Polak walczy o posadę trenera Ferencvarosu

17.05.2024

Polak jako trener poza granicami ojczyzny to dość rzadki widok w Europie, jako że nasi rodzimi trenerzy nie mają zbyt uznanej renomy na kontynencie. Michał Probierz w Arisie wciąż pozostaje jednym z wyjątków. Istnieje jednak szansa, że to się odrobinę zmieni. Wraz z Vladimirem Iviciem, który jest byłym trenerem Watfordu, na fotel trenera Ferencvarosu kandydatem jest Marek Papszun. I tak jak spekulacji jest co do niego bardzo wiele – tutaj informacje sugeruje jedna z osób decyzyjnych.

Polak walczy o posadę trenera Ferencvarosu

Wszystko zaczyna się od informacji, że Dejan Stankovic – były znakomity piłkarz ligi włoskiej oraz trener Sampdorii – po sezonie odejdzie z drużyny mistrza Węgier. Tego samego dnia ogłoszono, że Serb będzie od nowej kampanii trenerem moskiewskiego Spartaka.

Zainteresowanie Papszunem zasugerował sam prezydent Ferencvarosu Gabor Kubatov. Węgierski polityk w rozmowie z klubowymi mediami ujął to słowami:

Nieustannie przyglądam się rynkowi trenerskiemu, nawet teraz jest polski profesjonalista, który z nauczyciela wychowania fizycznego stał się fantastycznym trenerem i stworzył bardzo dobry system.

Poza Polakiem i Iviciem, w grę mają wchodzić też dwa rosyjskie nazwiska. Byłego trenera Rakowa od początku jego bezrobocia łączono już z Szachtarem Donieck, reprezentacją Kanady, Łotwy, a także Sunderlandem, powrotem do Częstochowy. Klubów było oczywiście dużo więcej – stało się to w polskim uniwersum futbolowym swego rodzaju memem. Ferencvaros nieprzerwanie od 2019 roku jest mistrzem Węgier – od tego czasu zdążył zagrać też w fazie grupowej Ligi Mistrzów czy odpaść w fazie pucharowej Ligi Europy z Bayerem Leverkusen Xabiego Alonso (dwukrotnie 0:2 w 1/8 finału na wiosnę 2023 roku).

Sukcesy Marka Papszuna

Marek Papszun zbudował wielki Raków Częstochowa, z którym wywalczył awans do I ligi, później do Ekstraklasy, gdzie wreszcie zdobył dwa Puchary Polski, dwa Superpuchary Polski, a zwieńczył to wszystko tytułem mistrzowskim w sezonie 2022/23, po którym to zrezygnował z posady pierwszego trenera. Z pewnością miał chrapkę na jakieś większe wyzwanie, jednak ogromnym dla niego rozczarowaniem było postawienie przez Cezarego Kuleszę na Michała Probierza jako selekcjonera. Zwłaszcza, że to Papszun miał poparcie opinii publicznej.

Pozostał bezrobotny przez cały sezon. Pełnił rolę eksperta telewizyjnego, lecz pracy w trenerce żadnej się nie podjął. Ostatnio łączono go z powrotem na ławkę trenerską Rakowa, bo wiemy już, że Dawid Szwarga odejdzie z klubu. Węgierski klub może jednak sensacyjnie uprzedzić częstochowian.

Fot. PressFocus

Może zaciekawi Was odrobina nostalgii? Zerknijcie na nasz cykl ”Słynne drużyny EURO”:

 1. CZECHY 2004
 2. HISZPANIA 2012
 3. HOLANDIA 2000
 4. DANIA 2020
 5. DANIA 1992
 6. GRECJA 2004
 7. FRANCJA 1984
 8. ŁOTWA 2004
 9. CZECHY 1996
 10. TURCJA 2008
 11. HOLANDIA 1988
 12. WALIA 2016


A także inny cykl pt. „Polskie turnieje EURO”:

 1. EURO 2008 – świetne eliminacje za Beenhakkera, a na turnieju parady Boruca, gol Rogera Guerreiro, pogrążający nas „Poldi”
 2. EURO 2012 – wielki turniej u siebie, wielkie nadzieje, i wielkie rozczarowanie, nigdy już tak łatwej grupy nie będzie…
 3. EURO 2016 – najlepszy występ reprezentacji Polski na wielkim turnieju w XXI wieku
 4. EURO 2020(1) – kapitalne eliminacje, zmiana trenera tuż przed turniejem i spore rozczarowanie


Tworzymy codziennie także nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. SŁOWENIA
 10. DANIA
 11. SERBIA