Polacy uczestniczą w wymianie sędziów w Japonii

Japońska federacja piłkarska (JFA) podała, że Polacy, Niemcy i Anglicy udadzą się na Daleki Wschód w ramach programu wymiany sędziów. Fakt, że arbitrzy z naszego państwa będą towarzyszyć kolegom po fachu z nacji silniejszych piłkarsko może napawać dumą.

Współpraca zaczęła się już dawno

Okazuje się, że nie tylko Szymon Marciniak jest ceniony za granicą. Japonię odwiedzili teraz Damian Sylwestrzak, Marek Arys i Bartosz Heinig. Z wymienionej trójki tylko Sylwestrzak jest sędzią profesjonalnym. Co ciekawe, w przeszłości dochodziło do wymian w drugą stronę, kiedy to japońscy sędziowie zostali zaproszeni do poprowadzenia meczów polskiej Ekstraklasy.

W sierpniu 2008 roku spotkanie naszej ligi prowadzili trzej Japończycy – Yuichi Nishimura jako główny, a asystowali mu Toru Sagara i Takahiro Okano. Z kolei w sezonie 2017/18 mecz 13. kolejki Lotto Ekstraklasy pomiędzy Sandecją a Cracovią poprowadził Yusuke Araki, a jeden z jego dwóch asystentów – Toshiyuki Tanaka już trzy lata wcześniej brał udział w meczu Ekstraklasy.

Marciniak także sędziował w Japonii

W 2013 roku Zarząd Kolegium Sędziów oraz władze PZPN wyraziły zgodę na wznowienie po trzech latach przerwy programu wymiany sędziów między Polską a Japonią. Wtedy Szymon Marciniak, Paweł Sokolnicki i Radosław Siejka poprowadzili m.in. towarzyski mecz Japonia – Urugwaj.

Z kolei we wrześniu 2023 roku Kenji Ogiya spotkał się z przedstawicielami Kolegium Sędziów PZPN, by omówić kwestię reaktywacji „The Referees Exchange Programme Japan/Poland”. Podczas spotkania omawiano zasady współpracy między federacjami oraz terminy, podczas których mogłoby dojść do wymiany. Współpraca polska-japońska w tym aspekcie rozpoczęła się w 2007 roku i obowiązywała przez dekadę. Były sędzia a obecnie ekspert „TVP Sport” Rafał Rostowski na łamach portalu ”sport.tvp.pl” pisał, że ”był to wówczas najlepszy na świecie program szkoleniowy tego typu dla sędziów piłki nożnej”.

PZPN zrezygnował jednak z kooperacji z Japończykami. Wprowadzenie systemu VAR w Polsce zniechęciło sędziowskie kierownictwo w naszym kraju do dalszej współpracy z sędziami z Japonii. Po czasie jednak widzimy, że optyka pewnych osób uległa zmianie.

Harmonogram działań

Sędziowie będą przebywać w Japonii w terminie od 12 czerwca (środa) do 2 lipca (wtorek). Mają poprowadzić mecze kolejek 15-21 Meiji Yasuda J1 League, 19. kolejki J2 League, III rundy YBC Levain Cup oraz II rundę Emperor’s Cup. Ponadto jeden sędzia – zapewne z Anglii (ewentualnie Meksyku) – pomiędzy 11 a 30 września poprowadzi jedną z ostatnich kolejek sezonu. Anglię reprezentować mają Darren England oraz Ben Toner, którzy poprowadzą po jednym meczu japońskiej ekstraklasy.

Może zaciekawi Was odrobina nostalgii? Zerknijcie na nasz cykl ”Słynne drużyny EURO”:

 1. CZECHY 2004
 2. HISZPANIA 2012
 3. HOLANDIA 2000
 4. DANIA 2020
 5. DANIA 1992
 6. GRECJA 2004
 7. FRANCJA 1984
 8. ŁOTWA 2004
 9. CZECHY 1996
 10. TURCJA 2008
 11. HOLANDIA 1988
 12. WALIA 2016


A także inny cykl pt. „Polskie turnieje EURO”:

 1. EURO 2008 – świetne eliminacje za Beenkahhera, a na turnieju parady Boruca, gol Rogera Guerreiro, pogrążający nas „Poldi”
 2. EURO 2012 – wielki turniej u siebie, wielkie nadzieje, i wielkie rozczarowanie, nigdy już tak łatwej grupy nie będzie…
 3. EURO 2016 – najlepszy występ reprezentacji Polski na wielkim turnieju w XXI wieku
 4. EURO 2020(1) – kapitalne eliminacje, zmiana trenera tuż przed turniejem i spore rozczarowanie


Tworzymy codziennie także nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. SŁOWENIA
 10. DANIA
 11. SERBIA
 12. ANGLIA