Polacy uczestniczą w wymianie sędziów w Japonii
Japońska federacja piłkarska (JFA) podała, że Polacy, Niemcy i Anglicy udadzą się na Daleki Wschód w ramach programu wymiany sędziów. Fakt, że arbitrzy z naszego państwa będą towarzyszyć kolegom po fachu z nacji silniejszych piłkarsko może napawać dumą.
Współpraca zaczęła się już dawno
Okazuje się, że nie tylko Szymon Marciniak jest ceniony za granicą. Japonię odwiedzili teraz Damian Sylwestrzak, Marek Arys i Bartosz Heinig. Z wymienionej trójki tylko Sylwestrzak jest sędzią profesjonalnym. Co ciekawe, w przeszłości dochodziło do wymian w drugą stronę, kiedy to japońscy sędziowie zostali zaproszeni do poprowadzenia meczów polskiej Ekstraklasy.
W sierpniu 2008 roku spotkanie naszej ligi prowadzili trzej Japończycy – Yuichi Nishimura jako główny, a asystowali mu Toru Sagara i Takahiro Okano. Z kolei w sezonie 2017/18 mecz 13. kolejki Lotto Ekstraklasy pomiędzy Sandecją a Cracovią poprowadził Yusuke Araki, a jeden z jego dwóch asystentów – Toshiyuki Tanaka już trzy lata wcześniej brał udział w meczu Ekstraklasy.
Marciniak także sędziował w Japonii
W 2013 roku Zarząd Kolegium Sędziów oraz władze PZPN wyraziły zgodę na wznowienie po trzech latach przerwy programu wymiany sędziów między Polską a Japonią. Wtedy Szymon Marciniak, Paweł Sokolnicki i Radosław Siejka poprowadzili m.in. towarzyski mecz Japonia – Urugwaj.
Z kolei we wrześniu 2023 roku Kenji Ogiya spotkał się z przedstawicielami Kolegium Sędziów PZPN, by omówić kwestię reaktywacji „The Referees Exchange Programme Japan/Poland”. Podczas spotkania omawiano zasady współpracy między federacjami oraz terminy, podczas których mogłoby dojść do wymiany. Współpraca polska-japońska w tym aspekcie rozpoczęła się w 2007 roku i obowiązywała przez dekadę. Były sędzia a obecnie ekspert „TVP Sport” Rafał Rostowski na łamach portalu ”sport.tvp.pl” pisał, że ”był to wówczas najlepszy na świecie program szkoleniowy tego typu dla sędziów piłki nożnej”.
PZPN zrezygnował jednak z kooperacji z Japończykami. Wprowadzenie systemu VAR w Polsce zniechęciło sędziowskie kierownictwo w naszym kraju do dalszej współpracy z sędziami z Japonii. Po czasie jednak widzimy, że optyka pewnych osób uległa zmianie.
Harmonogram działań
Może zaciekawi Was odrobina nostalgii? Zerknijcie na nasz cykl ”Słynne drużyny EURO”:
- CZECHY 2004
- HISZPANIA 2012
- HOLANDIA 2000
- DANIA 2020
- DANIA 1992
- GRECJA 2004
- FRANCJA 1984
- ŁOTWA 2004
- CZECHY 1996
- TURCJA 2008
- HOLANDIA 1988
- WALIA 2016
A także inny cykl pt. „Polskie turnieje EURO”:
- EURO 2008 – świetne eliminacje za Beenkahhera, a na turnieju parady Boruca, gol Rogera Guerreiro, pogrążający nas „Poldi”
- EURO 2012 – wielki turniej u siebie, wielkie nadzieje, i wielkie rozczarowanie, nigdy już tak łatwej grupy nie będzie…
- EURO 2016 – najlepszy występ reprezentacji Polski na wielkim turnieju w XXI wieku
- EURO 2020(1) – kapitalne eliminacje, zmiana trenera tuż przed turniejem i spore rozczarowanie
Tworzymy codziennie także nasz przewodnik po EURO 2024: