Piłkarki z Palestyny ciepło przyjęte w Irlandii

Klub z ligi irlandzkiej Bohemians ugościł kobiecą reprezentację Palestyny w piłce nożnej w stolicy tego kraju, czyli Dublinie. Dla zawodniczek z Bliskiego Wschodu to pierwszy mecz w Europie. Z uwagi na wojnę Hamasu z Izraelem do tej pory nie miały w zasadzie możliwości, by normalnie uprawiać futbol. Palestyna wygrała 2:1, ale wynik meczu nie był najważniejszy.

Wielka chwila

Dla palestyńskiej drużyny wyprawa do Europy była dużym wydarzeniem:

Mamy powód, aby powiedzieć ludziom, że jesteśmy ludźmi. Mamy takie same prawa jak ty, do zabawy, mamy prawo wyrażać swoje uczucia, mamy prawo do uznania przez świat. Dzięki temu wydarzeniu mówimy im, że istniejemy – powiedziała Mira Natour, obrończyni reprezentacji Palestyny kobiet (cytat z „Guardiana”). Zawodniczka mówiła o towarzyskim meczu swojej kadry z czeską drużyną w Dublinie w środowy wieczór.

W mediach społecznościowych można zobaczyć, jak wyglądało entuzjastyczne oczekiwanie na występ palestyńskich piłkarek w Irlandii:

Historyczny mecz Palestyny

Był to historyczny, bo pierwszy mecz drużyny Palestyny w Europie. Bilety zostały wyprzedane. Jak podają angielskie media, na Dalymount Park w Dublinie miało pojawić się około 4500 widzów. Klub Bohemians należy do swoich kibiców. Przykłada dużą wagę do sprawy palestyńskiej. Utożsamia się i solidaryzuje z Palestyńczykami. Jest to zgodne z myśleniem, które przeważa w Irlandii. Stąd zapewne taka lokalizacja tego meczu.

„Guardian” podaje, jak wygląda wsparcie Bohemians dla Palestyńczyków:

Flagi Palestyny są często widywane na meczach Bohemians, a przed sezonem wypuścili wyjazdową koszulkę z motywem Palestyny. Organizacja Palestine Sports For Life, działająca na okupowanym Zachodnim Brzegu i w Gazie, otrzymała 10% dochodów ze sprzedaży koszulek, które zostały przeznaczone na projekt realizowany w obozie dla uchodźców Tulkarm na Zachodnim Brzegu. Koszulka sprzedała się dobrze i wtedy rozpoczęły się wstępne rozmowy z Palestyńskim Związkiem Piłki Nożnej na temat meczu towarzyskiego – czytamy.

Solidarność na Kongresie

Kolejna dobra wieść dla palestyńskie piłki nadeszła z kongresu azjatyckiej konfederacji piłkarskiej. Środowisko piłkarskie na kontynencie solidaryzuje się z Palestyńczykami. Przypomnijmy, że w wyniku działań zbrojnych izraelskiej armii zginęły już tysiące cywilów w Strefie Gazy:

Mimo że na Zachodzie jest głośno o manifestacjach, podczas których można zobaczyć wyrazy wsparcia dla Palestyńczyków, do tej pory nikt w Europie nie wykonał wobec nich takiego gestu jak zespół z Irlandii. Jest to zatem wydarzenie godne uwagi.

Może zaciekawi Was odrobina nostalgii! Zerknijcie na nasz cykl ”Słynne drużyny EURO”:

 1. CZECHY 2004
 2. HISZPANIA 2012
 3. HOLANDIA 2000
 4. DANIA 2020
 5. DANIA 1992
 6. GRECJA 2004
 7. FRANCJA 1984
 8. ŁOTWA 2004
 9. CZECHY 1996
 10. TURCJA 2008
 11. HOLANDIA 1988
 12. WALIA 2016


A także inny cykl pt. „Polskie turnieje EURO”:

 1. EURO 2008 – świetne eliminacje za Beenkahhera, a na turnieju parady Boruca, gol Rogera Guerreiro, pogrążający nas „Poldi”
 2. EURO 2012 – wielki turniej u siebie, wielkie nadzieje, i wielkie rozczarowanie, nigdy już tak łatwej grupy nie będzie…
 3. EURO 2016 – najlepszy występ reprezentacji Polski na wielkim turnieju w XXI wieku
 4. EURO 2020(1) – kapitalne eliminacje, zmiana trenera tuż przed turniejem i spore rozczarowanie


Tworzymy codziennie także nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. SŁOWENIA
 10. DANIA
 11. SERBIA