Polska z najdłuższą serią bez wygranej wśród uczestników EURO 2024

24.06.2024

Polska nie wygrała żadnego z siedmiu ostatnich meczów na mistrzostwach Europy. To najgorsza seria wśród uczestników EURO 2024. ”Biało-Czerwoni” wygrali tylko dwa z 16 dotychczasowych meczów na mistrzostwach Europy, a ostatnie zwycięstwo miało miejsce w fazie grupowej EURO 2016.

Polska już osiem lat czeka na wygraną na EURO

Dopiero nasz siódmy mecz mistrzostw Europy, który w 2016 roku rozgrywaliśmy z Irlandią Północną okazał się zwycięski. ”Biało-Czerwoni” wygrali w Nicei 1:0 i przełamali serię sześciu meczów na EURO bez zwycięstwa. Niestety, ta niechlubna passa została teraz przebita, a wkrótce może zostać przedłużona. Przegrany w Berlinie 1:3 mecz z Austrią był bowiem siódmym meczem z rzędu Polski na mistrzostwach Europy bez zwycięstwa. A po meczu z Francją może ona zostać przedłużona do ośmiu meczów na EURO bez wygranej.

Nasze drugie w historii i zarazem ostatnie jak dotąd zwycięstwo miało miejsce na koniec fazy grupowej EURO 2016, gdy po bramce Jakuba Błaszczykowskiego pokonaliśmy 1:0 Ukrainę. Choć w 1/8 finału Polska wyeliminowała Szwajcarię, mecz oficjalnie zakończył się remisem, bo po 120 minutach widniał wynik 1:1. Tak samo w przypadku ćwierćfinału z Portugalią, w którym przegraliśmy w serii rzutów karnych.

Na EURO 2020 Polska zremisowała z Hiszpanią 1:1 oraz przegrała ze Słowacją i Szwecją. Na tegorocznym EURO ”Biało-Czerwoni” ulegli Holandii i Austrii. Ostatnie siedem meczów Polski na mistrzostwach Europy to oficjalnie trzy remisy i cztery porażki. Łącznie, Polska jak dotąd rozegrała 16 meczów na mistrzostwach Europy, z czego siedem zremisowała i siedem przegrała.

Niechlubna seria

Nasza seria siedmiu meczów bez zwycięstwa jest najgorszą wśród uczestników EURO 2024. Druga w tym zestawieniu jest Szkocja, która ostatnie zwycięstwo na EURO odniosła w 1996 roku. Od czasu wygranej 1:0 ze Szwajcarią w ostatniej kolejce fazy grupowej, Szkoci zdobyli po punkcie w fazie grupowej EURO 2020 i EURO 2024, co daje dwa remisy i cztery porażki.

Trzecia w tym zestawieniu jest Słowenia, która do ostatniego meczu grupowego przystępuje po serii pięciu meczów bez wygranej na EURO. Seria ta mogła zakończyć się na czterech, ale w doliczonym czasie meczu z Serbią Słoweńcy wypuścili z rąk prowadzenie 1:0. Przed 2024 rokiem Słowenia na EURO zagrała tylko w 2000 roku, gdzie dwukrotnie zremisowała i raz przegrała. Ich seria bez zwycięstwa na EURO prawdopodobnie zostanie wydłużona do sześciu, bo w ostatniej kolejce fazy grupowej mierzyć się będą z Anglią.

Tuż za plecami Słoweńców znajduje się Serbia, która jako samodzielne państwo debiutuje w tym roku na mistrzostwach Europy. Po rozpadzie Jugosławii Serbia uczestniczyła w EURO 2000, gdzie występowała jako Republika Federalna Jugosławii, w której skład wchodziły Serbia i Czarnogóra.

W drugiej kolejce Jugosławia pokonała Norwegów 1:0, a fazę grupową zakończyła z czterema punktami i awansowała do 1/4 finału. Fazę grupową Jugosławia zakończyła porażką 3:4 z Hiszpanią, a w ćwierćfinale została rozbita przez Holandię 1:6. EURO 2024 Serbia rozpoczęła od porażki z Anglią, a następnie zremisowała 1:1 ze Słowenią. Serbowie liczą na przełamanie serii czterech meczów bez wygranej na EURO, bo w ostatniej kolejce fazy grupowej będą mierzyć się z Danią.

Warto dodać, że w stawce znajdują się jeszcze trzy drużyny, które mają za sobą serię trzech meczów na EURO bez wygranej. Mowa o Chorwacji, Danii i Czechach. Chorwacja ostatni raz na EURO wygrała w 2021 roku na zakończenie fazy grupowej (3:1 ze Szkocją). Teraz o przełamanie tej serii powalczy z Włochami. Dania zaś nie wygrała na EURO od czasu zwycięstwa w ćwierćfinale EURO 2020 z Czechami (2:1). Od tamtego czasu przegrali i zremisowali z Anglią oraz zremisowali ze Słowenią. Z kolei Czesi od czasu zwycięstwa 2:0 z Holandią w 1/8 finału EURO, dwa razy przegrali po 1:2 (z Danią i Portugalią), a ostatnio zremisowali 1:1 z Gruzją.

fot. PressFocus

Stworzyliśmy nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. SŁOWENIA
 10. DANIA
 11. SERBIA
 12. ANGLIA
 13. POLSKA
 14. HOLANDIA
 15. AUSTRIA
 16. FRANCJA
 17. SŁOWACJA
 18. BELGIA
 19. RUMUNIA
 20. UKRAINA
 21. CZECHY
 22. PORTUGALIA
 23. GRUZJA
 24. TURCJA