Manuel Neuer pobił rekord mistrzostw Europy

24.06.2024

Niedzielne spotkanie pomiędzy Szwajcarią a Niemcami (1:1) było 18 spotkaniem, które na turnieju rangi mistrzostw Europy rozegrał Manuel Neuer. 38-letni bramkarz pobił rekord należący do Gianluigiego Buffona.

Manuel Neuer samodzielnym liderem

Bramkarz Bayernu Monachium został samodzielnym liderem tej klasyfikacji w niedzielę na Frankfurt Arena. Reprezentacja Niemiec wywalczyła awans do 1/8 finału w związku z czym rekord będzie jeszcze śrubowany. Jeżeli „Die Mannschaft” dotrze do finału turnieju a Manuel Neuer rozegra wszystkie spotkania będzie miał ich na koncie aż 22.

Tak wygląda ranking dziesięciu bramkarzy z największą liczbą występów na mistrzostwach Europy:

 • 1. Manuel Neuer (Niemcy) – 18
 • 2. Gianluigi Buffon (Włochy) – 17
 • 3. Edwin van der Sar (Holandia) oraz Rui Patrício (Portugalia) – 16
 • 5. Hugo Lloris (Francja) – 15
 • 6. Iker Casillas (Hiszpania) oraz Petr Čech (Czechy) – 14
 • 8. Andreas Issakson (Szwecja) oraz Peter Schmeichel (Dania) – 13
 • 10. Yann Sommer (Szwajcaria) – 12

Szansę na poprawienie wyniku podczas tegorocznego EURO z TOP 10 oprócz Manuela Neuera ma jeszcze Yann Sommer. Rekordzistą występów na mistrzostwach Europy jako zawodnik z pola jest Cristiano Ronaldo. Po dwóch kolejkach Portugalczyk ma na swoim koncie 27 rozegranych spotkań na turnieju tego typu.

Numer jeden

Bramkarz Bayernu Monachium zadebiutował w kadrze narodowej w 2009 roku. Debiut na turnieju rangi mistrzostw Europy zaliczył w 2012 roku przeciwko Portugalii. Od tego czasu nie opuścił ani jednego spotkania reprezentacji Niemiec podczas EURO.

Warto wspomnieć, że wcale nie było takim pewnym, że to właśnie Manuel Neuer będzie numerem jeden w bramce „Die Mannschaft”. Za naszą zachodnią granicą od dłuższego czasu toczy się dyskusja na temat obsady bramki. Wielu kibiców uważa, że to zawodnik FC Barcelony Marc-André ter Stegen powinien stanąć między słupkami reprezentacji Niemiec. Selekcjoner Julian Nagelsmann w marcu zakomunikował już, że pomimo kontuzji Manuela Neuera nie zmieni swojej decyzji i jeśli tylko bramkarz „Bawarczyków” będzie zdolny grać w piłkę to będzie jego wyborem między słupkami.

Manuel Neuer, który niedawno przedłużył kontrakt z Bayernem Monachium, był kapitanem reprezentacji Niemiec, ale po jego kontuzji rolę tę przejął Ilkay Gündogan. Julian Nagelsmann tego również nie zamierza zmieniać.

fot. screen YouTube/MAGENTA SPORT

Stworzyliśmy nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. SŁOWENIA
 10. DANIA
 11. SERBIA
 12. ANGLIA
 13. POLSKA
 14. HOLANDIA
 15. AUSTRIA
 16. FRANCJA
 17. SŁOWACJA
 18. BELGIA
 19. RUMUNIA
 20. UKRAINA
 21. CZECHY
 22. PORTUGALIA
 23. GRUZJA
 24. TURCJA