Derby Barcelony powrócą! Espanyol awansował do La Liga

24.06.2024

Espanyol po roku na zapleczu ligi hiszpańskiej wraca do elity. Zespół z Barcelony odwrócił wynik dwumeczu z Realem Oviedo i wywalczył awans do La Liga razem z Realem Valladolid oraz Leganes.

Espanyol awansował po ciężkim dwumeczu

Wszyscy żyjemy obecnie mistrzostwami Europy. Jednak gdzieś w tle wciąż trwały rozgrywki kilku europejskich lig. Jedną z nich była druga liga hiszpańska, w której dopiero w niedzielę poznaliśmy trzeci zespół, który awansował do La Liga. Drużyną tą jest Espanyol.

Do awansu drużynę poprowadził Manolo González. Hiszpański szkoleniowiec przejął zespół w marcu będąc trzecim szkoleniowcem, który prowadził klub w sezonie 2023/2024. Wcześniej pracował jako trener rezerw „Papużek”. Pod jego wodzą drużyna awansowała na czwarte miejsce w tabeli co zagwarantowało im udział w barażach.

W półfinałach Espanyol zwyciężył 1:0 nad Sportingiem Gijon. W finale czekał na nich już Real Oviedo. Drużyna z nieśmiertelnym Santim Cazorlą zdołała wygrać pierwsze spotkanie. W rewanżu jednak zespół z Barcelony zdołał odwrócić wynik spotkania zdobywając dwie bramki pod koniec pierwszej połowy. Bohaterem został Javi Puado. 26-letni Hiszpan dwukrotnie wpisał się na listę strzelców.

Derby wracają

Espanyol spadał z La Liga niemal dokładnie rok temu. Spadkowi towarzyszyły negatywne emocje. W ostatnich derbach Barcelony, które rozegrano w maju doszło do skandalicznej sytuacji. Grupa niezbyt inteligentnych osób kojarzonych ze środowiskami kibicowskimi Espanyolu wtargnęła na murawę i chciała zaatakować zawodników FC Barcelony. Zwycięstwo nad lokalnym rywalem dało wówczas „Blaugranie” mistrzostwo Hiszpanii.

Mecze derbowe budzą ogromne emocje. Te rozgrywane w Barcelonie nie są wyjątkiem. Zwłaszcza, że w Espanyolu od lat dzieje się źle. Sympatycy klubu czują się oszukani przez właścicieli klubu, którzy ich zdaniem działają na szkodę klubu. I rzeczywiście coś w tym jest – Chen Yansheng nie inwestował w klub wciągając go w coraz większe bagno. Oficjalnie – mocno dotknęła go pandemia oraz restrykcje chińskiego rządu. Prawda jest jednak taka, że dług klubu ciągle rośnie, liczba karnetowiczów z roku na rok spadała a o stabilizacji na ważnych stanowiskach nie ma mowy. Powrót do elity może być jedynie złudną nadzieją.

fot. screen YouTube/ RCD Espanyol de Barcelona

Stworzyliśmy nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. SŁOWENIA
 10. DANIA
 11. SERBIA
 12. ANGLIA
 13. POLSKA
 14. HOLANDIA
 15. AUSTRIA
 16. FRANCJA
 17. SŁOWACJA
 18. BELGIA
 19. RUMUNIA
 20. UKRAINA
 21. CZECHY
 22. PORTUGALIA
 23. GRUZJA
 24. TURCJA