Puszcza Niepołomice szaleje na rynku transferowym

22.06.2024

Puszcza Niepołomice jest jednym z najbardziej aktywnych klubów na rynku transferowym. Ubiegłoroczny beniaminek Ekstraklasy sprowadził już czterech nowych zawodników, a wkrótce ściągnie kolejnego uznanego ligowca. ”Żubry” wyrastają na drużynę, która nie chce do ostatniej kolejki drżeć o utrzymanie.

Puszcza wzmacnia defensywę

Zimą 2023 roku, kilka miesięcy przed historycznym awansem do Ekstraklasy, Puszcza wypożyczyła z łotewskiej Valmiery Romana Yakubę. Ukrainiec od początku stał się kluczową postacią defensywy, bo w rundzie wiosennej wystąpił we wszystkich 18 meczach, a 16 razy zagrał w pełnym wymiarze czasowym.

W poprzednim sezonie opuścił tylko jeden mecz Ekstraklasy i to przez nadmiar żółtych kartek. Aż 31 spotkań rozegrał ”od deski do deski” i dołożył cztery bramki oraz dwie asysty. Tylko trzech zawodników Puszczy miało lepszy wynik w klasyfikacji kanadyjskiej, co jest imponującym wynikiem, jak na stopera.

Wypożyczenie Yakuby dobiegało końca wraz z końcem czerwca, ale Puszcza zdecydowała się zatrzymać go u siebie. Łotewskie media informowały o wykupieniu Ukraińca z Valmiery za kwotę 870 tysięcy euro, co jest rekordem transferowym Puszczy. Yakuba podpisał z Puszczą nowy, dwuletni kontrakt z opcją przedłużenia go o rok.

W poprzednim sezonie Yakuba przeważnie grywał w parze z Arturem Craciunem, ale wkrótce może się to zmienić. Do Puszczy dołączył także Dawid Szymonowicz, który niemal ostatnie trzy lata spędził w Warcie Poznań. Kontrakt Szymonowicza z Wartą wygasał w czerwcu 2025 roku, ale spadek ”Zielonych” z Ekstraklasy i problemy finansowe klubu spowodowały jego rozwiązanie. Puszcza nie musiała więc wyłożyć za 28-latka ani złotówki. W barwach Warty Szymonowicz rozegrał 86 meczów. W poprzednim klubie stanowił o sile defensywy, bo aż 82 mecze rozegrał w pierwszym składzie.

Przed pobytem w Warcie Szymonowicz był piłkarzem w Cracovii. Nie jest on jedynym nowym zawodnikiem Puszczy z przeszłością w ”Pasach”, bo do zespołu dołączył Michal Siplak. Słowak aż przez sześć lat był piłkarzem Cracovii i w międzyczasie sięgnął z nią po Puchar oraz Superpuchar Polski. Rok temu jego umowa z Cracovią dobiegła końca i na zasadzie wolnego transferu przeniósł się do Górnika Zabrze. Tam wystąpił w 16 meczach, ale aż 13 rozegrał jesienią w 2023 roku. W rundzie wiosennej był głównie rezerwowym, a ostatni raz w pierwszym składzie wybiegł w lutym.

Siplak przeważnie grywał na lewej stronie obrony – podobnie, jak Dawid Abramowicz, którego transfer ma zostać wkrótce ogłoszony. Ostatnie pięć sezonów – z półroczną przerwą na wypożyczenie do Wisły Kraków – spędził w Radomiaku Radom, z którym w 2021 roku wywalczył awans do Ekstraklasy. W ciągu trzech ostatnich sezonów opuścił tylko trzy ligowe mecze ”Warchołów”.

W barwach Radomiaka rozegrał łącznie 156 meczów i zajmuje czwarte miejsce w klasyfikacji wszechczasów klubu. Jako boczny stoper lub wahadłowy strzelił 14 goli i dołożył 18 asyst. W poprzednim sezonie niejednokrotnie przywdziewał opaskę kapitańską. Wydaje się, że to Abramowicz będzie pierwszym wyborem Tomasza Tułacza na lewą stronę obrony. Zastąpi on Michała Koja, którego kontrakt z Puszczą wygasa wraz z końcem czerwca i nie zostanie przedłużony.

Puszcza sięgnęła nie tylko po doświadczonych ekstraklasowiczów, ale też młodych zawodników z niższych szczebli. Na zasadzie wolnego transferu sprowadzili 23-letniego Patryka Kielisia z drugoligowego Hutnika Kraków, którego umowa wygasała pod koniec czerwca. Kieliś aż cztery lata spędził w Hutniku, gdzie głównie występował na prawej stronie obrony, ale był ustawiany także wyżej. W poprzednim sezonie wystąpił w 32 meczach II ligi, w których strzelił trzy gole i dołożył siedem asyst.

Transfery w Puszczy działają w obie strony, bo jak dotąd aż sześciu zawodników pożegnało się z Niepołomicami. Oprócz Michała Koja klub na zasadzie wolnego transferu opuszczą Maciej Firlej i Jakub Bartosz. Z wypożyczeń wracają zaś Jordan Majchrzak i Oliwier Zych. Z kolei do pierwszoligowej Bruk-Bet Termaliki przeniesie się współlider klasyfikacji kanadyjskiej Puszczy w poprzednim sezonie – Kamil Zapolnik. Jak informował Tomasz Włodarczyk z portalu ”Meczyki.pl”, ma być to transfer gotówkowy.

fot. PressFocus

Stworzyliśmy nasz przewodnik po EURO 2024:

  1. NIEMCY
  2. SZKOCJA
  3. WĘGRY
  4. SZWAJCARIA
  5. HISZPANIA
  6. WŁOCHY
  7. CHORWACJA
  8. ALBANIA
  9. SŁOWENIA
  10. DANIA
  11. SERBIA
  12. ANGLIA
  13. POLSKA
  14. HOLANDIA
  15. AUSTRIA
  16. FRANCJA
  17. SŁOWACJA
  18. BELGIA
  19. RUMUNIA
  20. UKRAINA
  21. CZECHY
  22. PORTUGALIA
  23. GRUZJA
  24. TURCJA