Kolejny klub właścicieli GKS-u Tychy upada
Pacific Media Group utopiło kolejny klub. Do francuskiego AS Nancy, angielskiego Barnsley FC i duńskiego Esbjergu fB dołączy belgijskie KV Oostende. Klub nie otrzyma zawodowej licencji, co w związku z ogromnymi długami będzie musiało poskutkować upadłością.
Czym jest Pacific Media Group?
Jak mówi dziennikarz „The Ahtletic” Matt Slater cytowany przez portal „weszlo.com” – jest to fundusz inwestycyjny, którego twarzami są Chien Lee oraz Paul Conway. Od 2016 roku inwestują w futbol począwszy od francuskiego OGC Nice. W klubie z Lazurowego Wybrzeża spędzili dwa lata i klub sprzedali go z zyskiem w międzyczasie zaciągając pożyczkę na ponad 20 milionów euro, które miały trafić do ich kieszeni, a spłatą obarczony został klub.
🚨🟢🟡 Le KV Oostende et le foot professionnel, c’est terminé ! ❌
⚽️ Les joueurs ont été informés ce jour par le #KVO que les salaires d’avril ne seront pas payés et que l’appel passé du club devant la commission pour obtenir la licence avait été infructueux.
🇺🇸🫵🏼 Werner Van… pic.twitter.com/8ozu3kcFWn— Sacha Tavolieri (@sachatavolieri) May 15, 2024
Gdziekolwiek się nie pojawiali – tam rodziły się problemy. Głównie związane z maksymalnym „wydojeniem” klubowych kas. Obejmowali pieczę nad klubami we Francji, w Szwajcarii, w Belgii, w Niemczech, w Holandii, w Anglii, w Danii oraz w Polsce. Więcej o ich dokonaniach w klubach możecie przeczytać w artykule Szymona Janczyka. Pokrótce przedstawimy jednak jak wyglądało ich prowadzenie klubów:
- AS Nancy – zanotował spadek do trzeciej ligi, prawie został zdegradowany do piątej ligi – uratowała ich degradacja innego klubu – CS Sedan, ogromne długi przez które rozważane jest zamknięcie klubowej akademii, której wychowankiem jest chociażby trzykrotny zdobywca Złotej Piłki Michel Platini
- FC Thun – spadek do drugiej ligi szwajcarskiej i brak awansu przez cztery sezony (kilka dni temu ogłoszono, że z końcem 2024 roku PMG odejdzie z klubu)
- 1.FC Kaiserslautern – awans do drugiej ligi niemieckiej, aczkolwiek PMG ma tylko 10% udziałów i nie jest podmiotem decyzyjnym, a udziały kupili tuż przed awansem, w tym sezonie cudem utrzymali się w lidze
- FC Den Bosch – klub szoruje po dnie drugiej ligi holenderskiej, z której nie da się spaść
- Barnsley FC – angielski klub zanotował awans do Championship, zagrał w play-offach o awans do Premier League, by sezon później spaść do League One, w 2022 roku Paul Conway i Chien Lee zostali usunięci z zarządu klubu
- Esbjerg fB – spadek do trzeciej ligi duńskiej po 28 latach, zatrudnienie Petera Hyballi, rzekoma przemoc psychiczna i fizyczna w klubie
- KV Oostende – spadek najpierw do drugiej, a teraz do trzeciej ligi belgijskiej i ogromne długi
- GKS Tychy – w klubie pojawili się w kwietniu 2023 roku
Belgijski klub kończy swój żywot
Jak poinformowało KV Oostende w oficjalnym komunikacie, przejęcie klubu przez inny podmiot zostało anulowane w związku z tym nie ma możliwości otrzymania licencji na przyszły sezon. Winę ponosi bezpośrednio członek Pacific Media Group – Paul Conway, który posiada obecnie 50,1% udziałów w klubie.
Przede wszystkim nadal nie doszło do przeniesienia udziałów. Osiągnięto w tej sprawie porozumienie ze wszystkimi akcjonariuszami, ale nie osiągnięto go jeszcze z Paulem Conwayem. Jednakże dla niego korzystne będzie przyjęcie naszej propozycji. Ewentualna upadłość KVO będzie miała dla niego poważne konsekwencje prawne. Przykładowo, postępowanie przeciwko niemu zostało już wszczęte przed Enterprise Court w Brugii, ale biorąc pod uwagę prawo do obrony, termin rozprawy wyznaczono dopiero na koniec tego roku. Ponadto skonfiskowaliśmy także jego udziały w FC Den Bosch. Oznacza to, że nie może sprzedać tych akcji, dopóki nie będzie porozumienia w sprawie przeniesienia udziałów w KVO. Zatem rezygnacja z udziałów w KVO jest dla niego naprawdę korzystna.
Volledige communicatie 🔗 https://t.co/SZm0sIn48A#Oaltiedostende | 💚❤️💛 pic.twitter.com/47OZHky1MT
— KV Diksmuide Oostende (@kvoostende) May 15, 2024
W komunikacie czytamy również, że grono potencjalnych inwestorów było większe, lecz odstraszały ich stale rosnące długi. W grudniu 2023 roku belgijskie media informowały o kwocie około 8 milionów euro. Dzisiaj ta kwota jest jeszcze większa. Tymczasowy administrator klubu Werner Van Oosterwyck ostro wypowiedział się na temat lat rządów PMG:
– Jeśli wszystko zsumujesz, szybko otrzymasz kwotę dziesięciu milionów euro. W ostatnich latach wiele poszło tutaj nie tak z powodu złego zarządzania i nadużyć finansowych. To niefortunne, że rodzinny klub zostaje doprowadzony do ruiny przez nieuczciwych i nieudolnych zagranicznych dyrektorów, którzy następnie pozostają aktywni w piłkarskim świecie. Jeśli nie ma przejęcia, nie ma licencji i spadasz do klasy amatorskiej. Przy tej górze długów nie da się uniknąć bankructwa. Nawiasem mówiąc, jako tymczasowy zarządca jestem prawnie zobowiązany do złożenia wniosku o upadłość.
fot. screen YouTube/KV Oostende
Może zaciekawi Was odrobina nostalgii! Zerknijcie na nasz cykl ”Słynne drużyny EURO”:
- CZECHY 2004
- HISZPANIA 2012
- HOLANDIA 2000
- DANIA 2020
- DANIA 1992
- GRECJA 2004
- FRANCJA 1984
- ŁOTWA 2004
- CZECHY 1996
- TURCJA 2008
- HOLANDIA 1988
- WALIA 2016
A także inny cykl pt. „Polskie turnieje EURO”:
- EURO 2008 – świetne eliminacje za Beenkakkera, a na turnieju parady Boruca, gol Rogera Guerreiro, pogrążający nas „Poldi”
- EURO 2012 – wielki turniej u siebie, wielkie nadzieje, i wielkie rozczarowanie, nigdy już tak łatwej grupy nie będzie…
- EURO 2016 – najlepszy występ reprezentacji Polski na wielkim turnieju w XXI wieku
- EURO 2020(1) – kapitalne eliminacje, zmiana trenera tuż przed turniejem i spore rozczarowanie
Tworzymy codziennie także nasz przewodnik po EURO 2024: