasadniczym trzecie miejsce w Serie B, ale dotarła do finału baraży o włoską elitę. Tam w dwumeczu jego podopieczni okazali się oni lepsi o jednego gola od drużyny Cremonese, prowadzonej przez Giovanniego Stroppę (0:0 i 1:0). Bohaterem decydującego dwumeczu znów okazał się znany z Ekstraklasy Christian Gytkjaer, w 2022 roku bohater Monzy Silvio Berlusconiego.

Venezia podpisując z nim umowę wpisała w kontrakt klauzulę w wysokości miliona euro. Urbano Cairo chciał jednak zapłacić połowę tej kwoty. Dyrektor sportowy Antonelli wiedział, że Vanoli chciałby podjąć pracę w Serie A w innym klubie, dlatego zgodził się na 800 tysięcy euro.

Vanoli to dwukrotny reprezentant Włoch (jedna bramka). Przez siedem lat pracował przy różnych włoskich kadrach, począwszy od U17 do seniorskiej. W Chelsea oraz Interze Mediolan pracował jako asystent Antonio Conte. Później zdecydował się pracować jako pierwszy trener i podjął się pracy w Moskwie.

Torino w ostatnim sezonie Serie A zajęło dziewiątą lokatę, wyprzedzając o jedną pozycję broniące tytułu SSC Napoli. Ekipa ze stolicy Piemontu po raz kolejny udowodniła swoją znakomitą postawie w defensywie tracąc jedynie 36 bramek, co jest wynikiem lepszym od aż pięciu włoskich pucharowiczów w nowym sezonie. Wszystko to mając przez znakomitą większość sezonu poza grą Perra Schuursa, który był pewnym punktem defensywy u Juricia.

Linetty gra w Torino od 2020 roku. Polak w koszulce 'Granata’ rozegrał już 103 mecze w Serie A, w których strzelił dwie bramki. Klub Urbano Cairo zapłacił za niego 7.5 miliona euro – Polak ma jeszcze rok ważną umowę.

Fot. PressFocus

Stworzyliśmy nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. SŁOWENIA
 10. DANIA
 11. SERBIA
 12. ANGLIA
 13. POLSKA
 14. HOLANDIA
 15. AUSTRIA
 16. FRANCJA
 17. SŁOWACJA
 18. BELGIA
 19. RUMUNIA
 20. UKRAINA
 21. CZECHY
 22. PORTUGALIA
 23. GRUZJA
 24. TURCJA