Leao: „Namawiałem Cancelo na transfer do Milanu”

15.05.2024

Rafael Leao to aktualnie jeden z najlepszych skrzydłowych na świecie, a także jedna z największych gwiazd ligi włoskiej. Jego forma od kilku lat jest na wysokim poziomie i w końcu znalazł w swoich liczbach element powtarzalności. Niedawno był on gościem Fabrizio Romano w związku z filmami-wykładami samego zawodnika pod nazwą Sport QYZ, gdzie w dwugodzinnym kursie uczy młodych adeptów piłki nożnej polepszać umiejętności.

Leao o odnalezieniu talentu

Włoski dziennikarz newsowy, który dzieli opinię publiczną na swoim kanale YouTube przeprowadził rozmowę z portugalską gwiazdą Milanu, Rafaelem Leao. Skąd Portugalczyk wie co konkretnie w meczu ma zrobić?

To jest instynkt, grałem z kolegami na ulicy, podglądałem swojego idola Ronaldinho i próbowałem przekuć to na gierkę. Teraz muszę poprawić wykańczanie. Czuję się napastnikiem, ale też graczem zespołowym. Jako napastnik musisz mieć zimną krew.

Kiedy zdał sobie sprawę, że ma wielki talent? Odpowiedział, że stosunkowo późno: – To było jak miałem 16-17 lat. Byłem wtedy w Sportingu, widziałem, że moi koledzy grali więcej ode mnie. Pomyślałem sobie – czemu nie gram? Wtedy, dwa lata później, jeden z trenerów w presezonie spotkał się ze mną i powiedział mi w rozmowie, że mogę być kim chce, a on mi pomoże. Pewnych rzeczy nie masz i musisz to poprawić – to mi wtedy bardzo pomogło i urosłem jako piłkarz.

Zlatan zmienił mental

Wspomniał też o Zlatanie Ibrahimoviciu, który zmienił go jako zawodnika, przede wszystkim mowa o podejściu bardziej psychologicznym i mentalnym:

Zmienia mentalność. Pomagał mi bardziej się koncentrować – te dwie rzeczy przede wszystkim (…) Koncentracja na meczach robi różnicę. Nigdy nie przestał do mnie mówić. Mówił „Rafa, skoncentruj się, to przyjdzie, dawaj, dawaj”. Gdy masz takiego kolegę, czujesz się pewnie i robi to różnicę.

Zawodnik Milanu zdradził też swoje sekrety co do tego, kiedy na czym skupiać uwagę. Mówi o tym, że potrzebne jest wyczucie czasu – kiedy np. wrzucić post o muzyce, a kiedy skoncentrować się na meczu. „Luz” można złapać w momencie, gdy trener daje graczom dwa dni wolnego. Wtedy można robić, co się chce i na tym polega timing różnych zachowań. Jeżeli z kolei Rafaelowi nie idzie dobrze, to swoje myśli przenosi na papier i tam też opisuje swoje uczucia, zanurzając się we własnym prywatnym świecie.

Na koniec przyznał, że namawiał Joao Cancelo do przybycia do Milanu – tak jak to bywa z piłkarzami, że przekonują kolegów do transferu do danego klubu:

Rozmawiałem na kadrze z Cancelo. Powiedział mi, że bardzo lubi Milan. On grał w Interze i powiedział, że Milan to naprawdę fajny klub. Gdy grał przeciwko, podobał mu się doping i sympatyzował z nimi za dzieciaka. Powiedziałem mu więc, aby wpadł do nas grać. On na to „wiesz, ciężko”. Próbowałem – nowa era Milanu to młodzi zdolni z talentem, a Cancelo to taki wiek gdzieś pośrodku, więc uważałem to za znakomite połączenie.

Fot. YouTube screen/ Fabrizio Romano

Może zaciekawi Was odrobina nostalgii! Zerknijcie na nasz cykl ”Słynne drużyny EURO”:

 1. CZECHY 2004
 2. HISZPANIA 2012
 3. HOLANDIA 2000
 4. DANIA 2020
 5. DANIA 1992
 6. GRECJA 2004
 7. FRANCJA 1984
 8. ŁOTWA 2004
 9. CZECHY 1996
 10. TURCJA 2008
 11. HOLANDIA 1988
 12. WALIA 2016


A także inny cykl pt. „Polskie turnieje EURO”:

 1. EURO 2008 – świetne eliminacje za Beenkahhera, a na turnieju parady Boruca, gol Rogera Guerreiro, pogrążający nas „Poldi”
 2. EURO 2012 – wielki turniej u siebie, wielkie nadzieje, i wielkie rozczarowanie, nigdy już tak łatwej grupy nie będzie…
 3. EURO 2016 – najlepszy występ reprezentacji Polski na wielkim turnieju w XXI wieku
 4. EURO 2020(1) – kapitalne eliminacje, zmiana trenera tuż przed turniejem i spore rozczarowanie


Tworzymy codziennie także nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. DANIA