Lamine Yamal nie zagra z Albanią? Winne… niemieckie prawo

24.06.2024

Już dziś w ramach rozgrywek EURO 2024 o 21:00 rozpocznie się starcie pomiędzy reprezentacjami Hiszpanii i Albanii. W ekipie „La Furia Roja” na rozgrywanym w Niemczech turnieju furorę robi młodziutki Lamine Yamal. Na ten moment nie wiadomo jednak, czy przez biurokrację 16-latek będzie mógł wystąpić w meczu.

Yamal gwiazdą

Wielu wątpiło, czy poradzi sobie na tak dużym turnieju w wieku zaledwie szesnastu lat. Teraz niedowiarki są już cicho. Zawodnik FC Barcelony bez żadnych kompleksów występuje na niemieckich boiskach, prezentując poziom klasy światowej. Na obecnym EURO Yamal nie strzelił póki co żadnej bramki, jednak zdążył już zaliczyć asystę w otwierającym dla Hiszpanów zmagania na mistrzostwach Europy meczu z Chorwacją. „Marne liczby” – może powiedzieć krytyk. Nie doceni jednak kunsztu skrzydłowego „Blaugrany” ten, kto nie widział go w akcji. Młokos nie ma żadnych problemów, żeby w nomen omen – juniorski sposób ośmieszać obrońców rywali, a jego szybkość potrafi zakręcić w głowie niejednemu klasowemu defensorowi.

Prawo stoi na przeszkodzie

Serię dobrych meczów Yamala na EURO 2024 powstrzymać może jednak… niemieckie prawo. Konkretnie chodzi o przepis, którego celem jest chronienie najmłodszych pracowników. Według niego, nieletni do osiemnastego roku życia nie mogą pracować dłużej niż do 20:00. Wyjątki wprowadzone specjalnie dla sportowców umożliwiają jednak grę do 23:00, jednak tutaj zaczynają się przysłowiowe „haczyki”. W przepisie zapisane jest, że do wskazanej godziny zawodnik musi:

 • zdążyć rozegrać mecz
 • wziąć prysznic
 • porozmawiać z dziennikarzami
 • wrócić do domu (w tym przypadku hotelu)

Z czysto organizacyjnego punktu widzenia takie rozplanowanie czasu Yamalowi jest absolutnie niemożliwe do zrealizowania. W przypadku złamania tego – sami państwo przyznajcie – kontrowersyjnego przepisu, hiszpańska federacja będzie zmuszona zapłacić karę grzywny w wysokości 30 tysięcy euro.

Według Bilda, Yamal wówczas traktowany będzie jako nielegalny pracownik na terenie państwa niemieckiego.

 

Niemcy przymkną oko?

Nasi zachodni sąsiedzi znani są z żelaznego trzymania się zasad. Jak relacjonują jednak dziennikarze przebywający na miejscu, w trakcie trwania tak wielkiej imprezy sportowej, jaką jest EURO 2024 urzędnicy często przymykają oko na sprawy takie jak chociażby spożywanie alkoholu w środkach masowego transportu.

W trakcie mistrzostw Europy prawie wszystkim udziela się piłkarski klimat i pomimo słynnego niemieckiego (a pochodzącego jeszcze z czasów habsburskich) „ordnung muss sein” (pol. porządek musi być), raczej nie należy się spodziewać aż tak surowego traktowania przepisów wobec Yamala i hiszpańskiej federacji.

fot. PressFocus

Stworzyliśmy nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. SŁOWENIA
 10. DANIA
 11. SERBIA
 12. ANGLIA
 13. POLSKA
 14. HOLANDIA
 15. AUSTRIA
 16. FRANCJA
 17. SŁOWACJA
 18. BELGIA
 19. RUMUNIA
 20. UKRAINA
 21. CZECHY
 22. PORTUGALIA
 23. GRUZJA
 24. TURCJA