Ukraina podała szeroką kadrę przed EURO 2024

16.05.2024

Mistrzostwa Europy 2024 w Niemczech zbliżają się wielkimi krokami. Polska oraz Ukraina musiały wywalczyć swoje miejsce na turnieju przez baraże. Selekcjoner naszych sąsiadów Serhij Rebrow ogłosił szeroką kadrę jaka weźmie udział w trzech meczach przygotowawczych przed imprezą. Jednym z rywali w towarzyskim spotkaniu jest reprezentacja Polski.

Droga Ukrainy na EURO 2024

Ukraina podczas kwalifikacji do EURO 2024 trafiła do trudnej grupy. Ich rywalami byli: Anglicy, Włosi, Macedończycy oraz Maltańczycy. Zgodnie z oczekiwaniami Ukraińcy zajęli trzecie miejsce dające im prawo gry w barażach o mistrzostwa. Zdobyli jednak tyle samo punktów co Włosi, jednak dzięki lepszemu bilansowi starć bezpośrednich to kadra „Azzurrich” znalazła się pozycję wyżej. Ostatnia kolejka to bezpośrednie starcie obu drużyn, zakończone w Hamburgu wynikiem 0:0.

Następnie w barażach Ukraina dwukrotnie w końcówkach meczów odwracała ich losy. Ich pierwszym rywalem była Bośnia i Hercegowina. Ukraińcy w samej końcówce wyszarpali zwycięstwo strzelając dwie bramki kolejno w 85. i 88. minucie. W drugim, decydującym już o awansie spotkaniu na mistrzostwa, rywalizowali z Islandią. Tutaj długo utrzymywał się wynik 1:1 i podobnie jak w półfinale baraży, dopiero w samej końcówce strzelili gola na 2:1 dającego im awans.

Kadra Ukrainy przed meczem z Polską

Nasi południowo-wschodni sąsiedzi poznali już swoich rywali w turnieju. Trafili do grupy z Rumunią, Belgią i Słowacją. Selekcjoner Serhij Rebrow powołał szeroką kadrę na mecze przygotowujące jego drużynę do imprezy. Ukraina rozegra trzy mecze towarzyskie, w których zmierzy się kolejno z:

 • Niemcami, 3 czerwca
 • Polską, 7 czerwca
 • Mołdawią, 11 czerwca

Tak prezentuje się kadra powołana na zgrupowanie reprezentacji Ukrainy:

Bramkarze: Heorhij Buszczan (Dynamo Kijów), Anatolij Trubin (Benfica), Andrij Łunin (Real Madryt).

Obrońcy: Mykoła Matwijenko, Juchym Konopla, Wałerij Bondar (Szachtar Donieck), Ołeksandr Tymczyk (Dynamo Kijów), Witalij Mykołenko (Everton), Illa Zabarnyj (Bournemouth), Ołeksandr Swatok (Dnipro-1 Dniepropietrowsk), Maksym Tałowierow (LASK Linz), Bohdan Mychajliczenko (Polissia Żytomierz).

Pomocnicy: Andrij Jarmołenko, Mykoła Szaparenko, Wołodymyr Brażko (Dynamo Kijów), Taras Stepanenko, Ołeksandr Zubkow, Heorhij Sudakow (Szachtar Donieck), Ołeksandr Zinczenko (Arsenal), Wiktor Cyhankow (Girona), Mychajło Mudryk (Chelsea), Serhij Sydorczuk (Westerlo), Rusłan Malinowski (Genoa).

Napastnicy: Artem Dowbyk (Girona FC), Roman Jaremczuk (Valencia), Władysław Wanat (Dynamo Kijów).

Poza nimi, Rebrow uwzględnił jeszcze sześciu zawodników rezerwowych

Fot. PressFocus

Może zaciekawi Was odrobina nostalgii! Zerknijcie na nasz cykl ”Słynne drużyny EURO”:

 1. CZECHY 2004
 2. HISZPANIA 2012
 3. HOLANDIA 2000
 4. DANIA 2020
 5. DANIA 1992
 6. GRECJA 2004
 7. FRANCJA 1984
 8. ŁOTWA 2004
 9. CZECHY 1996
 10. TURCJA 2008
 11. HOLANDIA 1988
 12. WALIA 2016


A także inny cykl pt. „Polskie turnieje EURO”:

 1. EURO 2008 – świetne eliminacje za Beenhakkera, a na turnieju parady Boruca, gol Rogera Guerreiro, pogrążający nas „Poldi”
 2. EURO 2012 – wielki turniej u siebie, wielkie nadzieje, i wielkie rozczarowanie, nigdy już tak łatwej grupy nie będzie…
 3. EURO 2016 – najlepszy występ reprezentacji Polski na wielkim turnieju w XXI wieku
 4. EURO 2020(1) – kapitalne eliminacje, zmiana trenera tuż przed turniejem i spore rozczarowanie


Tworzymy codziennie także nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. SŁOWENIA
 10. DANIA
 11. SERBIA