FIFA ogłosiła datę pierwszych kobiecych Klubowych Mistrzostw Świata

15.05.2024

FIFA poinformowała, że pierwsza w historii edycja Klubowych Mistrzostw Świata odbędzie się w styczniu i lutym 2026 roku. W kobiecej wersji turnieju udział weźmie 16 drużyn, a impreza odbywać się będzie co cztery lata. Wciąż jednak nieznany jest gospodarz pierwszej edycji turnieju.

KMŚ również wśród kobiet

Protoplastą kobiecych Klubowych Mistrzostw Świata był zorganizowany przez japońską federację oraz japońską ligę kobiet turniej, który odbył się na Dalekim Wschodzie w listopadzie 2012 roku. W turnieju wzięły udział cztery drużyny – Olympique Lyon, australijska Canberra United oraz japońskie INAC Kobe Leonessa i NTV Beleza. Rok później Komitet Wykonawczy FIFA otrzymał propozycję zorganizowania Klubowych Mistrzostw Świata Kobiet. Władze São José zaproponowały zaś zorganizowanie w 2014 roku meczu pomiędzy zwycięzcami Women’s Champions League a Copa Libertadores Femenina, gdzie brazylijski klub zmierzyłby się z VfL Wolfsburg. Do spotkania pomiędzy najlepszą kobiecą drużyną z Europy i Ameryki Południowej nigdy jednak nie doszło.

W maju 2016 roku odbył się interkontynentalny mecz pomiędzy zwyciężczyniami Women’s FA Cup Arsenalem a mistrzyniami amerykańskiej ligi NWSL Seattle Reign. Mecz ten miał być ”wielkim krokiem w kierunku stworzenia Klubowych Mistrzostw Świata Kobiet”. Rok wcześniej dział FIFA zajmujący się kobiecą piłką nożną ponownie zaproponował federacji zorganizowanie turnieju. Dyrektor FIFA ds. piłki nożnej kobiet Sarai Bareman zapytana wówczas o możliwość zorganizowania Klubowych Mistrzostw Świata Kobiet odpowiedziała:

Musimy być ostrożni wobec tego, jak chcemy przygotować turniej i kiedy. Turniej musi obejmować wszystkie regiony świata, a wiadomo, że nie wszystkie są tak samo rozwinięte. Istnieje duża szansa na zorganizowanie turnieju, ale musimy do tego podejść bardzo strategicznie.

W 2019 roku, wraz ze zbliżającym się mundialem kobiet prezydent FIFA Gianni Infantino podczas konferencji prasowej zapowiedział, że należy ”jak najszybciej” zorganizować kobiece KMŚ, by przyspieszyć rozwój kobiecego futbolu. Trzy lata później FIFA poinformowała, że turniej się odbędzie, ale nie prędzej niż w 2025 roku. Po trwającej ponad dekadę debacie, FIFA wreszcie wyznaczyła datę pierwszej edycji. Turniej odbędzie się w styczniu i lutym 2026 roku, a weźmie w nim udział 16 drużyn. Impreza odbywać się będzie co cztery lata. Wciąż nieznany jest jednak gospodarz.

Kobiety zagrają zimą

W przeciwieństwie do nowej wersji męskich KMŚ, które odbędą się latem 2025 roku, kobieca wersja turnieju będzie odbywała się zimą. Wtedy ma miejsce przerwa pomiędzy fazą grupową a pucharową Ligi Mistrzów Kobiet. Ważnym czynnikiem jest też fakt, że amerykańska liga kobiet WNSL startuje dopiero w marcu. Termin ten ma także związek z kalendarzem kobiecych meczów międzynarodowych na lata 2026–2029.. Przede wszystkim zredukowano w nim liczbę przerw na reprezentację z sześciu do pięciu. W tych latach drużyny narodowe grać będą na przełomie lutego i marca, w kwietniu, na przełomie maja i czerwca, w październiku oraz na przełomie listopada i grudnia.

Przerwy reprezentacyjne będą miały miejsce min. co cztery tygodnie, co według FIFA ma na celu zapewnienie zawodniczkom więcej czasu na odpoczynek dzięki mniejszej liczbie podróży i zmniejszenie zakłóceń w terminarzach lig krajowych”. Przy wyborze nowego kalendarza uwzględniono przede wszystkim kolejną edycję Mistrzostw Świata Kobiet, które odbędą się w 2027 roku oraz igrzyska olimpijskie w Los Angeles, które odbędą się rok później, a podczas nich będzie miał miejsce 16-drużynowy turniej kobiet.

fot. screen YouTube

Może zaciekawi Was odrobina nostalgii! Zerknijcie na nasz cykl ”Słynne drużyny EURO”:

 1. CZECHY 2004
 2. HISZPANIA 2012
 3. HOLANDIA 2000
 4. DANIA 2020
 5. DANIA 1992
 6. GRECJA 2004
 7. FRANCJA 1984
 8. ŁOTWA 2004
 9. CZECHY 1996
 10. TURCJA 2008
 11. HOLANDIA 1988
 12. WALIA 2016


A także inny cykl pt. „Polskie turnieje EURO”:

 1. EURO 2008 – świetne eliminacje za Beenkahhera, a na turnieju parady Boruca, gol Rogera Guerreiro, pogrążający nas „Poldi”
 2. EURO 2012 – wielki turniej u siebie, wielkie nadzieje, i wielkie rozczarowanie, nigdy już tak łatwej grupy nie będzie…
 3. EURO 2016 – najlepszy występ reprezentacji Polski na wielkim turnieju w XXI wieku
 4. EURO 2020(1) – kapitalne eliminacje, zmiana trenera tuż przed turniejem i spore rozczarowanie


Tworzymy codziennie także nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. DANIA